Burun kıllarından kurtulmanın en güvenli yöntemleri nelerdir?

Burun içinde bulunan kılların dışarı çıkması estetik yönden kişiyi rahatsız eder. Burun kıllarını yolmadan uzayan burun kıllarını makasla kesmek en doğru yöntemdir.

Burun içinde bulunan kıllar, göze bazen çirkin gelse de çok önemli işlevlere sahiptir. Burun kıllarının en büyük faydasından biri solunan havadaki nemi koruması ve bir diğer faydası ise zararlı maddeleri vücuda girmesini engellemesidir. Burun kılları sayesinde havadan solunan toz, küçük böcekler, bakteri ve virüsler filtrelenir ve bu sayede bu maddeler vücut sisteminden uzak tutulur. Bu nedenle burun kıllarının önemli bir işlevi vardır. Ancak burun kıllarının bu işlevini yerine getirebilmesi için burun kıllarının çok uzun olmasına gerek yoktur. Aşağıda bildireceğimiz yöntemleri uygulayarak burun kıllarını kısaltabilir, izale edebilirsiniz.

Burun İçindeki Kılları Almak Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Dr. Şenol Baş bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Burun kıllarının kökünden alınması burun içinde kurumaya sebep olacaktır. Hatta bu kılların alınmasının ardında kıl köklerinde iltihap da meydana gelebilir. Bu sebeplerden ötürü eğer burnunuzda dışarı sarkan kıllarınız varsa bunları kökünden almadan yalnızca uçlarını makasla kesmelisiniz. Burun kılı alma makinesi ile burundaki kıllarınızı almanız burun sağlığı için hiç iyi değildir, bu yüzden kimseye önermiyorum.”

Burnumdaki Kıllardan Nasıl Kurtulabilirim?

Makas Yöntemi

Tüm vücudumuzda olduğu gibi burun içinde çıkan kıllar da doğal ve önemlidir. Burun kıllarınızın görünür olmasından şikâyetçiyseniz, kılları kökünden çekmek yerine uçlarını kesmek için uygulanabilecek farklı güvenli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri makastır ve burun kıllarını almak için özel makaslar bulunmaktadır. Kendinize özel bir burun makası ile burun içinde kılları temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken kullanılacak makasları kozmetik mağazaları, internette online alışveriş sitelerinde veya eczanelerde bulabilirsiniz. Bunların dışında evdeki kumaş makası ya da yuvarlak çocuk makası burundaki kılları kesmek için uygun değildir, yara oluşumuna sebep olabilirsiniz.

Burun Kılı Makinesi Kullanın

Burun kıllarını temizlemek için burun kılı makinesi kullanabilirsiniz. Bu makine pratik olduğu için zaman almaz ve almak sadece birkaç dakika sürer. Bu makinenin ucunda silindir şekilli bir aparat bulunmaktadır ve bu aparatı burun deliğinize çok ileri gitmeden yerleştirin. Makinenin tuşuna bastığınızda bu aparat kılları kökünden alacaktır, yalnızca makineyi farklı derecelerde sağa ve sola döndürmelisiniz.

Buz Lazer

Burundaki kılları yok etmek veya artmasının önüne geçmek için buz lazer yaptırabilirsiniz. Buz lazerde kullanılan cihaz özel bir uca sahiptir ve bu uç burundaki kıllara kolaylıkla ulaşır ve hassas uygulama yapar. Günümüzde buz lazer epilasyonun teknolojisi oldukça gelişmiştir ve burun gibi zor bölgelerde daha çok iyi sonuçlar vermektedir.

Cımbız ile Alma

Uzmanlar burundaki kılların cımbızla alınmaması gerektiğini söylemektedir. Cımbız ile kökünden çekmek yerine kılları kırparak temizlemeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi taktirde bu işlem çok acılı olacak ve kökünden aldığınız için burun kir ve bakterilere karşı korumasını kaybedecektir. Bu durumda solunum yoluyla aldığınız zararlı maddeler vücuda kolaylıkla giriş yapacaktır. Eğer cımbız kullanmak konusunda hala israrcı iseniz yalnızca dışarıdan çok gözüken kılları çekebilirsiniz bunun dışında içerideki kılları almamalısınız. Ek olarak, burun kıllarını almak için kullanacağınız cımbızı kullanım öncesinde mutlaka antibakteriyel sabun ve su ile yıkamalı ve kurutmalısınız.

Tüy Dökücü Krem

Burun kıllarını temizlemek için tüy dökücü krem asla kullanılmamalıdır. Çünkü tüy dökücü kremin içeriğinde çok güçlü kimyasallar bulunur ve bu maddeler buruna bu kadar yakın yere sürüldüğünde mukoza zarı yanar ve ayrıca toksik gazla solunur. Bu yüzden tüy dökücü krem burundaki kılları almak için hiç uygun bir yöntem değildir.

Burun Kılları Ne İşe Yarar?

Burunda doğuştan kılların olmasının nedeni solunan havanın ısısının dengelenmesi, ağır metal, toz, polen ve zararlı kimyasallar gibi vücutta hastalığa  neden olacak maddelerin solunum ile vücuda girişini önlemektir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda burun kulları fazla olan kişilerde astım ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin çok daha az görüldüğü anlaşılmıştır.

 

YORUM YAPIN