Buzdolabı alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken 8 özellik

Buzdolabı evlerin olmazsa olmazı olan bir eşyadır. Yeni bir buzdolabı satın almak veya mevcut buzdolabını değiştirmek istiyorsanız bu makalemiz tam sizin için...

Buzdolabu mutfağın demir başlarından birisidir. Bir evin olmazsa olmaz eşyalarının başında gelen buzdolabını satın alırken dikkat edilmesi gereken farklı birçok husus vardır. Buzdolabı satın alırken sadece modeli ve rengini göz önüne almamalı bunların yanında garanti süresi, servis ağı ve müşteri yorumları yani müşteri memnuniyeti de dikkate alınmalıdır.

Buzdolabı Satın Almak İsteyenlere Öneriler

A Sınıfı Buzdolabı Alın

Seçeceğiniz buzdolabının A enerji sınıfı özellikte olması çok önemlidir. Bu sayede buzdolabının harcayacağı enerji azalacağı için daha az fatura ile karşılaşırsınız. A sınıfı buzdolapları kendi içerisinde A+ ve A++ diye 2 guruba ayrılır.A++ sınıfı, A+ sınıfı buzdolaptan daha az elektrik yakacaktır. Bu nedenle alacağınız buzdolabı A++ olmalıdır.

Bayisinde Görün

Buzdolaplarının fiyatları internetten üzerinden satın alındığında daha uyguna gelmektedir. Ancak buzdolabını görmeden internet üzerinden satın almanızı tavsiye etmeyiz. Mutlaka bayiye gidip dolabı incelemeli ve ona göre satın almalıdır.

Servis Ağı Geniş Olmalı

Buzdolabında zaman zaman yaşanabilecek problemlerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir servisin olması önemlidir. Bu yüzden alacağınız buzdolabının geniş servis ağına sahip olması çok önemlidir. Bu sayede evinize yakın bir bölgedeki servise bozulan buzdoabına hızlı şekilde gönderebilir ve mağduriyet yaşamazsınız. Ek olarak satın satın alacağınız buzdolabı markasının müşteri hizmetleri konusunda tecrübeli olmaları da çok önemlidir.

İç Hacmi Geniş Olmalı

Buzdolabı alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri dolabın iç hacmidir. Ailenizdeki kişi sayısı, bütçe, mutfağınızdaki yer ve buzdolabı kullanma alışkanlığınızı göz önünde bulundurarak bir buzdolabı seçebilirsiniz. Piyasada iç hacmi 60 litreden 600 litreye kadar ulaşan birçok farklı hacimli buzdolapları satılmaktadır. Bu yüzden ilk olarak mutfağınızda buzdolabı koyacağınız yeri ölçmelisiniz daha sonra buzdolabını almaya gidin. Genel itibariyle buzdolaplarının hacimleri arttıkça fiyatları da artmaktadır.

Kapağı Açık Unuttuğunuzda Alarm Çalmalı!

Buzdolabında olması gereken bir diğer özellik ise alarmının bulunmasıdır. Kapağı açık kaldığında ötecek alarm sayesinde kapıyı açık hale unutma durumunda gıdaların bozulmasını engellemiş olursunuz.

Dolap İçi Aydınlatma Mutlaka Olmalı!

Buzdolabının içinde aydınlatma olması da çok önemlidir. Bu aydınlatmalardaki ampüllerin uzun kullanım ömrüne sahip olması gerekmektedir. Ek olarak bu aydınlatmalar buzdolabının köşelerine yerleştirilmiş olması da kolaylık sağlayacaktır ve geç saatlerde buzdolabının içini iyi şekilde görmenize yardımcı olacaktır.

Nofrost Satın Alın

Buzdolabı seçerken nofrost özelliğe sahip olması çok önemlidir. No-frost buzdolaplarında buzlanma  görülmez ve bu birçoğunun aradığı bir özelliktir. Derin donduruculara göre fiyatı daha yüksek olan no-frost buzdolapları çok daha kullanışlıdır. Çünkü enerji tasarrufu sağladığı için daha az enerji yakar. Bu şekilde tasarruf ettiğiniz için daha az fatura ödersiniz.

Fiyatı Ne Kadar?

Piyasada birçok farklı kalitede farklı fiyatlı buzdolapları satılmaktadır. Kullanıcılar ise ilk olarak buzdolabının fiyatına dikkat etmektedir. Fiyatlar ise markalara göre değişiklik gösterir. Genellikle yerli markaların buzdolapları ithal markalara göre çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. Fakat yine de her markanın sahip olduğu özellikler fiyat konusunda belirleyicidir. Hem fiyatı uygun hem de istediğiniz özellikte buzdolabını bulmak için internetten dilediğiniz marka ve modelin kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN