Çarpıntıya İyi Gelen 6 Bitki Çayı Tarifi Ve İyi Gelen Şeyler

Kalp vücudumuzun en önemli organlarından biridir. 

Kalp vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Kalbin atış hızı normale göre şiddetli artış gösterdiğinde kalp çarpıntısı meydana gelir. Günümüzde kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Gerek çevresel faktörler, gerekse birtakım sağlık sorunları kalp çarpıntısına neden olmaktadır.

Normalden daha hızlı çarpan kalp, bir ritim bozukluğu türüdür. Bu durum kişiyi rahatsız edecek bir hale geldiğinde mutlaka doktora görünmeli, kalp çarpıntısının altında yatan nedenlere bağlı tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Yazımızın devamında kalp çarpıntısına iyi gelen 6 mükemmel çözümü sizler için derledik.

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen 6 Kesin Çözüm

 Magnezyum Alımını Artırın;

Kalp çarpıntısının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden biri de vücuttaki magnezyum eksikliğidir. Magnezyum kalp ve sinir sistemi için önemli bir mineraldir. Bunun için magnezyum içeren besinler tüketmeli ve doktorunuzun onayı ile magnezyum takviyesi almalısınız.

Magnezyum içeren bazı besinler şunlardır;

Ispanak, lahana,roka ve pazı gibi yeşil sebzeler, badem, kaju, avokado, muz, yoğurt, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, kabak çekirdeği, kuruyemişler, kinoa ve bitter çikolata.

Tarçın tüketmeli;

Kalp çarpıntısına iyi gelen bir diğer etkili yöntem ise tarçındır. Tarçın besin değerleri sayesinde kalbe giden kan akışını düzenler, kolesterolü dengeler ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Malzemeler;

  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • 1 bardak ılık su veya 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı;

Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı toz tarçın eklenir ve birkaç gün boyunca düzenli içilir. Bir diğer yöntem ise bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir. Bu yöntem de birkaç gün devam edilmelidir.

Lavanta Çayı;

Lavanta kalp çarpıntısını azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda panik atağı yatıştırır ve sakinlik verir.

Malzemeler;

  • 1 bardak kaynamış su
  • 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta

Yapılışı;

Öncelikle bir cezvenin içerisinde bir su bardağı su kaynatılır. Kaynamış suyun altı kapatılır ve içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta eklenerek kapağı kapatılır. Lavanta çayı yaklaşık 10 dakika dinlenip demlendikten sonra fincana süzülür ve sıcaklığı gittikten sonra tüketilir.

Kedi otu tüketmeli;

Kedi otu sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri sayesinde kalp çarpıntısına iyi gelmektedir. Aynı zamanda kalp çarpıntısının altında yatan anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.  

Malzemeler;

Yapılışı;

Bir bardak suyun içerisine 9-10 damla kediotu tentürü eklenir ve kaşık yardımıyla karıştırılır ve içilir. Doktorunuz onayı ile birkaç hafta boyunca kediotu takviyesi alabilirsiniz. Kediotu tentürü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktor kontrolü altında tüketmelisiniz.

Nane tüketmeli;

Kalp çarpıntısını gidermek için kahvaltıda ve yemeklerde bol bol nane tüketmelidir. Bunun için naneyi salataların ve yemeklerin içerisine katmalı, kahvaltıda tüketmeli veya zaman zaman meydana gelen kalp çarpıntısını gidermek için nane çayı içmelidir.

Malzemeler;

  • Bir tutam nane yaprakları
  • Bir fincan kaynamış su

Tercihe göre limon veya şeker de katabilirsiniz.

Yapılışı;

Cezvenin içerisinde bir bardak su kaynatılır. Kaynamış suyun altı kapatılır ve içerisine bir tutam nane yaprakları eklenerek cezvenin kapağı kapatılır. Nane çayı yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincana dökülmelidir. İsteğe göre nane çayınızın içerisine biraz limon sıkabilir yahut şeker katarak tatlandırabilirsiniz.

Melisa Çayı;

Limon balsamı olarak da bilinen melisa otu, kalp çarpıntısı için de harika bir bitkidir. Kalp ve dolaşım sistemini dengeler ve sakinleştirir.

Malzemeler;

  • Bir bardak sıcak su
  • 1 çay kaşığı melisa otu

Yapılışı;

Öncelikle bir demliğin içerisine bir fincan su eklenir ve kaynatılır. Kaynamışın suyun altı kapatılır ve demliğin içerisine bir çay kaşığı melisa otu eklenir. Demliğin kapağı kapatılır ve melisa çayının 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzgeç yardımı ile fincana süzülür ve sıcaklığı gittikten sonra tüketilir. Kalp çarpıntısı olduğunda hemen melisa çayı demlemeli ve bir fincan bu çaydan içmelidir.

 

YORUM YAPIN