Çene Altında Sivilce Neden Çıkar Nasıl Sebepleri Bitkisel Tedavisi

Ergenlik dönemi gibi hormonal değişimlerin yaşanması, stres, sık sık makyaj yapma gibi çeşitli nedenlerden dolayı çene altında ve boyunda sivilce çıkabilir. Böyle bir problem yaşıyorsanız aşağıda bildireceğimiz tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Ergenlik dönemi gibi hormonal değişimlerin yaşanması, stres, sık sık makyaj yapma gibi çeşitli nedenlerden dolayı çene altında ve boyunda sivilce çıkabilir. Böyle bir problem yaşıyorsanız aşağıda bildireceğimiz tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Çene Altında ve Boyunda Neden Sivilce Çıkar?

 1. Adet dönemi ve ergenlik dönemi gibi hormonal değişimin yaşandığı dönemler
 2. Yanlış beslenme (Markette satılan paketlenmiş ürünlerin bol tüketilmesi)
 3. Hava kirliliği
 4. Depresyon,stres
 5. Kullanılan kozmetik ürünlerinin yan etkisi
 6. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 7. Kozmetik ürünler : Ağır yağ içeren nemlendiriciler, makyaj malzemeleri ve saç ürünleri gözenekleri tıkayarak boyun ve çene altında sivilce yapabilir.
 8. Polikistikoversendromu (PCOS) gibi bir duruma bağlı olarak hormonal dengesizlik yaşama
 9. Çok fazla şeker veya süt ürünleri tüketmek
 10. Traş olmak. Traş sonrası cilt tahriş olursa sivilce çıkabilir.

Çene Altında ve Boyunda Sivilce Nasıl Geçer?

Böyle bir problem yaşıyorsanız cildiye doktoruna gidebilirsiniz. Doktorun verdiği kremleri kullanabilir yahut aşağıda bildireceğimiz tedavileri uygulayabilirsiniz.

Çene Altında ve Boyunda Çıkan Sivilcelere Doğal Tedavi Yolları

Aspirin

Aspirin, salisilik asit içeriğiyle ciltteki iltihabı azaltabilir ve sivilceyi kurutmaya yardımcı olur. Aspirine biraz su katıp macun yapın. Bunu çene altı ve boyunda çıkan sivilceye sürün. 10 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Çay Ağacı Yağı

Akne için bir başka popüler doğal tedavi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile ciltteki gözenekleri dezenfekte eder.Ayrıca sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Boyundaki ve çene altındaki sivilceye  günde üç kez 1 damla hindistancevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırılmış 1 damla ağaç çayı yağını uygulayın.Çay ağacı yağı uygulaması ciltte tahrişe, kızarıklığa veya aşırı kuruluğa neden oluyorsa, su ile seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanın veya aloevera jeli ile karıştırın ve ardından uygulayın.

Diş Macunu

Dişlerinizi temizlemek için düzenli olarak kullandığınız diş macunu da sivilce problemini gidermeye yardımcı olabilir. Aslında bu, sivilce için en kolay ev ilaçlarından biridir. Diş macunu, şişliği azaltır ve sivilceyi kurutur.

 1. Yatmadan önce sivilce olan bölgeye az miktarda beyaz diş macunu sürün. Biraz hassas bir cildiniz varsa 5 dakika sonra durulayabilirsiniz, aksi takdirde gece boyunca bırakabilirsiniz. Bir veya iki gün içinde, boyundaki veya çene altındaki sivilcenin geçmeye başladığını göreceksiniz.
 2. Jel veya beyazlatıcı ürünler içeren diş macunu kullanmaktan kaçının. Bunlar cildinize zarar verebilecek kimyasallar içerir.

Sarımsak

Sarımsaktaki allisin adı verilen antibakteriyel bileşik, cildinizdeki bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antiseptik özellikler içerir. Yarım diş sarımsağı rendeleyin ve boyun, çene altında sivilce olan yere sürün.5 dk bekleyip suyla durulayın.

AloeVera Jel

Aloeveranın yatıştırıcı ve antienflamatuvar özellikleri akneyi birkaç gün içinde tedavi edebilir. Aloevera jeli ayrıca sivilcenin neden olduğu izlerin iyileşmesine de yardımcı olur.

 1. Aloevera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve günde 2 kez boyundaki, çene altındaki sivilceye sürün. 20 dk bekletip suyla yıkayın.

Buz Küpü

Sivilceye buz küpü tutmak, sivilceye giden kan akışını azaltarak sivilcenizi geçirmeye yardımcı olabilir. Bu soğuk uygulama ayrıca sivilcenin neden olduğu şişlik ve kızarıklığı azaltarak iltihabı giderir.

 1. 2-3 buz küpünü bir bez veya kağıt havluya sarın ve sivilce olan bölgelere tutun.

Zerdeçal

Zerdeçal, uzun süredir Güney Asyalı kadınların cilt bakım rutininin bir parçası olmuştur.Zerdeçalınbiyoaktif bileşeni olan curcumin, güçlü bir anti-enflamatuar, antioksidan ve yara iyileştiricidir.Zerdeçal, sunduğu her şeyle sivilceye yatkın ciltler üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir

 1. 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve yeterli hindistancevizi yağı kullanarak bir macun yapın. Alternatif olarak, bir macun yapmak için 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 yemek kaşığı aloevera jeli karıştırabilirsiniz.
 2. Bu macunu boyna veya çene altında sivilce olan yere uygulayın.
 3. 15 dakika bekletin. Daha sonra yıkayın.
 4. Bu macunu haftada üç ila dört kez uygulayın.

Yeşil Çay Kullanın

Yeşil çay, flavonoidler ve tanenler gibi bol miktarda fitokimyasal içerir. Bu biyomoleküller, iltihaplanma ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir ve sivilce ve sivilceye neden olabilecek sebum üretimini azaltabilir.

 1. Yeşil çay poşetini bir bardak kaynar suda 5 dk bekletin. Demlemeye bırakın.
 2. Bir parça pamuğu bu solüsyona batırın ve sivilce olan yere uygulayın. Yeşil çay solüsyonunun kurumasını bekleyin. Cildinizi temiz suyla durulayın ve kurulayın.
 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. egoistka

  onlar iyi gelmeesse hangisini denemeleyiz

 
Daha fazla yorum