Cerahat Ne Demek Neden Olur Nasıl Geçer

Vücudumuzda bir yerin iltihaplanması sonucunda ölmüş hücre artıkları, bozulmuş akyuvarlar, mikroplarla gelen sarımtırak veya şeffaf renkteki sıvı cerahata irin denir. İrin, beyaz kan hücreleri, doku, bakteri ve hatta mantar dahil olmak üzere çeşitli

Vücudumuzda bir yerin iltihaplanması sonucunda ölmüş hücre artıkları, bozulmuş akyuvarlar, mikroplarla gelen sarımtırak veya şeffaf renkteki sıvı cerahata irin denir.İrin, beyaz kan hücreleri, doku, bakteri ve hatta mantar dahil olmak üzere çeşitli ölü hücrelerin karışımından oluşur. İrinin diğer adı cerahattır.

İrin (Cerahat) Ne Demektir?

İrin, ölü doku, hücreler ve bakteriler içeren kalın bir sıvıdır. Vücudunuz genellikle bir enfeksiyonla, özellikle de bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşırken irin üretir. İrin, vücudun bağışıklık sistemi enfeksiyonasavaşırken oluşan ölü, beyaz kan hücrelerinin birikmesinden dolayı meydana gelir. Bulaşma yeri ve türüne bağlı olarak irin, beyaz, sarı, yeşil ve kahverengi gibi birçok renkte olabilir. Bazen kötü kokusu olsa da kokusuz da olabilir.

İrin Neden Olur?

İrin vücudumuzun enfeksiyonla mücadelesi sonucu meydana gelir. Pek çok enfeksiyon türü irine neden olabilir. Staphylococcusaureus veya Streptococcuspyogenes bakterilerini içeren enfeksiyonlar özellikle irine yol açabilir. Bu bakterilerin her ikisi de dokuya zarar veren ve irin oluşturan toksinler salgılar. İrine neden olan enfeksiyonlar, bakteri veya mantarlar vücudunuza şu yollarla girdiğinde ortaya çıkabilir:çatlak cilt, başkasının öksürmesine, hapşurmasına maruz kalma veya temizliğe riayet etmemektir.

İrin gelmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun tipik bir sonucudur. Bakteriyel enfeksiyon , ciltte küçük bir kesik veya yara enfeksiyonu gibi küçük bir alanda olabilir veya vücudun daha geniş alanlarını kapsayacak şekilde yayılabilir. Bir dizi farklı enfeksiyon, irin gelmesine neden olabilecek küçük yumrulara veya nodüller de bu durumayol açabilirr. Genital sistem veya idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda idrar veya vajinadan irin gelmesine neden olabilir.

İrinle Beraber Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

 1. Derinin altında hissedilen yumru veya kitle
 2. Ciltten sızıntı veya sıvı sızıntısı gelmesi
 3. Ağrı veya hassasiyet
 4. Ciltte kızarıklık veya ciltte kırmızı çizgilerin varlığı
 5. Cilt sıcaklığı
 6. İrin gelen yerde şişme
 7. Ciltten irin gelmesi aşağıdakiler dahil tüm vücudu etkileyen semptomlara eşlik edebilir:
 8. Vücut ağrıları
 9. Açık, sarı, açık kahverengi veya yeşil balgamlı öksürük
 10. Nefes almada güçlük veya hızlı nefes alma
 11. Gözden akıntı gelmesi
 12. Bayılma veya uyuşukluk düzeyinde zihinsel değişim
 13. Yorgunluk
 14. Ateş ve titreme
 15. Grip semptomları ile ilişkili olmayan ateş
 16. Sık enfeksiyon geçirme
 17. Baş ağrısı
 18. Yüksek ateş

İrin genellikle uzun vadeli komplikasyonlara yol açmayan zararsız bir semptomdur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, iltihap oluşumu ciddi bir bakteriyel enfeksiyona işaret edebilir.

İrin Gelmesi Neden Olur?

 1. Ciltte yara olması
 2. Apse
 3. Bakteriyel enfeksiyon
 4. Şankroid
 5. Erizipel
 6. Hidradenitis suppurativa hastalığı
 7. Cilt hastalığı
 8. Enfeksiyon sonrası travma
 9. Vajinal enfeksiyon

İrin Nasıl Geçer?

İrin tedavisi, enfeksiyonun ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Cildinizin yüzeyindeki küçük apseler için ılık kompres uygulamak iltihaplanmaya geçirmeye yardımcı olabilir. Ancak irin gelmesi ciddi bir enfeksiyondan kaynaklıysa doktor antibiyotik ve ağrı kesici ilaç reçete edecektir.

 

YORUM YAPIN