Çiğ bademin besin değeri nedir? Çiğ bademde hangi vitaminler ve mineraller var?

Çiğ badem, çok sayıda yüksek kaliteli protein, E vitamini, magnezyum, lif ve birçok temel amino asidin yanı sıra bakır, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, demir ve çeşitli sağlıklı yağlar içerir. Peki çiğ bademin besin değeri ne? Sağlığa faydaları nelerdir?

Çiğ badem, kuru yemişçilerde satılan bademin kavrulmamış halidir. Çiğ badem pek çok vitamin ve mineral içeriği ile besin değeri yüksek, en sağlıklı besinlerdendir. Diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

100 GRAM ÇİĞ BADEMİN BESİN DEĞERİ, VİTAMİNLERİ ve MİNERALLERİ

Kalori: 579

Karbonhidrat: 9,5 gr.

Yağ: 49,9 gr.

Protein:21,1 gr.

Lif:12, 5 gr.

Demir:3,75 mg.

Fosfor: 480 mg.

Kalsiyum: 269 mg.

Magnezyum: 270 mg.

Potasyum: 733 mg.

Oleik Asit: 31,2 gr.

Linoleik asit: 12,3 gr.

Doymuş yağ: 3,8 gr.

ÇİĞ BADEM SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

 1. Çiğ badem yüksek miktarda lif içeriği ile kabızlığa iyi gelir. Sağlıklı sindirim ve bağırsak hareketlerini sürdürmek için günde dört veya beş adet çiğ badem yiyin. Kabızlıkla savaşmak için bademleri çiğ olarak yiyebilir veya bir gece suda bekletip ertesi gün tüketebilirsiniz.
 2. Çiğ badem, kemik sağlığını korumak için çok önemli iki besin maddesi olan fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca sağlıklı, güçlü kemikler için gerekli olan magnezyum, manganez ve potasyum gibi mineraller içerir.
 3. Badem, E vitamini, biotin, manganez, bakır ve esansiyel yağ asitleri dahil olmak üzere saç dostu besinler açısından zengindir. Tüm bu besinler saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 4. Badem, şeker hastaları için en sağlıklı besinlerden olarak bilinir. Bunun nedeni, bademin çok düşük bir glisemik indekse sahip olmasıdır.
 5. Badem, sizi strese karşı koruyabilecek zengin bir antioksidan kaynağına sahiptir. Stres, molekül hasarına yol açar ve bu da iltihaplanma, kanser ve yaşlanma ile sonuçlanır. Stresin zararlı etkilerinden korunmak için düzenli olarak çiğ badem tüketmelidir.
 6. Çiğ badem, içerdiği yağ asitleri sayesinde akne, siyah nokta ve beyaz noktaları önleyebilecek ve bunlarla savaşabilecek, cilde iyi gelen harika bir besindir. Pek çok güzellik ürünün içerisinde bademi görebilirsiniz. Cildi güzelleştirir, cilt kusurlarını önler.

 1. Çiğ badem, folik asit içeriği ile hamile kadınlarda doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Folik asit, sağlıklı hücrelerin çoğalmasında önemli bir rol oynar, bebeğin sağlıklı gelişiminde çok etkilidir.
 2. Çiğ badem, doymamış yağ asitleri, fitosteroller, magnezyum, E vitamini, bakır ve manganez dahil olmak üzere kalbi korumaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan besinler açısından zengindir.
 3. Düzenli çiğ badem tüketimi, yüksek yoğunluklu lipoproteinleri yani HDL kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur ve düşük yoğunluklu lipoproteinleri yani LDL kolesterol seviyelerini düşürür. Bu denge, sağlıklı bir kolesterol seviyesi için hayati önem taşır.
 4. Badem zayıflatan besinlerdendir. Çiğ badem pek çok diyetisyenin diyet listesinde ara öğünlerde yer alan bir yiyecektir. Kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamakta etkili rol oynar.
 5. Çiğ badem enerji veren yiyeceklerdendir. Bademde bulunan manganez, bakır ve riboflavin, enerji üretimine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

ÇİĞ BADEMİN ZARARLARI NELERDİR?

 1. Çiğ badem kalori açısından zengin bir besin olduğundan sık sık ve çok miktarda badem tüketimi kısa sürede çok kilo almaya neden olacaktır.
 2. Çiğ badem çok fazla yenildiğinde ciltte kızarıklık, kaşıntı, ağızda kaşıntı, boğazda kaşıntı ve dil, ağız ve dudakların şişmesi, nefes darlığı, kurdeşen, mide bulantısı veya kusma, kafa karışıklığı, ses bozukluğu, düşük tansiyon ve baş dönmesi gibi alerjik problemlere yol açabilir.

 1. Badem E vitamini açısından zengindir. Ancak fazla tüketilmesi E vitamini doz aşımına neden olabilir. Aşırı E vitamini alımı kan pıhtılaşmasını bozabilir ve kanamaya sebep olabilir.
 2. Fazla miktarda badem tüketi gastrointestinal semptomlar olan şişkinlik, gaz, mide krampları ve ishal yapabilir.
 

YORUM YAPIN