Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Peniste İdrarda Yanma Acı

Cinsel ilişki sonrası, cinsel organda yanma ve ağrı hissi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonundan prezervatif alerjisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşan kadınlar

Cinsel ilişki sonrası, cinsel organda yanma ve ağrı hissi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonundan prezervatif alerjisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşan kadınlar kadın doğum uzmanı doktora yani Jinekoloğa, erkek iseniz Üroloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor bu durumun nedenini tespit edip tedavisini uygulayacaktır.

Cinsel İlişki Sonrası Yanma Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  1. Vajinada enfeksiyon
  2. Vajinal kuruluk
  3. Vajinit
  4. Vajinada mantar enfeksiyonu
  5. Ön sevişmenin az olması
  6. İdrar yolu enfeksiyonu
  7. Endometriozis (çikolata kisti)
  8. Prezervatif alerjisi
  9. Prostatit

Cinsel İlişki Sonrası Yanma Ağrı Nasıl Geçer?

Cinsellik yaşadıktan sonra vajinada yahut peniste yanma hissi olmasının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik reçete edecektir, şayet prezarvatif alerjisi varsa, başka marka denenebilir. Ön sevişmeyi uzun tutmak da çözüm olabilir. Vajinal kuruluk söz konusu ise eczaneden kayganlaştırıcı jel alınabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Vajinada ve Peniste Yanma Neden Olur?

Sual: Merhaba, ben eşimle birlikte olduktan sonra vajinam aşırı derecede acıyor ve yanma hissi oluyor. Doğum kontrol iğnesi yaptırmıştım, 3 ay oldu. Sizce iğneden mi kaynaklanıyor?

CEVAP

Doç. Dr. Derya Eroğlu’nun cevabı;

"Merhaba; cinsel birliktelikten sonra vajinada yanma oluyorsa bu durum vajinal enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Doğum kontrol iğnesinin vajinada kuruluk yapma ihtimali vardır fakat yaşınızı da göz önüne alırsak bu iğnenin vajinada yanma yapacağını söyleyemeyiz."

Sual: Cinsel ilişkide bulunurken vajinamda acı ve yanma oluyor. Acaba sebebi nedir?

CEVAP

Dr. Selma Örnekoğlu’nun cevabı;

“Bu şikayetlerservisit ya da vajinit enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkabilir. Sık sık ilişkiye giriyorsanız vajinada tahriş ve bu nedenle yanma olması da muhtemeldir.”

Sual: İlişkiden sonra vajinamda yanma oluyor. İdrar yaparken daha fazla acı duyuyorum. Kaşıntı da var. Buna neyin sebep olduğunu düşünüyorsunuz?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı;

“Mantar enfeksiyonu olabilir. İdrar testi yaptırın.”

Sual:İlişkiye girdikten sonra peniste yanma hissi başladı. Boşalırken ve idrar yaparken oluyordu. Bir müddet sonra geçmiş olsa da penisimin uç kısmına dokunduğumda hafif yanma ve acı oluşuyor. Nasıl geçer?

CEVAP

Dr. Halit Talas’ın cevabı;

"Üroloji bölümünden bir uzmana görünün. Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum."

Sual:Cinsel ilişkinin ardından vajinam aşırı derecede yanmaya başlıyor. Tüm tahlillerimi yaptırdım, hiçbirinden olumsuz bir sonuç çıkmadı. Niye böyle oluyor?

CEVAP

Dr. Öğr. Üyesi Feza Burakıncevabı;

"Vajinada yeterli ıslaklık oluşmadan hemen ilişkiye girmek bu duruma yol açabilir. Fakat buna dikkat etmenize rağmen bu problemi yaşıyorsanız doktora başvurmalısınız."

Sual: Cinsel ilişki sonrası yanma neden olur, sperm alerjisinden mi?

CEVAP

"İlk olarak uzman hekim tarafından muayene edilmelisiniz. Hangi durumun yanmaya sebebiyet verdiği tespit edilmelidir. Kuruluk ve enfeksiyon da yanma yapabilir. Eğer yanma nedeni olarak bir şey tespit edilemezse cinsel işlev bozukluğunun varlığı üzerinde durulmalıdır. Sperm alerjisi olma ihtimali yüksektir. Zira alerji hem yanma, hem de şişlik ve kaşıntı gibi problemlere yol açar."

Sual: 4 ay önce bir cinsel ilişkimin ardından penisimde ağrı ve yanma hissetmeye başladım. Doktor kalmidya teşhisi koydu, Cipro ve Azro adında iki ilaç yazdı. Bunları kullandıktan sonra düzeldi ancak bıraktıktan bir süre sonra yeniden başladı. Eskisi gibi sık sık olmuyor fakat hâlâ tam olarak geçmiş değil. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Doç. Dr. Basri Çakıroğlu’nun cevabı;

"Prostatit rahatsızlığınız olabilir. Bununla ilgili bir makale yazmıştım, okumanızı öneririm."

Not:Bu makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN