Çocuğun Boynunda Beze Neden Olur Tedavisi Nasıldır

Bebeklerde boyunda ve ensede beze olmasının nedeni genellikle lenf bezi büyümesidir ve önemli bir sorun değildir. Lenf bezi büyümesi genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Vücuda giren bakteri, mantar, parazit gibi etkenler kanla birlikte tüm vücuda

Bebeklerde boyunda ve ensede beze olmasının nedeni genellikle lenf bezi büyümesidir ve önemli bir sorun değildir. Lenf bezi büyümesi genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Vücuda giren bakteri, mantar, parazit gibi etkenler kanla birlikte tüm vücuda yayılarak, lenf bezlerine kadar etki eder.Bu da boyunda ve ensede bezeye yol açabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Boyunda, Ensede Beze Neden Olur?

Enfeksiyonel Nedenler

Grip, kulak enfeksiyonu, bademcik iltihabı, Strep boğaz, Kabakulak, Boyunda apse, öpücük hastalığı ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel hastalıklar bebeklerde ve çocuklarda boyunda, ensede bezeye yol açabilir. Genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir.

Lenf Bezi Büyümesi

Bebeklerde ve çocuklarda boyunda, ensede beze oluşmasının en sık karşılaşılan nedeni lenf bezi büyümesidir.

Çocukların boynunda beze farklı etkenlerden kaynaklanır. Örneğin üst solunum yollarında görülen viral enfeksiyonlar lenf bezlerinin büyümesine yol açan faktörlerin başında gelir. Su çiçeği, kızamıkçık, adenovirüs ve kızamık gibi enfeksiyonlar bunlardan en yaygın olanlarıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar ise çoğu zaman tifo, difteri, brusella, sifiliz ya da bademcik iltihabına sebebiyet veren streptokoklar yüzünden  ortaya çıkarak boyunda beze oluşturur. Öte yandan toksoplazma, sıtma, kene ısırıkları ve kedi tırmığı hastalığı da lenf bezinde büyüme ile doğrudan ilişkilidir.

Kanser

Cilt kanseri, tiroid kanseri, Lösemi (Kemik iliği yahut kan kanseri), Melanom, Hodgkin lenfoma (Hodgkin hastalığı, bir tür lenf bezi kanseri türüdür) Ağız veya larenks kanseri gibi kanser türleri de bebekte ve çocukta boğazda, ensede bezeye yol açabilir.

Lenf Bezi İltihabı

Viral lenf bezi iltihabında bezeler 1 cm'den küçük, hareketli, yumuşak ve boyun bölgesinin her iki tarafına yerleşmiştir. Fakat üzerindeki deride herhangi bir sorun yoktur. İki veya daha fazla beze mevcuttur. Bunlar 1 ayda veya en geç 3 ayda küçülerek yok olurlar.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Yine birden fazla beze vardır. Bezeler hareketli, yumuşak, sıcak ve ağrılıdır. Hızlı bir şekilde büyüme gösterirler. Ateş, öksürük ve boğaz ağrısı da yaşanır. Tek tarafta görülebileceği gibi her iki tarafta da olabilir. Boynun ön üst kısmında ve çene altında bulunuyorsa beta hemolitik streptokok yahut stafilokok gibi enfeksiyonların varlığından şüphelenilir. Bunlar, bakteriyel lenf bezi enfeksiyonlarının en sık karşılaşılan türleridir. Antibiyotik ile iyileşme sağlanır. Bezelerin küçülmesi 2-3  gün içinde, normale dönmesi ise birkaç haftada gerçekleşir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Boyunda, Ensede Beze Nasıl Geçer?

Çocukta veya bebekte boyunda yahut ensede beze varsa çocuk doktoruna gitmelidir. Bebeklerin ve çocukların boyun, ense bölgesinde meydana gelen bezeler  çeşitli hastalıklara işaret edebilir. Bu yüzden tanı ve tedavide, bezenin ilk ne zaman farkedilmiş olduğu da sorgulanır. Bezenin nerede bulunduğu, kaç ay veya kaç yıldır orada yer aldığı gibi hususlar birlikte değerlendirilerek ona göre bir yol çizilir. Eğer beze oluşumunun üzerinden uzun bir müddet geçmediyse büyük ihtimalle bu durum enfeksiyona bağlıdır. Ancak çoktan beri oradaysa problemin altında tümör yatıyor olabilir. Boyundaki beze küçük yaşlardan itibaren gözlemlenmeye başlamış ise muhtemelen genetik faktörlerle ilgilidir. Çocuğun boynunda, ensesinde beze senelerdir mevcut ise yüksek olasılıkla bu, doğumsal dokuların bir sonucudur. Başka bir deyişle, basit yağ bezlerinin yol açtığı bir etkidir. Bu tümörler iyi huyludur.

Boğazda beze enfeksiyon nedeniyle geliştiyse antibiyotik kullanımı gerekecektir. Kanser sebebiyle ortaya çıktıysa ışın terapiden, kemoterapiden veya buna benzer uygulamalardan faydalınalacaktır.

 

YORUM YAPIN