Çocuklarda Diş Ağrısı Neden Olur? 4 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı

Diş ağrısı çocuklarda sık karşılaşılan bir sorundur.Diş ağrısı genellikle diş çürüğü gibi bir problemden kaynaklanır ve düzenli olarak bakım ve tedavi edilmezse durum daha kötüye gidebilir. Eğer çocuğunuzun dişi ağrıyorsa, sorunun daha ileriye gitmesini önlemek için öncelikle bir diş doktoruna görünmelidir.

Diş ağrısı çocuklarda sık karşılaşılan bir sorundur.Diş ağrısı genellikle diş çürüğü gibi bir problemden kaynaklanır ve düzenli olarak bakım ve tedavi edilmezse durum daha kötüye gidebilir. Eğer çocuğunuzun dişi ağrıyorsa, sorunun daha ileriye gitmesini önlemek için öncelikle bir diş doktoruna görünmelidir. Çocuklarda diş ağrısı 1,2,3,4 yaş dahil her yaşta görülebilir.

Çocuklarda Diş Ağrısı Neden Olur?

 1. Diş Çürüğü: Diş çürümesi diş ağrısının başlıca nedenidir. Patojenik bakteriler diş minesini parçalayan zararlı asitler barındırır. Bu da dişte ağrıya yol açar.
 2. Sinüzit: Sinüzit, sinüslerinizin sinüs boşluğundaki viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlara bağlı olarak iltihap kapmasıdır. Üst diş kökleriniz sinüslerinize yakın olduğu için sinüzit, üst dişlerinizde ağrıya neden olabilir.
 3. Diş apsesi: Diş apsesi dişteki bakteriyel enfeksiyondur. Enfeksiyon diş merkezinin içinde iltihap, irin gelişimine yol açabilir ve bu da ağrı verici olabilir. Enfeksiyon, bakterilerin diplere nüfuz etmesine neden olabilen ağız temizliğine riayet etmemek veya dişin darbe alması gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Diş apsesinin belirtileri enfeksiyonlu dişin etrafının ağrıması ve etrafında şişme olmasıyla birlikte diş ağrısını da içerir. Eğer diş apsesi tedavi edilmezse çene kemiği de dahil etrafındaki dokuları etkiler veya ateş, üşüme, mide bulantısı ve kusma gibi ciddi vücutsal enfeksiyonlara neden olabilir.
 4. Kalp hastalığı ve akciğer kanseri de diş ağrısına neden olabilir. Bazı durumlarda diş ağrısı kalp krizinin belirtisi olabilir.
 5. Diş kırılması
 6. Hasarlı dolgu
 7. Sakız çiğneme, dişleri gıcırdatmak veya kenetleme gibi tekrar eden hareketler
 8. Kulak ağrısı
 9. Çene veya ağzın zarar görmesi
 10. Kalp krizi (çene ağrısı, boyun ağrısı veya diş ağrısı dahil olabilir)

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Misvak

Misvak antibakteriyel içeriği sayesinde diş ve diş eti ağrısını anında şıp diye kesmeye yardımcı olur. Misvak dişlerdeki ve diş etlerindeki bakterileri, mikropları yok eder. Yapmanız gereken şey yalnızca çocuğunuzun ağrıyan dişine nazikçe misvakla masaj yapmaktır.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Larousse illustré medical) ismindeki Fransanın kıymetli tıb kitâbı, ağız temizliği husûsunda diyor ki, (Bütün diş ma’cûnları ve tozları ve suları, dişlere zarar verir. En iyi diş temizleme vâsıtası, sert bir fırçadır. Önce, dişleri kanatırsa da, korkmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz). Herkese uyarak, ma’cûn kullanıyordum. İki dişim çürümeğe başladı. Fransızca kitâbı okuyunca, misvâk kullanmağa başladım. Dişlerimin çürümesi durdu. Altmış seneyi geçdi, dişlerimden ve mi’demden hiç şikâyetim olmadı.

Karanfil

Kuru karanfil diş ağrısından kurtulmaya ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan anti-inflamatuar, anti bakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklere sahiptir.

 1. 2 kuru karanfili ezin, biraz zeytinyağı ile karıştırın ve dişe uygulayın.
 2. Diğer seçenek ise bir pamuğu karanfil yağına batırarak ağrıyan dişin üzerine uygulayın. Veya birkaç damla karanfil yağını ve yarım bardak suyu karıştırarak ağzınızı çalkalayın.

Ilık Tuzlu Su

Çocuğunuzun ağzını tuz ile karıştırılmış ılık su ile çalkalayın. Bunun için 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp iyice karıştırın. Çocuğunuz ağzını yaklaşık 30 saniye boyunca çözelti ile çalkalasın ve tükürsün. Bu etkilenen bölgedeki veya çevresindeki bakterileri öldürecek ve daha hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır. Tuz, ılık su ağrıyı hafifletirken ve dişetindeki şişmeyi azaltırken bakterileri öldürür. Bunu günaşırı tekrarlayabilirsiniz. Karanfil yağı diş ağrısını rahatlatır ve diş etrafındaki alanı uyuşturur.

Ağrı Kesici Kullanabilirsiniz

Doktorun vereceği ağrı kesicileri kullanmak ağrıyı geçirebilir fakat çocuklar için önerilen dozajda kullanın. 

Soğuk Kompres

Çocuğunuzun yanağına soğuk kompres veya buz yerleştirmek bölgeyi uyuşturur ve ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bunun için buzluktan biraz buz çıkarıp bunu temiz bir beze sarın, ağrıyan dişin olduğu yanağa dışardan bunu tutun.

Sarımsak

Sarımsak kullanımı diş ağrısından kurtulmada muazzam bir etkiye sahiptir. Sarımsağın ağrıyı azaltmada çok etkili olan antibiyotik ve diğer tedavi edici özellikleri vardır. Sarımsak diş ağrısını iyileştirebilir.

 1. Ağrıyı hafifletmek için ezilmiş bir diş sarımsağı biraz sofra tuzu veya siyah tuz ile karıştırın ve direkt olarak ağrıyan dişe uygulayın. Eğer tercih ederseniz rahatlamak için 1 veya 2 diş sarımsak çiğneyebilirsiniz.
 2. Bu doğal tedaviyi birkaç gün boyunca tekrarlayın

Zencefil ve Kırmızı Biber

Toz zencefil ve kırmızıbiberi veya Arnavut biberini birkaç damla su ekleyerek karıştırın ve hamur haline getirin. Pamuğu bu karışıma bandırın ve ağrıyan dişin üzerine yerleştirin. Diş ağrısından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

 

YORUM YAPIN

 

4 Yorum

 1. EREN AVCI

  GÜZEL AMA HANGİ İLACI KULLANMAK GEREK ADIM EREN AVCI DİŞİM SALAM GİBİ GÖRÜKÜYO AMA ARIYO NE YAPMAM GEREK

 2. DURU

  ILIK SU VE TUZ İYİ GELDİ

 3. Seda

  Bebegim gece uymuyor midesi çok bulanyor

 4. Can

  3 yaşında bir oğlum var diş ağrıyor bunun için ne yapa biliriz

 
Daha fazla yorum