Çocuklarda Mide Bulantısı Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Çocukluk döneminde yaygın olarak karşılaşılan problemlerin başında karın ağrısı ve mide bulantısı gelir. Çocukların vücudu yetişkinlere kıyasla daha dayanıksızdır. Bilhassa okul çağına gelen çocukların sık aralıklarla hasta olduğu bir gerçektir.

Çocukluk döneminde yaygın olarak karşılaşılan problemlerin başında karın ağrısı ve mide bulantısı gelir. Çocukların vücudu yetişkinlere kıyasla daha dayanıksızdır. Bilhassa okul çağına gelen çocukların sık aralıklarla hasta olduğu bir gerçektir. Mide bulantısı ve karın ağrısı da çocuklardaki en yaygın sağlık sorunlarındandır.

Bazen karında ağrı ya da mide bulantısı yalnız başına gözlemlenebilir. Kimi zaman da ikisi aynı anda meydana gelebilir. Bu durumların altında yatan çeşitli faktörler vardır. Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın ortaya çıkmaları da mümkündür fakat bir hastalığa da işaret ediyor olabilirler.

Çocuklarda Mide Bulantısı ve Karın Ağrısı Neden Olur?

 1. İdrar yollarının enfeksiyon kapması çocukta karın ağrısına, mide bulantısına ve kusmaya sebebiyet verebilir. Böyle bir şey yaşayan çocuk devamlı idrara çıkma ihtiyacı hisseder. İdrar yaptığı esnada yanma olur.
 2. Çocuğun midesi bulanıyor ve karnı ağrıyorsa bunun nedeni belki fiziksel değil psikolojik bir etkendir. Örneğin okula yeni başlayan bir çocuk adaptasyon sürecinde söz konusu problemlerle karşılaşabilir.
 3. Heyecan ve stres gibi duygular bahsi geçen rahatsızlıkları tetikler.
 4. Parazitler de çocukların karın bölgesinde ağrı yapabilir. Çocuklar temizlik konusunda bilinçlendirilmeli ve hijyen kurallarına uyması sağlanmalıdır. Bunlar yerine getirilmezse temizliğe dikkat etmeyen çocuk dış ortamdan parazitleri vücuduna alır ve farkında bile olmaz. Ancak çok geçmeden parazitler vücudunda çoğalarak midede bulantı ve karın ağrısı gibi yakınmaları beraberinde getirir.
 5. Çocuğunuz 'midem bulanıyor, karnım ağrıyor' diye serzenişte bulunuyorsa problemin temelinde başka bir faktör de yer alabilir. Bu sıkıntılardan neyin sorumlu olduğunu öğrenebilmek için bir uzmanın yardımına ihtiyacınız vardır. Özellikle karın ağrısına çocuklarda sıklıkla rastlanır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen karın ağrısının başlıca nedenlerinden biri ise bağırsaklarda biriken gazdır. Hele bir defa gaz sancısı çekmeyen bebek neredeyse yoktur denebilir. Daha büyük çocuklar da bundan muzdarip olabilir. Mide bulantısı da karın ağrısına eşlik edebilir.
 6. Bağırsak gazı demişken, bağırsaklarla ilgili bir başka problemin de karın ağrısı ve mide bulantısına yol açabileceğini hatırlatmakta fayda vardır. Eğer çocuğun bağırsakları normalden daha yavaş veya daha hızlı çalışıyorsa midesinde bulantı ve karnında ağrı duyması muhtemeldir. Çözüm için problemin kaynağını ortadan kaldırmak yani bağırsak hastalığını tedavi etmek şarttır.
 7. Görülme sıklığı fazla olmamakla birlikte çocukların da mide hastalıklarına yakalanma riski vardır. Reflü bunlara örnektir. Reflünün sindirim sistemindeki etkilerinden biri mide bulantısı ve karın ağrısıdır.
 8. Birtakım yiyeceklere karşı alerjisi olan yahut yediği bir şeyden dolayı gıda zehirlenmesi yaşayan çocuklar da mide bulantısından ve karın ağrısından şikâyet edebilir.
 9. Vücuda yerleşen bakteriler bulantı, karın ağrısı ve buna benzer durumlara sebep olabilir. En fazla bakteri mide ve bağırsakta bulunur. Bağırsak parazitleri yüzünden oluşan enfeksiyonlar karın ağrısı ve mide bulantısıyla karakterizedir.
 10. Gastrit. Gastrit, mide zarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap, akut veya kronik olabilir. Mide ağrısı ve mide bulantısına ek olarak gastrit de kusmaya neden olabilir.
 11. Bağırsaklardaki tıkanıklıklar mide ağrısı, kusma, şişkinlik ve kabızlığa neden olabilir . Bağırsak tıkanıklıkları, kişi tedavi görmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Çocuklarda Mide Bulantısı ve Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısının geçmesi için vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurulmalı, onun önereceği tedavi uygulanmalıdır. Bu durumda hekim tanı koyabilmek amacıyla idrar tahlili isteyecektir. Bazen dışkı örneğinin incelenmesine de ihtiyaç duyulabilir. Tetkikler ve hasta öyküsü birlikte değerlendirilir. Böylece rahatsızlığa neyin sebep olduğu belirlenir ve bu doğrultuda bir tedavi planı oluşturulur. Reçete edilen ilaçların aksatılmadan kullanılması önemlidir. Ayrıca ne zaman kontrole gelmeniz gerektiği söylendiyse o tarihte çocuğunuzu tekrar hastaneye götürmeyi unutmamalısınız.

Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısına nane limon çayı, leblebi, tuzlu kraker, haşlanmış patates iyi gelebilir.

 

YORUM YAPIN