Demir eksikliği hem kilo aldırıyor hem de kilo vermeyi engelliyor!

Demir eksikliği vücudumuzda yeterli miktarda demir minerali olmaması demektir. Demir, sağlıklı bir bağışıklık sistemi, zihinsel işlev, kas gücü ve enerji için gerekli olan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde rol oynayan temel mineraldir. Demir eksikliği halsizlik, baş ağrısı, sinir, baş dönmesi ve saç dökülmesi gibi belirtilere neden olur. Peki demir eksikliği kilo almayı tetikler mi yahut kilo vermeye engel olur mu? İşte uzman diyetisyenin bu hususta verdiği bilgiler:

Demir eksikliği; et, karaciğer, bakliyat, kuru meyve, balık ve yumurta gibi demir açısından zengin gıdaların yetersiz tüketimi, çölyak hastalığı gibi demir emilimine engelleyen sorunlar ve aşırı adet görme gibi kan kayıpları sonucunda meydana gelir. Demir eksikliğinin neden olduğu belirtilerden biri de kilo almaya neden olması ve zayıflamayı güçleştirmesidir.

DEMİR EKSİKLİĞİ KİLO YAPAR MI?

Demir eksikliği birçok farklı belirtiye ve soruna sebep olabilen problemli bir durumdur. Metabolizmayı yavaşlatır ve yemek yeme alışkanlıklarını bozar. Buna bağlı olarak kişi kaçınılmaz olarak kilo almaya başlar. Doktora bilinmeyen sebeple kilo alma şikayetiyle başvuran hastaların çoğunda demir eksikliği olduğu görülmüştür.

Demir eksikliği olan kişiler kilo vermek istediklerinde zorlanabilirler veya sebepsiz yere kilo alabilirler. Bu durumun sebebi vücutta az miktarda bulunan demirin kansızlığa sebep olması ve dolayısıyla organlarda oksijensizliğe yol açmasıdır. Bunun sonucunda metabolizma yavaşlar ve kişi buna bağlı olarak da kilo vermekte zorlanır veya kolay şekilde kilo alır.

Demir eksikiği ayrıca vücuttaki hormon dengesini de bozar. Dolayısıyla demir eksikliği yaşayan kişiler yoğun diyet ve spora rağmen kilo veremez hale gelebillirler.

Ülkemizde aşırı çay ve kahve, işlenmiş besinler tüketmek ve yetersiz beslenme gibi faktörler demir eksikliği ve kansızlık arkasındaki ana sebepler olarak karşımıza çıkmaktadır. Demir eksikliği çeken kişiler mutlaka düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, balık, yürek, dalak, karaciğer, kurubaklagiller, yumurta, kuru meyve, pekmez, fındık ve turunçgileri tüketmeli ve ek olarak günde 15 dakika güneşlenmelidir.

Demir eksikliği çekip kilo vermek isteyen kişiler ilaç tedavisinin yanı sıra beslenmelerinde çok ciddi değişikliklere gitmelidir. Bunun için içeriğinde zengin oranda demir bulunan kuru kayısı, kuru üzüm, et, tavuk, balık, yumurta, baklagil, tahin, pekmez, yeşil sebze ve tahıl gibi besinler tüketilmelidir. Buna ek olarak, doktora başvurulduğunda gerekli tahlillerden sonra hastaya demir takviye ilaçları reçete edebilir. Bu yöntemler sayesinde demir eksikliği çeken kişiler de kolayca kilo verebilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ KİLO VERMEYİ ENGELLER Mİ?

Dünya nüfusunun %30’unda demir eksikliği görüldüğünü biliyor muydunuz? Evet, dünyada en sık görülen beslenme problemlerinden olan demir eksikliği, vücutta kansızlığa sebep oup organlarda oksijensizlik oluşturur. Metabolizma hızı yavaşlar, bunun sonucunda metabolizmanın besinleri vücutta enerjiye dönüştürmesi yavaşlar. Kaçınılmaz son! metabolizmanın çalışması aksadığından kişi zor kilo vermeye başlar. Doktorlar, kilo vermek isteyen kişilere kan tahlilleri yapar ve kan değerlerinde hemoglobin ve depo demir olan Ferritine bakılır. Bu değerlerin düşük olması halinde hastanın neden zor kilo verdiği anlaşılmış olur. Bu durumda bu değerlerin yükseltimesi sağlanmalıdır ki kişi normal kilo verme hızına ulaşabilsin.

DEMİR EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  1. Demir eksikliği Dahiliye doktorunun veya diyetisyenin önereceği demir ilaçları ile tedavi edilebilir. Bunun dışında demir seviyenizi artırmak için yapmanız gerekenler:
  2. Demir eksikliğinden muzdarip kişiler mutlaka sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmelidir. Bunun için içeriğinde demir içeren besinleri düzenli aralıklarla tüketmelidir. Bu beslenme düzeni sayesinde kişinin kanındaki demir seviyesindeki yükselme ile daha kolay şekilde kilo verildiği görülecektir.
  3. Her kahvaltıda 1 yemek kaşığı pekmez tüketerek günlük  demir ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Özellikle de tercihinizi keçiboynuzu pekmezinden yana kullanırsanız vücudunuza çok daha fazla demir almış olursunuz.
  4. Kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru dut gibi besinleri düzenli olarak ara öğünlerinizde tüketmelisiniz. Bu tür besinler de gün içinde demir almanızı sağlar.
  5. Kanda demir emilimini destekleyen en önemli besin maddesi C vitaminidir (askorbik asit). Bunun içinde muhtevasında zengin oranda C vitamini bulunan biber, maydanoz, dereotu, portakal, kivi meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Sabah kahvaltıda yumurtanın yanında bol limonlu kırmızı biber ve maydanoz tüketmek demir emilimini 2-3 kat arttırır.

Demir İçeren Besinler Nelerdir Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN