Deniz ve havuz sonrası kulak ağrısı neden olur, nasıl geçer? Uzman doktor önerileri

Denize veya havuza girdikten sonra kulağında ağrı yaşayan bir kimsenin halini, ancak bu durumu hayatında bir kez yaşayan anlar. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte suya temasın artmasına bağlı, dış kulak yolu hastalıklarında da artış görülüyor. Peki, deniz ve havuz sonrası kulak ağrısı nasıl geçer? Suyla temas sonrası kulak ağrısı yaşamamak için nelere dikkat etmeli? Detaylar haberimizde…

Yaz mevsimi ile birlikte hava sıcaklıklarının artması sonrasında deniz ve havuz sezonunu açan tatilcileri uyaran uzmanlar, suyla temas sonrası kulak ağrısı yaşamamaları konusunda önerilerde bulundu. Deniz ve havuz suyunun kulağa kaçmasıyla oluşan dış kulak yolu iltihabına karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, özellikle kronik kulak hastalarının ve basınç problemi olanların suyla temasta daha temkinli olmaları gerektiğini söylediler. Peki, deniz ve havuz sonrası kulak ağrısı neden olur? Ne zaman doktora gidilmeli? İşte detaylar:

DENİZ VE HAVUZ SONRASI KULAK AĞRISI NEDEN OLUR?          

Deniz ve havuz suyunun kulağa kaçmasıyla kulakta dış kulak yolu iltihabı oluşabilir. Dış kulak yolu iltihabının kulakta ağrıya yol açtığını dile getiren Kulak Burun Boğaz Doktoru Op. Dr. Özlem Yüksel,’ Yazın kulak burun boğaz doktorlarına en çok gelen şikâyetler, deniz ve havuz kaynaklı dış kulak yolu iltihapları oluyor. Dış kulak yolunda biriken bakteriler, mantarlar kulakta çok şiddetli ağrılara, akıntılara, kulak kepçesinde hassasiyetlere neden oluyor.’ dedi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Deniz ve havuz sonrası birçoğumuzun kulağına su kaçmıştır. Bunu çıkarmak için türlü yöntemler uygulamışızdır. Bazen başarılı olup, bazen de kulağımız dolmuş ve ağrı yapmıştır. Bu problemi yaşamamak için öncesinde basit önlemler almak mümkün. Genelde tatil yerleri büyük sağlık merkezlerine uzak olduğu için ve uzman doktora her saatte ulaşmak mümkün olmadığı için tatil zehir olur” demektedir.

Kulak kanalında alerjik yapısı olanların,

Kulak kanalı sık kaşınan kişilerin,

Daha önce kulak kiri temizliği yaptıranların,

Daha önce kulak ameliyatı olanların,

Daha önce kulak kanalının tıkanmasına bağlı problem yaşayan kişilerin, tatile gitmeden önce bir KBB uzmanına giderek kulaklarını kontrol ettirmeleri gerektiğini söyleyen Dr. Yıldırım, kulak kanalındaki kirlerin temizletilmesi gerektiğini, aksi takdirde kulağa su kaçınca su ile temas eden kulak kirinin kulağı tıkayarak rahatsızlık hissi vereceğini söylemektedir.

DENİZ VE HAVUZ SONRASI BUNLARA DİKKAT!

Kulak ile oynandıkça kulak ağrımaya ve tıkanmaya başlar. Doktor Yıldırım, deniz ve havuz sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenleri şöyle sıralamakta:

 • İlk olarak kulak kanalı yapısı çok hassas olduğu için fazla oynamak ve karıştırmak başlı başına olumsuz etkiler. Onun için kulak kanalı içerisine hiç bir şey sokmayın.
 • Tıkanan taraf üzerine yatarak kulak kanalındaki su, kulak kiri vb. maddelerin yer çekiminin etkisi ile çıkmasını bekleyin.
 • Kulağa soğan suyu, zeytinyağı gibi maddeler dökmeyin.
 • Kulak kanalının görünen kısımlarındaki kulak kiri vb. akıntıları yumuşak peçete ile temizleyin.
 • Deniz ve havuza girmeden önce kulakları da kapatan kaliteli bir bone kullanın.
 • Kulak kanalına kulak tıkaçları kullanmayın. Tıkaçlar su alarak kulak kanalının şişmesine, sulanmasına ve tıkanmasına başlı başına sebep olur.
 • Kulak problemi olanlar tatil öncesi KBB uzmanına gitsin.
 • Kirli havuz ve denizlere girmeyin.
 • Fazla sıcak suya girmeyin, sıcak su bazı kulaklarda kaşıntı ve sulanma yaparak kulaklarda mantar oluşturur.
 • Sudan çıktıktan sonra bir kaç zıplama ve hoplama hareketi yapın.
 • Saç kurutma makinesini kulağınıza tutmayın, kulak çöpleri kullanmayın.
 • Yumuşak peçete ile dış kulak girişindeki ıslaklıkları temizleyebilirsiniz.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ?

Havuz ve deniz sonrası kulakta ağrı yaşayan kişiler; kulakta sancı, ağrı, işitme kaybı, kulak kepçesine dokunulduğunda ağrı yahut baş dönmesi ve ateş durumunda en yakın Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmalı.

SUDA OLUŞAN KULAK RAHATSIZLIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hafif enfeksiyonlarda eczanelerde satılan hazır damlalar kullanılabilir. Ancak doktorlar kulak zarı delik olanların ve kulağına tüp takılmış olanların kendi kendilerine asla kulak damlası kullanmamaları gerektiğini vurgulamakta. Bu tip durumlarda ilk önce Kulak Burun Boğaz Uzmanına görünmek doğru olacaktır.

Op. Dr. Atilla Şengör, kulak kanalının iltihabında en önemli tedavinin iltihabın ve odakların vakumla mikroskop altında temizlenmesi ve kulak ağrısına neden olan duruma göre kulak damlalarının verilmesi gerektiğini söylemekte. Şiddetli enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı gerektiğini söyleyen Şengör, ‘. Kulağın bir süre kuru tutulması ve kaşınmaması gereklidir. Hastanın tedavi sonunda tekrar kulağını kontrol ettirmesi şarttır. Zira geçti zannedip gelmeyenlerde, tekrarlayan enfeksiyonları çok sık görüyoruz.’ demekte.

 

YORUM YAPIN