Depresyona İyi Gelen Depresyonu Hemen Geçiren 25 Şey Nedir?

Ruhsal sağlık problemi olan depresyon; kişinin hayatını, davranışlarını psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

Ruhsal sağlık problemi olan depresyon; kişinin hayatını, davranışlarını psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Depresyonda olan kişi hayatta hiçbir şeyden keyif almaz, kendisini sürekli olarak üzgün ve yorgun hisseder.

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyon, kişinin yaşam tarzını olumsuz yönde etkileyen ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Depresyon tedavisinde doktor; ilaç reçete eder, düzenli yürüyüş-spor yapmasını, sosyal ortamlara katılmasını ve kendisini iyi hissettirecek el sanatı gibi hobilerle uğraşmasını ister. Aynı zamanda beyni dinlendiren, zihni kuvvetlendiren yiyecek ve bitki çayları tüketmek de depresyona iyi gelmektedir. Bazı yiyecekler zihni kuvvetlendirir ve kişiye serotonin hormonu dediğimiz mutluluk hormonu salgılar. Melisa çayı, papatya çayı gibi bitki çayları ise sakinleştirici özelliği sayesinde beyni dinlendirir ve depresyon tedavisinde yardımcı olur.

Depresyona İyi Gelen 20 Yiyecek Nelerdir?

 1. Çikolata
 2. Muz
 3. Avokado
 4. Elma
 5. Yaban mersini
 6. Mantar
 7. Fıstık ezmesi
 8. Fasulye
 9. Şeker
 10. Ceviz
 11. Fındık
 12. Badem
 13. Kabak çekirdeği
 14. Meyve suları
 15. Tavuk
 16. Yumurta
 17. Somon balığı
 18. Alabalık
 19. Lahana turşusu
 20. Yoğurt

Depresyona İyi Gelen 5 Bitki Çayı Nedir?

Melisa Çayı

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa bitkisi (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 1 su bardağı su (200ml)

Hazırlanışı

Demliğin içerisine 1 su bardağı su koyularak kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi atılır. Demliğin kapağı kapatılır ve melisa çayı 7-8 dakika demlenmeye bırakılır. Melisa çayı demlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür. Dilerseniz bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon sıkarak melisa çayını tatlandırabilirsiniz. Her gece yatmadan yarım saat önce 1 fincan melisa çayı tüketebilirsiniz.

 Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su (200ml)

Hazırlanışı

Demliğin içerisine 1 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve içerisine 1 yemek kaşığı yeşil çay ilave edilir. Demliğin kapağı kapatılır, 9-10 dakika demlenmesi beklenir. Yeşil çayı, süzgeç yardımıyla çay bardağına yahut fincana süzebilirsiniz. Yeşil çayın içerisine birkaç damla limon sıkıp tatlandırabilirsiniz. Gün içinde 2-3  çay bardağından fazla tüketilmemelidir.

Papatya Çayı

 • 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya bitkisi (aktardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım litre su (2,5 su bardağı)

Hazırlanışı

Yarım litre su demliğe koyulur ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Kaynayan suyun içerisine 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çayı eklenir. Demliğin kapağı kapatılarak papatya çayının 4-5 dakika demlenmesi beklenir. Papatya çayı süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür. Papatya çayını fincanlara doldurduktan sonra dilerseniz içerisine birkaç damla limon yahut 2 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Papatya çayı günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir. Depresyona iyi geldiği bilinen papatya çayını uyumadan 1 saat önce tüketerek, uyurken beynin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Passiflora Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş passiflora çiçeği (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 250 ml su (2,5 çay bardağı)

Hazırlanışı

2,5 çay bardağı suyu cezvenin içerisine alın ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı passiflora çiçeği atın. Passiflora çiçeği su yüzeyinde açılmaya başlayacaktır. 4-5 dakika içinde passiflora çayı demlenecektir. Passiflora çiçeği dinlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür. Passiflora çayını akşam yemeğinden birkaç saat sonra içebilirsiniz.

Lavanta Çayı

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı lavanta (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 1 su bardağı su (200ml)

Hazırlanışı

1 su bardağı su cezvenin içerisine alınarak kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta eklenir ve cezvenin ağzı örtülür. Lavanta çayının 6-7 dakika demlenmesi beklenir. Lavanta çayı demlenip ılıdıktan sonra süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Akşam yemeğinden 2-3 saat sonra tüketilebilir.

Sarı Kantaron Çayı

Malzemeler

 • 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron
 • 1 su bardağı su (200ml)

Hazırlanışı

1 su bardağı su cezveye alınır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Su kaynadıktan sonra cezvenin içerisine 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron eklenir. Cezvenin kapağı örtülerek 7-8 dakika demlenmesi sağlanır. Sarı kantaron çayı, fincanlara süzgeç yardımıyla süzülür. İsteğe göre içerisine birkaç damla limon sıkabilir yahut bir tatlı kaşığı bal katarak, kantaron çayını tatlandırabilirsiniz. Gece yatmadan bir iki saat önce 1 fincan tüketebilirsiniz

 

YORUM YAPIN