Deri Koltuktan Kanepeden Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer

Çıkarılması en güç lekelerden biri olan mürekkep lekesi bazen koltuğa da bulaşabilmektedir. Bunu temizlemek zor olsa da işe yarayan yöntemler yok değildir. Kuru temizlemeye vermek en kolay çözümdür ancak evde yapılacak uygulamalar da bu konuda fayda

Çıkarılması en güç lekelerden biri olan mürekkep lekesi bazen koltuğa da bulaşabilmektedir. Bunu temizlemek zor olsa da işe yarayan yöntemler yok değildir. Kuru temizlemeye vermek en kolay çözümdür ancak evde yapılacak uygulamalar da bu konuda fayda sağlayacaktır. İşte, mürekkep lekesini çıkarmanın en kolay yolları:

1.Yöntem

Mürekkep lekesinin bulunduğu yere peçete ile baskı uygulayın. Ancak silmeyin. Yoksa leke yayılır ve daha fazla uğraş gerektirir. Lekeye bastırıp peçetenin lekeyi emmesini sağlayın. Ardından suya bulaşık deterjanı ilâve edip karıştırın. Bir bez ile nazikçe bastırıp silin. Bu sırada lekeyi dağıtmamaya özen gösterin. İlk seferde çıkmazsa bezin öteki tarafıyla bu işlemi tekrarlayın. Mürekkep lekesi tam olarak çıkınca koltuğu ılık su ile silin.

2.Yöntem

Limon kolonyası da deneyebileceğiniz bir başka alternatiftir. Lekeli yere limon kolonyası damlatın. Mürekkep çözünecektir. Bunu bir havlu veya sünger ile emdirin. Limon kolonyanız mevcut değilse bir parça pamuğa limon suyu dökerek bunu da kullanabilirsiniz.

3.Yöntem

1 kova su ile Mayi sabununu karıştırın. Hazırladığınız karışıma bir bez batırın. Lekeyi tampon hareketlerle ovalayın. Bu sırada lekeyi yaydırmamaya dikkat edin. Bunu 10 dakika boyunca yapın ve sonra o bölgeyi durulayın. Fakat mürekkep lekesini çıkarma işleminde kesinlikle su kullanılmamalıdır. Lekeyi dağıtmamaya özen göstermelidir. Sıcak su lekenin daha da yerleşmesine yol açar ve iyice inatçı bir hâle getirir. Lekeyi çıkarmak için kullanılacak malzemelerin miktarı iyi ayarlanmalı, aşırıya kaçılmamalıdır. Yoksa leke dağılabilir.

Mayi sabunu haricinde limon suyu da önerilir. Lekeyi bununla ovmak yararlı olabilir. Ancak öncelikle koltuğunuzun görünmeyen bir tarafında deneme yaparak kumaşa zarar verip vermediğini teyit etmelisiniz. Limon suyu da etki etmezse asetonsuz bir oje çıkarıcısından yardım alabilirsiniz.

4. Yöntem

Koltuk ve halı gibi kumaşlarda beyaz sirke ve süt yöntemi de tercih edilebilir. Sprey şişesine beyaz sirke veya süt koyup lekelenmiş yere sıkın. Temiz bir bezle yavaşça ovun. Kurumuş leke ufalanana kadar bunu tekrar edin. Sonra sabunlu ılık suyla temizleyin.

5. Yöntem

Koltuğa bulaşan mürekkep lekesi nasıl çıkar? diyenler saç spreyiyle de bunun üstesinden gelebilir. Sprey, direkt olarak lekeli bölgeye sıkılır. 5 dakika beklenip nemli, temiz bir bezle ovalanır. Bu işlem 3-4 defa tekrarlanır. Leke yeni oluştuysa zaten hemen çıkacaktır.

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuk tükenmez kalem ve mürekkep lekesi olduğunda bir pamuk parçasını alkole batırıp onunla silebilirsiniz. Sonrasında kuru bir bez yardımıyla kurulayabilirsiniz. Leke temizlenince nemli bir bezle sildiniz mi tamamdır.

Suni Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep, geniş kullanım alanına sahip boya çeşitlerindendir. Zorlu lekelerin başında gelen mürekkep lekesi deri koltuğa bulaştığında alkol barındıran temizlik malzemeleriyle yok edilebilir. Lekenin olduğu yere alkollü temizlik ürününden birkaç defa püskürtülür. 30 saniye beklenir. Bu süre zarfında alkol mürekkebin çözünmesini sağlayacaktır. Leke, temiz bir bezle silinerek kolayca ortadan kaldırılabilir. Hafif bir leke ise ıslak mendille de temizlenebilir.

 

YORUM YAPIN