Diş Macunu Sivilce İçin Nasıl Kullanılır Sivilceyi Kurutur mu?

Sivilceler çoğu zaman ciltte çok rahatsız edici bir görünüme sebep olabilirler. Bu yüzden kadın erkek herkes en kısa sürede sivilcelerden kurtulmak istemektedir. İşte bunun için kullanılan pratik yöntemlerden birisi de diş macunudur.

Sivilceler çoğu zaman ciltte çok rahatsız edici bir görünüme sebep olabilirler. Bu yüzden kadın erkek herkes en kısa sürede sivilcelerden kurtulmak istemektedir. İşte bunun için kullanılan pratik yöntemlerden birisi de diş macunudur. Gerçekten de diş macunu sivilcelerin kısa sürede kuruyup yok olmasına yardımcıdır çünkü içeriğinde triklosan, karbonat ve hidrojen peroksit gibi bakteri öldürücü etkisi yüksek maddeler bulunmaktadır.

Diş Macunu Sivilceyi Kurutur mu?

Diş macunun yapısındaki karbonat, metanol, triklosan, alkol ve hidrojen peroksit gibi maddeler sivilce ve akneleri geçirmek için etkilidir. New York MountSinai hastanesi Dermatolojide Kozmetik ve Klinik Araştırma Direktörü Joshua Zeichner, diş macununun sivilceye etkisi hakkında şu bilgiyi vermektedir: “Evde sivilceleri geçirmek için yaygın olarak kullan diş macununun içeriğindeki antimikrobiyal yani mikrop karşıtı özellliklerle dolu olan triklosan bileşeni ciltte akne oluşumuna sebep olan bakterileri yok etmede oldukça yardımcıdır.”

Diş Macunu Sivilceye Nasıl Sürülür?

Cildinizde çıkan sivilceleri geçirmek için evde diş macunu kullanımı oldukça yaygındır. Bunun için bir mercimek tanesi kadar diş macunu yeterli olacaktır. Bunu sivilcenin üzerine sürüp kurumasını 2 saat veya bir gece boyunca bekleyin. Etkili bir sonuç görebilmek için bir gece bekletmeniz tavsiye edilmektedir.

Diş Macunu Sivilceye Sürmek Zarar Verir mi?

Dr. Ayşe Karadağ sivilce için diş macunu kullanımı konusunda şu bilgiyi vermektedir: “Sivilcelerin geçmesi için diş macunu kullanımını tasvip etmiyorum çünkü diş macunu ciltteki doğal pH dengesini bozar. Bu durumda ciltte farklı cilt problemleri baş göstermeye başlar. İşte bu yüzden sivilce ve akne tedavisinde diş macununa yer vermemelisiniz.”

Uz. Dr. Zerrin Baysal bu hususta şu bilgileri vermektedir: “Önceden sivilce ve akneleri geçirmek için yoğurt, diş macunu ve sabun köpüğü gibi birçok farklı yöntem denenirdi. Fakat son dönemlerde bunlar azalsa da yine de deneyenler hala var. Fakat bu saydığım maddeleri sivilcenin üzerine sürüp saatlerce beklemek yanlıştır. Çünkü bunun sonucunda ciltte sivilce enfeksiyonun artması, leke oluşumu ve kalıcı kızarıklıklara sebep olabilirsiniz. Ek olarak ciltte alerjik reaksiyonlar da görülebilir.”

Dr. Ayşegül Güney bu hususta şu bilgileri veriyor: “Ciltteki sivilce ve akneleri yok etmek için medyada ve halk arasında yoğurt, limon, diş macunu ve sabun köpüğü gibi maskeler önerilmektedir. Fakat bu saydığım ürünler cildin doğal florasını bozduğu için ciltte alerjiye sebep olabilir. Sadece sivilcelerden hızlı kurtulmak isterken cildinizde kalıcı lekeler ve alerjilere yol açabilirsiniz.”

 

YORUM YAPIN