Diyetisyen bildiriyor: Diyette yapılan hatalar kilo vermeyi engelliyor

Diyet sürecinde istediği sonuca varamayanların nedeni bazı hatalardır. Diyetisyen Melis Kara, diyette olan kişilerin diyet sürecinde doğru bilip yanlış yaptığı 12 hatadan bahsetti.

Diyet yapanlar diyet sürecinde binbir türlü zorluktan geçiyor. Kimileri diyetin sonunda olumlu sonuç alırken kimileri ise olduğu kiloda sabit kalıyor yahut daha da çok kilo alıyor. Diyetisyen Melis Kara, diyetin olumsuz sonuçlanmasının en büyük nedeninin doğru bilinen yanlışlar olduğunu dile getirmiştir.

Diyet Hakkında Doğru Bilinen 12 Yanlış

Beslenme ve Diyet Uzmanı Klinik Diyetisyen Melis Kara diyet yapan kişilerin hedeflediği kiloya varamamasının nedeninin diyette yapılan bazı hatalar olduğunu dile getirmiştir. Melis Kara sözlerine şu şekilde devam etmiştir;

“Diyet yapan birçok kişi sağlıklı kiloya ulaşabilmek ve fit bir görünüme sahip olmak ister. Ancak diyet sürecinde yaptığı bazı hatalar sonucu istediği kiloya düşebilmek yerine olduğu kiloda sabit kalır. Bu hataların en baş nedeni kulaktan dolma haberlerdir. Yani kişi duyduğu bir şeyin aslı astarını araştırmadan doğru bilgiymiş gibi yanlış bilgiyi başkasına aktarır. Velhasıl halk arasında kulaktan dolma yanlış bilgilerin dolaşması sonucu kişinin yaptığı diyet olumsuzlukla sonuçlanır.” Melis Kara herkesin doğru bildiği ancak yanlış olan bilgileri şu şekilde sıralamıştır;

1) Kahvaltıyı Es Geçmek

Kahvaltı öğününü atlamak sorun teşkil etmez bilgisi yanlıştır. Çünkü kahvaltının diyetteki yeri bir başkadır. Kilo kontrolünü yapabilmek ve ani acıkmanın önüne geçebilmek mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıyı illaki yumurta, peynir, zeytinle yapmanıza gerek yok, bunun yerine sütlü kahve yahut bir bardak sütün beraberinde meyve ile de öğün atlatabilirsiniz. Kahvaltının amacı; kişinin sabah uyandıktan hemen sonra metabolizmasının harekete geçmesidir, bu nedenle kahvaltı muhakkak yapılmalıdır.

2) Esmer Ekmeğe Bağımlı Kalmak

Diyetteyken esmer ekmek tüketin, çünkü kilo aldırmıyor bilgisi yanlıştır. Hemen hemen herkes diyette beyaz ekmek yerine esmer ekmek yemeyi tercih ediyor. Ancak şunu unutmalıdır ki, ersmer ekmek beyaz ekmekle kalori açısından aynı kefede yer alır. Yalnızca esmer ekmek, beyaz ekmeğe göre kişiye daha fazla tokluk hissi verir. Diyette esmer ekmek tüketmek kilo aldırmaz değil, tokluk hissi verdiği için acıkmanın önüne geçer bilgisi doğrudur.

3) Öğün Atlamak

Gün içerisinde öğün atlamak daha hızlı kilo vermeyi sağlar bilgisi yanlıştır. Çünkü gün içerisinde iki öğünle beslenen kişi daha çok acıkır ve metabolizması yavaşlar. Kahvaltı ile öğle arasında ara öğün ve öğle ile akşam arasında da ara öğün muhakkak yapılmalıdır. Metabolizmanın sürekli çalışması için öğünler atlatılmamalı ve ara öğünler mutlaka yapılmalıdır.

4) Diyette Aç Kalmak

Aç kalarak da kilo verilir bilgisi yanlıştır. Zaten vücut aç kaldığı için zayıflamak normaldir. Ancak aç kalarak zayıflama yöntemi hiç sağlıklı değildir. Sağlıklı olmamasıyla birlikte yemek yemeye başlanıldığı anda kilo almaya başlanır. Çünkü aç kalarak kilo verilmek istendiğinde kişi kilo verdiğini düşünür ancak, vücuttan su ve kas gider. Vücuttaki yağlar gitmediğinden dolayı da kişi verdiği kiloları almaya başlar. Kilo vermek için aç kalma yolunu tercih etmek yanlıştır, bilakis gün içerisinde ara öğünler yapılmalıdır ki metabolizma daima çalışsın…

5) Aç Karnına Spor Yapmak Zayıflatır

Kişinin karnı açken yaptığı spor daha hızlı kilo vermesini sağlar bilgisi yanlıştır. Çünkü, spor yaparken kişinin insülin salınımı artar, dolayısıyla açken yapılan spor kan şekerinin düşmesine neden olur. Kan şekerinin düşmesiyle kişi kendini rahatsız hissedecektir. Bu nedenle kişinin yemek yedikten en geç iki saat sonra spor yapması gerekir. Yemek yedikten sonra en erken ise yarım saat ardından yapılmalıdır.

6) Zeytinyağının Kalorisinin Olmadığını Düşünmek

Zeytinyağının kalorisi yoktur, bunun için sınırsız tüketilebilir bilgisi yanlıştır. Çünkü zeytinyağı kalorisiz değildir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ortalama 45 kalori içermektedir. Bu nedenle zeytinyağı tüketirken de dikkat edilmelidir. Zeytinyağı fazla tüketildiği taktirde kişinin kilo almasına sebep olmaktadır.

7) Light Ürünlerin Kalorisiz Olduğuna İnanmak

Diyette tüketilen light ürünlerin hiç kalorisi yoktur bilgisi yanlıştır. Çünkü light ürünler hiç kalori içermeyen ürünler değil, sadece daha az kaloriye sahip ürünlerdir. Bazı diyet ürünlerinin de kalorisi fazla olup tuz oranı daha az oluyor. Yahut içerisinde şeker yerine tatlandırıcı olup, ancak yağ ve un oranı fazla oluyor. Dolayısıyla light ürünler tek başına zayıflatmaz, sadece zayıflatmaya yardımcı olurlar.

8) Bolca Meyve Tüketmek

Diyetteyken bolca meyve tüketilmelidir bilgisi de yanlıştır. Diyette tüketilmesi gereken besinler arasında ilk önce sebzelere ağırlık verilmeli daha sonra meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Meyvenin diyetteki yeri belirli miktarda olmalıdır. Her ne kadar meyvelerin içerisindeki şeker diyete zarar vermese de meyvenin kontrollü olarak tüketilmesi gerekir. Porsiyon miktarına dikkat etmeden meyve tüketmek kişinin diyetine faydadan çok zarar getirebilir.

9) Karbonhidratı Yok Saymak

Diyet yaparken karbonhidratlı ürünler kesinlikle yenmemelidir bilgisi yanlıştır. Çünkü sağlıklı bir vücuda enerji veren karbonhidrattır. Karbonhidratlı besinleri diyet listesinden tamamen çıkarmak, vücudu enerjiden mahrum bırakmak manasına gelir. Hal böyle olunca vücut da enerjiyi kas ve karaciğerdeki glikojen deposundan kullanmak durumunda kalır. Bu durumda da vücuttaki yağ oranında hiçbir azalma olmaz ve aynı zamanda kişi normal yemek yeme dönemine geçtiğinde daha da fazla kilo almasına neden olur.

10 )Sadece Protein Ağırlıklı Beslenmek

Diyet listesinde protein ağırlıklı besinlere yer vermek kişimim sağlıklı kilo vermesini sağlar bilgisi de yanlıştır. Evet protein ağırlıklı beslenen kimse proteinleri sindirebilmek adına çok fazla enerji harcar  bu da kilo vermesini hızlandırır. Ancak proteinli besinler aynı zamanda çok fazla yağ içerdiğinden dolayı, kan yağlarında artış olur, bu da kroner kalp hastalığına ve gut hastalığına yol açabilir. Aynı zamanda fazla protein ağırlıklı beslenmek kemik erimesine de yol açmaktadır. Bu nedenle protein ağırlıklı besinler tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır.

11) Bitki Çayları Zayıflatır

Diyette içilen bitki çayları zayıflatır bilgisi de yanlıştır. Çünkü hiçbir bitki çayı tek başına içildiğinde zayıflatmaz.  Ancak metabolizmayı hızlandırır. Bitki çayının zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için kişinin sağlıklı diyet yapması, yediklerinin miktarına dikkat etmesi yahut fiziksel olarak egzersiz yapması gerekir.

12) Akşam Atıştırmaları Kilo Yapar

Akşamları 6’dan sonra bir şeyler atıştırmak kilo aldırır algısı da yanlıştır. Çünkü akşam altıdan sonra hiçbir şey atıştırmadan uyuyan kimsenin bir daha ki öğün vakti ertesi gün sabah oluyor. Ve akşamdan, ertesi sabaha kadar çok uzun bir zaman dilimi olacağından kişinin kan şekeri düşer ve metabolizması yavaşlar. Bu sebepten ötürü kişi kahvaltı da dahil tüm öğünler arasında 3-5 saat arası boşluk bırakması gerekir. Öğün aralarında 3 ila 5 saat gibi bir zaman dilimi olduktan sonra kişinin en son saat kaçta yediğinin bir önemi kalmaz.

 

YORUM YAPIN