Diyette Patates Yenir mi Nasıl Yenir Diyetisyen Cevaplıyor

Akşam yemeklerinin ve kahvaltıların vazgeçilmezi patates kalorisi düşük, besin oranı ve faydası yüksek ekonomik bir besindir.

Akşam yemeklerinin ve kahvaltıların vazgeçilmezi patates kalorisi düşük, besin oranı ve faydası yüksek ekonomik bir besindir. Yüksek lif değeri sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve bünyeyi güçlendirir. Her besinde olduğu gibi fazla miktarda ve yanlış şekilde tüketildiği taktirde kilo almak kaçınılmazdır. Lezzetli yemeklerin başında yer alan patates doğru zamanda ve doğru miktarda tüketildiği sürece kilo kontrolü kolay bir şekilde sağlanabilir. Diyette patates yenir mi sorusunun cevabını detaylı bir şekilde aşağıda bildirdik.

Diyette Patates Yenir mi?

Diyetisyen Fatma Kılıç bu konu hakkında şu bilgi vermiştir;

“Diyet yaparken, patatesi aşırıya kaçmadan ölçüsüne dikkat ederek ve doğru zamanda tüketmek sağlığın bozulmasına ve kilo artışına neden olmaz.”

Patates diyette yenebilir. Ancak nasıl piştiği ve ne kadar ölçülerde tüketildiği çok önemlidir. Patates kızartması bütün faydalarını götürdüğü gibi çok fazla yağ içerdiğinden dolayı diyet yaparken tüketilmemelidir. Bu hususta dikkat etmemiz gereken şey patatesin faydasını götürmeyecek şekilde tüketmektir. Bunun için patatesi haşlayarak veya fırınlayarak tüketebilirsiniz.  Mesela patatesin yanında posalı sebzeler tüketerek veya patatesin salatası yapılarak doyurucu ve lezzetli hale getirilebilir. Patatesi bu şekilde tüketmeniz glisemik endeksini düşürmeye yardımcı olur.

Diyet Yaparken Patates Yemenin Faydaları Nelerdir?

Patates besin değeri yüksek bir besindir. İçerisinde Demir, Folik asit, Lif ve Potasyum bulunur. Patates vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat karşılayan besinlerin en başında gelir. Böylece diyet yaparken vitaminsiz kalmayı önler.

Diyette patates tüketmek yüksek lif değeri sayesinde uzun süre tokluk hissi verir.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan patates midedeki asit oranını dengeler.

Patates bulunan nişasta insülin direncini azaltmaya yardımcıdır. İnsülin direnci düşük besinler tüketmek zayıflamanın püf noktalarındandır.

Patates içeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde bünyeyi güçlendirir. Zayıflarken halsiz düşmenizi engeller.

Diyet yaparken patates tüketmek kan şekerinizi dengeler. Ani kan şekeri düşmesi açlık krizlerine neden olur, patates bu duruma düşmenizi önler.

Patatesin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştır, bağırsak düzenini destekler. Kabızlığı engelleyip kilo almamanızı sağlar.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Haşlanmış patatesin 3 günlük ve 1 haftalık olmak üzere iki değişik diyet programı mevcuttur. Patates diyeti ile günlük 610 kalori alarak 1 haftada zayıflayabilirsiniz. Patates diyeti ile  haftada 6-7 kilo vermeniz mümkündür. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki bu şekilde zayıflamak sağlıklı beslenmeyle ters düşmektedir. Yani tek tip beslenme olduğu için sağlığınıza zarar verebilir.

Patates glisemik indeksi yani kan şekerini yüksekten bir besin olduğu için sadece patates tüketerek zayıflamaya çalışmak bir takım yan etkileri de beraberinde getirebiliyor. Diyeti uygularken mutlaka günlük 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Diyete başlamadan önce muhakkak doktorunuza danışmalı, doktorunuzun cevabına göre hareket etmelisiniz.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Örnek Liste;

1. Gün

Kahvaltıda haşlanmış patates ve 4 kaşık yoğurt,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 4 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 8 kaşık yoğurt tüketilir.

2. Gün

Kahvaltıda 4 kaşık yoğurt,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 3 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 8 kaşık yoğurt, haşlanmış patates tüketilir.

3. Gün

Kahvaltıda haşlanmış patates,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 3 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 4 kaşık yoğurt tüketilir.

Örnek Liste ;

Diyetin 1.gün ile 3.gün arası sadece 3 adet orta boy haşlanmış patates tüketilmelidir.

4. gün ile 7.gün arası;

Sabahları 1 elma ve 2 mandalina,

Öğlenleri 2 orta boy haşlanmış patates,

Akşamları 2 porsiyon balık veya bonfile tüketilebilir

 

YORUM YAPIN