Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Bacakta Morarma Şiddetli Ağrı

Çeşitli nedenlerden dolayı diz ekleminde bozulma meydana gelir. Diz protezi ameliyatında, dizdeki aşınmış eklem çıkarılır bunun yerine kromdan yapılmış yapay eklem konur.

Çeşitli nedenlerden dolayı diz ekleminde bozulma meydana gelir. Diz protezi ameliyatında, dizdeki aşınmış eklem çıkarılır bunun yerine kromdan yapılmış yapay eklem konur.

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dize protez ameliyatında dizin ön tarafından 15 cm kesi yapılmaktadır. Bu kesi sonrasında kapsül doku açılır ve kemikler ortaya çıkarılır. Kemiklerin uç kısımlarında bulunan kıkırdak dokusu hasarlı olduğundan bu doku çıkarılır ve yerine krom metal diz protezi yerleştirilir. Bu protez ortalama 8-9 mm kalınlıktadır ve kemiğin uç kısmı bu kalınlıkta soyulur. Diz protezinin kemiğe tutturulması için kemik çimentosu kullanılır. Ek olarak bu ameliyatta uyluk kemiğinin alt ucu ile kaval kemiğinin üst ucu aynı şekilde metal malzeme ile kaplanır. Bu iki malzeme dizin hareketi esnasında sürtünmesini engellemek için arasına polietilen madde yerleştirilir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme Nasıl Gerçekleşir?

Diz protezi ameliyatı ardından hasta 1.gün ayağa kaldırılır. İlk ay iki tane değnek ile yürünür. 2.ayda ise tek değnek ile yürünür. Bu süre sonrasında hasta değneksiz olarak yürümeye başlatılır. Eğer hastanın kilosu çoksa değnek kullanma süresi daha uzun sürmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmelidir?

Diz protezi ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

 1. Sağlıklı beslenilmeli: Diz protezi ameliyatından sonra vücudun güçlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden hastalar sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermelidir. Özellikle de kalsiyum, protein ve vitamin açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu tür besinler kemik sağlığına iyi gelmektedir.
 2. Fizik tedavi egzersizleri aksatılmamalı: Diz protezi ameliyatından sonra fizik tedavi egzersizleri 1 ay sürmektedir. Doktorun tavsiye ettiği evde yapılması gereken hareketler yapılırken fazla zorlanmaması gereklidir.
 3. Hasta yürüme,oturma ve kalkma gibi hareketler esnasında dizini zorlamamaya özen göstermelidir. Dizin zorlanması protezin kaymasına veya yerinden çıkmasına sebep olabilir.
 4. Doktorun gerekli gördüğü ilaçlar düzenli kullanılmalı: Diz protezi ameliyatından sonra hastalar enfeksiyon oluşmaması için doktorun reçetelediği ilaçları aksatmadan doğru şekilde kullanmalıdır. Hastalar taburcu olduktan sonra pansuman, ilaç kullanımı ve hareket esnekliği konusunda dikkatli olmalıdır.
 5. Hijyene dikkat edilmelidir: Diz protezi ameliyatından sonra hijyene dikkat edilmesi çok önemlidir. Sık sık banyo yapılması vücutta bakteri üretmesini engeller. Ayrıca eğer hastada mevcut cilt hastalığı, boğaz, akciğer ve idrar yollarında iltihap olması durumunda tedavisi hemen yapılmalıdır. Bu sayede vücuttaki mikropların kan yolu ile proteze ulaşıp enfeksiyon kapması engellenmiş olunur.
 6. Çok yürünmelidir.
 7. Bol bol güneşlenilmelidir: Güneşte bulunan D vitamini kemikleri güçlendirmeye katkı sağlamaktadır. Bu yüzden diz protezi ameliyatı olan hastalar bol bol güneşlenmelidir. Güneşlenme olasılığı olmayan hastalar D vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmelidir.
 8. Merdiven çıkmaktan kaçınılmalıdır.
 9. Yerde sarılı kilimleri kaldırılmalı veya halıların kenarlarını koli bandı ile yere yapıştırılmalıdır. Bu sayede takılıp düşülmeyecektir.
 10. Yürüyüş alanlarındaki mobilya, elektrik ve telefon kablolarını kaldırılmalıdır.
 11. Banyo ve tuvalete güvenlik barları veya destek için aparatlar monte ettirilmelidir.
 12. Duş sandalyesi ve tuvalet ihtiyacı için klozet kullanılmalıdır.
 13. Ayakkabı giymek için uzun saplı ayakkabı çekeceği kullanılmalıdır.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Bacakta Morarma

Diz protezi ameliyatı plan hastalarda en çok yaşanan problem bacakta morarmadır. Bunun sebebi ise pıhtı oluşmasıdır. Hasta ameliyat sonrasında bacağında morluk fark etmesi durumunda hemen doktora danışmalıdır. Bacakta morarma çok ciddi olmasa da doktorun kontrolünü gerektiren bir durumdur.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ağrı

Diz protezi ameliyatından sonraki ilk zamanlarda, aşırı olmadığı sürece ağrı yaşamak çok normaldir. Bunun sebebi ise ameliyattan sonra yumuşak dokuların iyileşmesi ve hareket yeteneğini kazanması ağrıya yol açmasıdır. Bu ağrılar genellikle ilk 3 hafta meydana gelmektedir. Bu süre sonrasında eğer ağrılar geçmezse birtakım problemler görülebilir. Bu konuda hastalar ağrı yanında eklemde şişlik, kızarıklık ve ısı artışı yaşıyorsa enfeksiyon varlığından şüphelenmelidir. Bu durumda da mutlaka doktora danışılmalıdır.

Diz protezi ameliyatından sonra taburcu olup eve dönen hastalar doktorun verdiği pıhtı oluşmasını engelleyen kan sulandırıcı ilaçları doktorun talimatlarına uygun şekilde kullanmalıdır. Ayrıca hastalara ağrı için de ağrı kesici ilaç da verilebilir.

 

YORUM YAPIN