Dr İbrahim Saraçoğlu'ndan öksürüğü şıp diye kesen doğal tarifler

Boğaz ve solunum yollarını zararlı maddelerden temizlemeye yarayan savunma mekanizmasına öksürük denir. Öksürük alerjiden, soğuk algınlığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle kış aylarında öksürükle sık karşılaşılır.

Boğaz ve solunum yollarını zararlı maddelerden temizlemeye yarayan savunma mekanizmasına öksürük denir. Öksürük alerjiden, soğuk algınlığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle kış aylarında öksürükle sık karşılaşılır. Bu makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen öksürükten kurtulmanızı sağlayan öksürük geçiren 4 farklı kür tarifine yer verdik. Bu öksürük kürlerinden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Öksürüğü Geçiren Soğan Kürü Tarifi

Malzemeler

  1. 1 adet açık kahverengi rengi kabuğu olan soğan
  2. Bıçak, tencere
  3. Marketten satın alacağınız yarım litre pet şişe su

Klorsuz olmak şartıyla iki bardak su tencereye koyulup kaynatılır. Klorsuz su yerine markette satılan hazır pet şişe sular da olur. 1 adet orta boy yemeklik soğan öncelikle 4’e bölünür. Soğanın kabuğu çıkarılır. Kaynatılan suya kesilen soğanlar atılır ve 10 dakika boyunca su kaynatılmaya devam edilir. Kaynatıldıktan sonra süzülüp ılımaya bırakılır. Soğan suyu günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez  ılık ılık tüketilir. Çalışan kadınlar sabah işe gitmeden önce tüketebilirler. Gece de aynı kür uygulanıp yatmadan önce tüketebilirler. Bu küre günde iki kez kullanmak şartıyla 15 gün boyunca devam etmek gerekmektedir. Soğan kürü her gün mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır, şayet gün içerisinde kürü uygulamayı unutursanız, yahut soğan kürü yaparken ihmal edip gün atlarsanız, soğan kürünü yapmadığınız günler geçerse kürün tam etkisini göremezsiniz. Bu kür en geç bir hafta içerisinde etkisini gösterecektir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Öksürük İçin Gül Hatmi İle Bitkisel Tedavi

Malzemeler

  1. 1 bardak süt (suda olabilir)
  2. 7-8 adet gül hatmi

Hazırlanışı ve kullanımı:1 su bardağı kaynamış sütün içine 7-8 adet gül hatmini koyun. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alın. (fazla kaynatmayın) 4-5 dakika ağzı kapalı olarak demlenmeye bırakın. Sonra günde 2 kere olmak kaydı ile öğleden önce ve öğleden sonra düzenli olarak için. İçerisine kesinlikle şeker, bal, pekmez eklemeyin. Öksürük için uygulayacağınız sütlü, hatmi çiçekli kür tarifini ve andız pekmezini yetişkinlerle beraber çocuklarda rahatlıkla kullanabilirler.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Balgamlı Öksürüğü Geçiren Keçiboynuzu Kürü Tarifi

Malzemeler ve Uygulaması

Yarım litre suya 7-8 tane keçiboynuzu atarak kaynatın ve bunun suyunu için.3 gün sonra balgamın nasıl söküldüğünü sizde farkedeceksiniz. Özellikle sigara içen kişilerin bu kürü kullanmasını tavsiye ederiz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Öksürük İçin Adaçayı İle Bitkisel Tedavi

Adaçayında bulunan önemli bir eterik yağda, içerdiği cineol’dür. Cineol, öksürüğü engelleyici bir maddedir. Kısaca, adaçayı hem doğal bir antibiyotik hem de doğal bir öksürük engelleyicidir.  Yaklaşık bir su bardağı (150 ml) klorsuz suda dört-beş gram kurutulmuş adaçayı veya bir tatlı kaşığı taze adaçayı kısık ateşte on dakika demlenir. Günde iki-üç kez bu su ile  gargara yapılır. Klorsuz su yerine marketten satın alacağınız pet şişe suda olur.

 

YORUM YAPIN