Erkek ve kız çocuklarının boyunu uzatmak için yapılması gereken 6 şey

Boy uzamasında genetik, beslenme alışkanlıkları ve yapılan sporlar çok etkili faktörlerdir. Özellikle genetik boy uzamasını belirleyen ana faktördür. Anne, babanız ve üst kuşaklarınız uzun boylu ise muhtemelen siz de uzun boylu olursunuz.

Çocuğunuz eğer yaşıtlarından daha kısaysa hastanelerdeki Çocuk Endokrionoji bölümüne kontrole gidebilirsiniz. Doktor çocuğun muayenesi tamamladıktan sonra bazı testler yapılmasını gerekli görebilir. Ayrıca film çekimi yapılarak çocuğun büyüme plakları ve kemik uçlarının kapanıp kapanmadığına bakılır. Bu uçların kapanması halinde boy uzaması artık mümkün olmamaktadır.

Çocukların Boyunu Uzatmak İçin Neler Yapabiliriz?

Çocuklarda boyun ne kadar uzun olacağını belirleyen temel faktör genetiktir. Fakat genetiğin yanı sıra doğru beslenme, erken yatıp erken kalkma alışkanlıkları, spor yapma gibi bazı etkenlerde boy uzamasında rol oynuyor.

Süt, Yoğurt, Yumurta Yedirin

Çocuklarda boy uzatmanın en etkili yolu doğru beslenmedir. Uzmanlar süt, yoğurt gibi süt grubunun, yumurtanın, et, tavuk, balığın, muzun, kuruyemişlerin, yulaf ezmesi ve susamın boy uzamasına yardımcı olan besinlerden olduğunu bildirmektedir. Çocuklarda boyun uzamasına katkı sağlaması adına bu sıraladığımız besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

Zıplatın!

Çocuğunuzun boyunu uzatacak bir diğer faktör ise tabi ki fiziksel aktivitedir. Bu aktivitelerin başında da herkesin bildiği gibi zıplama gelmektedir. Zıplamanın vücutta HGH büyüme hormonunun üretimini %500 oranında arttırdığı bilinmektedir. Bu konuda akla ilk gelen basketbolculardır. Basketbolcuların boyları genetikten uzun değildir, basketbolun zıplama içeren bir spor olmasındandır. Bunlardan yola çıkarak çocuğunuzun uzaması için düzenli olarak zıplatmanız önemlidir. Bunun için evinize bir trambolin alıp çocuğunuzun düzenli olarak zıplamasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak ise çocuğunuzu basketbol veya voleybol gibi bol zıplama gerektiren sporlara yazdırabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Boy Uzatma Kürü

Prof. Dr. Saraçoğlu boy uzatma önerilerini şöyle bildirmektedir:

“Boyun hızlı şekilde uzaması için tüketilmesi gereken besinlerin başında torik, palamut, uskumru ya da kefal gelmektedir. Bu balıklar haftada en az 3 defa 250-250 gram kadar ızgara veya buğlama yapılarak tüketilmelidir. Öyle ki, bu saydığım balıkların sırt kısmında siyah etli kısımın boy uzatmaya etkisi çok büyüktür.”

Çocuğunuzun boyunun uzaması için 12 yaşına gelene kadar haftada en az 3 defa 250 gram palamut, torik, uskumru veya kefal tüketimi çok önemlidir. Bu balıkları ızgara veya buğulama yöntemiyle pişirdikten sonra balığın derisini kaldırıp sırt kısmındaki siyah etli kısmı çocuğunuza yedirmelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun boyunun ne kadar hızlı uzadığını fark edeceksiniz. 

Barfiks Çektirin

Boy uzatan bir diğer etkili egzersiz ise şüphesiz ki barfiks çekmektir. Düzenli olarak çekilecek barfiks çocuğunuzun vücudunu hem güçlendirecek hem de boyunu uzatacaktır. Barfiks çekmek için çocuğunuz barfiks çubuğuna asılmalı ve koluyla vücudunu yukarı doğru çekerek gerip esnetmelidir. Bu esneme sonucunda kemiklerin arasında açılma olur ve boyun uzaması için uygun ortam sağlanmış olur. Barfiks çekerek çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün.

Sevginizi Gösterin

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu: “Boy uzamasında fiziksel etmenler kadar psikolojik etmenlerin de rolü büyüktür. Öyle ki sevgi ve şefkati ailede görmeyen kişilerde büyüme hormonunun baskılandığı ispatlanmıştır Bu durumda çocuklarda boy kısalığı görülmektedir. Anne baba boşanmalarında, ailede ölüm veya kayıp sebepli travma veya anne ve/veya babadan ayrı kalmak veya aileden yeterince sevgi, destek veya şefkat görmemek büyüme hormonunu baskılayabilri. Dolayısıyla bu durumda çocuklara boy kısalığı görülebilmektedir. Bu nedenle çocuklara sevginizi göstermekten çekinmeyin.”

Balık Yağı Takviyesi Verin

Çocuğunuzun boyunun uzaması veya kilo alması için dışardan ek gıda takviyesi kullanabilirsiniz. Bu takviyelerin başında balık yağı gelmektedir. Balık yağının içeriğindeki yüksek orandaki Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin vücutta sinir sistemine yararı büyüktür. Uzmanların bu konuda yaptığı araştırmalar göstermiştir ki balık yağı çocuklarda kemik yapısını geliştirmektedir. Dolayısıyla çocuğunuza 3-6 kadar balık yağı içirmeniz boy uzamasına yardımcı olacaktır.Fakat balık yağı gibi ek gıdalar kullanılmadan önce doktora danışılması çok önemlidir. Çünkü her takviye her vücutta fayda vermeyebilir. Ek olarak doktora danışarak çocuğunuzda boy uzamasının gerçek sebebini bulmanız ve  ona göre takviye almanız daha doğru olacaktır. Örneğin, eğer çocuğunuzun boyunun uzun olmamasının sebebi tiroit hormonları veya büyüme hormonu eksikliği ise kullanılacak balık yağının  faydası olmayacaktır.

 

YORUM YAPIN