Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar Erkek Çocuğu Kaç Yaşına Kadar Boy Atar

Erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder sorusu, erkek çocuklarının en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz.

Erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder sorusu, erkek çocuklarının en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz.

Oğlunuzun daha uzayıp uzamayacağınızı öğrenmek için Endokrinoloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor film çekip büyüme plaklarınıza, kemik uçlarının kapanıp kapanmadığına bakacak, şayet kapandıysa artık boy da uzamaz.

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Sayın doktorum yaşım 18 1.76 boyunda bir erkeğim, spor yapıyorum 2 senedir dambıl falan bi de zamanında 13-14 yaşlarımda omzumda çok kez insan taşıdım boy uzamamın orda durduğunu düşünüyorum bundan sonra boyum uzar mı acaba?

CEVAP

Uzm. Dr. İlker Önder Ferah’ın cevabı:(Film çekildiğinde epifiz kıkırdaklarınız kapanmamışsa uzayabilir, ayrıca bazen boy uzaması 21 yaşına kadar devam edebiliyor, kalsiyumdan zengin gıdalar tüketin, ağırlıkla çalışma boy uzamanızı engeller, kas gelişiminiz ve boy uzaması için en iyi hareket barfikstir.)

Sual: 16 yaşında 172 cm boy 62 kg. Oğlum daha ne kadar kaç yaşına kadar boyu uzar.Uzaması için ne yapmalı? anne boy:162 cm baba boy:176 cm

CEVAP

Dr. Peyami Cinaz’ın cevabı:( Kemik yaşınıza bağlı. Kapandıysa büyüme devam etmez)

Sual: 17 Yaşındayım 1.70 boyum var 50 kilom var napmam lazım uzamak icin 10 cm daha babam 1.78 abim 1.76 boyunda ne yapabilirim böyle pisikolojim bozuldu yardım edebilir misiniz ne yapcam hakkında doktorum bir cevap bekliyorum, erkeklerde boy uzama ne zamana kadar devam eder?

CEVAP

Dr. Cavit Meclisi’nin cevabı:( Erkeklerin çoğu 20 yaşına kadar uzar. Ancak, ailesel ya da sebepsiz kısa boy durumları da var. Bununla ilgili bilgi sahibi olmanın yolu, kan tetkiki yaptırmak lazım. Endokrin uzmanı ile görüşmekte yarar var.)

Sual: Erkek kardeşim boy uzaması için 15 yaşından beri tedavi gördü Adana da ve sadece zinco ve supradyn kullandı. Şimdi 17 yaşında boyu 1.55 son muayenede doktoru parmak arlıklarına bakarak 5 cm daha uzar dedi kendisi çok üzülüyor. Biotall adında bir ürün duyduk kullanmalı mıyız ya da bunun dışında bir tavsiyeniz var mı şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP

Dr. Abdullah Bereket’un cevabı:(Boy uzaması için internet, tv ya da başka bir yerde gördüğünüz bitkisel ürün, çay, alet vslerin tümü asılsız ve bilimsel olarak işe yaraması mümkün olmayan şeylerdir. Boy uzatmak sadece belli durumlarda pediatrik endokrinoloji uzmanlarının önerebileceği tıbbi (hormonal ) tedaviler ile mümkündür. Bunun da hangi çocuklarda işe yarayıp hangisinde yaramayacağı muayene ve bazı tetkiklerden sonra anlaşılabilecek bir şeydir. Ancak şunu bilmelisiniz ki çocukların çoğunda tıbbi olarak bile boy uzatmak mümkün olmayabilir)

Sual: 17 yaşındayım boyum 1.60 babamın abimin boyu 1.73 1.76 annemin benden kısa boyum uzarmı uzaması için ne yapabilirim?

CEVAP

Dr. Bahtiyar Demiralp’ın cevabı:(Erkeklerde 18 yaşına kadar uzama birkaç santim daha fazla olur. Basketbol yüzme barfiks uzamayı birazcık daha tetikler)

Sual: Merhaba benim sorum erkekler kaç yaşına kadar uzar olacaktı ailemde 1 80 aşağısı kimse yok ama ben 1 78 boyundayım yaşım 21 bundan sonra boy uzaması olur mu olursa kaç cm olur?

CEVAP

Dr. Ahmet Özyazgan’ın cevabı:(Öncelikle geçmiş olsun o yaştan sonra boy 1-2cm.den fazla uzamaz)

Sual: 21 yaşındayım 170 boyunda bir erkeğim büyüme plaklarım kapanmadıysa uzayabileceği duydum ve elimde kol röntgenim mevcut orada tam anlamıyla kapanmadığını naçizane kendim gördüm gerçekten uzayabilmem mümkün müdür?

CEVAP

Dr.Alp Varılsüha’nın cevabı:(Prensip olarak 21 yaşından sonra boy uzaması olmuyor, büyüme plakları çizgi şeklinde görülebilirse de uzama potansiyeli olmaz. Bu nedenle maalesef fazla beklentiniz olmasın.)

Sual: 9 yaşındaki oğlumun boyunun uzaması için ne tür gıdalar ağırlıklı bir beslenme programı önerirsiniz?

CEVAP

Prof. Dr. Gülnur Tokuç’un cevabı:(Dengeli beslenme gerekir. Günde yarım litre de süt içsin)

Sual: 16-18 yaşları olan erkeklerde boy uzaması olur mu?

CEVAP

Doç. Dr. Alper Kaya’nın cevabı:(Hayır malesef, 16-18 yaşından itibaren belirgin bir uzama olmaz. sadece birkaç kemikte çok az uzama olacağı için genel boya yansımaz. 24-25 yaşında ise boy uzaması mümkün değildir.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

 

17 Yorum

 1. Serkan

  Merhabalar boyum 1.63 anne ve babamın boyu da 1.63 - 164 civarı yaşım 22 Polis Özel harekat olmak için boyumun en az 1.67 olması gerekiyor, ameliyat olmadan spor ile (barfix yüzme) boyumu 4 cm uzatmam mümkün mü? (Kemik uçlarım kapansa bile omurilikten spor ile boyum uzar mı?

 2. Meleki

  Oğlum 18 yaşında 2 mt boyunda daha uzar mı boy uzaması durdurulabilir mi

 3. Endokronoloji doktoruna götürün efendim

 4. Samet

  Ben 17 yasindayim 168 boylu, ben en az ve en cok kac cm uzarim

 5. Cevat

  Yaşım 17.5 boyum 1.68 kilom 75 civarı babamın boyu 1.75 annem kısa boylu ama dayılarım orta uzun sizce 10 cm civarı uzarmayım teşekürler

 6. Songul şekercı

  Merhaba oğlum 15 yasında boyu 160 kılosu

  45

  Anne boyu 165 kılo 65 baba boyu 175

  Kılosu 110 sızce oglumun boyu kac olur?

 7. Efendim Üniversite Hastanesi Endokronoloji bölümüne gidin. Hormon testleri yaparlar ilaçlar ile inşallah atar hızla boy.

 8. Emre

  2 ay sonra 18 olucam boyum 1.84 boyum 1.90 olurmu

 9. No name

  Yasim 13. aralikta 14olcam boyum 1.83 kendi hemyasitlarimdan uzunum sizcə 1.90 olurmuyum?

 10. Okan

  22 yaşındayım boyum 1.75 uzama şansım var mı

 11. Misafir

  14 yaşındayım boyum 1.40 uygunmudur

 12. Yunus Berk Özbek

  16 yaşındayım, daha doğrusu 16 yıl 3 ay şimdi Lise 3'e geçeceğim ve bir erkeğim boyum 172 kilom 67 babam 180, annem 155 basketbol, yüzme tarzı haraketli sporlarla ilgilenmiyorum daha kaç yaşına kadar uzarım, yetişkin boyum ne olur

 
Daha fazla yorum