Evde yapabileceğiniz cildi güzelleştiren 5 soyulabilir maske tarifi

Soyulabilir maskeler gözeneklerdeki kirleri, ölü hücreleri derinlemesine temizleyerek cildi güzelleştirirler. Soyulabilir maskeleri kozmetikçilerden satın alabileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz tarifleri uygulayarak evde bu maskeyi kendiniz de yapabilirsiniz.

Soyulabilir maskelerin en önemli faydalarından birisi cildi patlatması ve gözenekleri sıkılaştırmasıdır. Bunların yanısıra cildinize düzenli olarak yapacağınız bu maskeler sayesinde cildinizde siyah nokta ve ölü deri hücreleri temizlenecektir ve bu sayede ciltte kan akışı sağlıklı hale gelecektir. Bunun sonucunda da ciltte birçok problemin önüne geçilmiş olur.

Soyulabilen Çikolata Maskesi

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı kakao (tepeleme değil)
 2. 1 çorba kaşığı süt (tepeleme değil)
 3. 1 çorba kaşığı jelatin (tepeleme değil)

Uygulama

Uygun bir kapta ılık süt ve toz jelatini karışırıp içine kakao ekleyip güzelce karıştırın.  Hazırladığınız bu karışım ılıkken parmak uçlarınızla yüzünüze sürün. Maske karışımını hazırladıktan sonra uygulama için aceleci olmanız iyi olacaktır çünkü içindeki jelatin bekledikçe yapışkan olmaya başlar ve donar. Bu sebepten dolayı da fırçayla değil de parmaklarınızla uygulamanız iyi olacaktır. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra yüzünüze tamamen katılaştığında yani 1 saat sonra soyarak yüzünüzden çıkarın. Soyulma işleminden sonra ufak parçaları temizlemek için yüzünüzü suyla yıkayabilirsiniz.

Yumurta Akı ve Limon Suyu İle Soyulabilir Maske

Bu maskede kullanılan ürünlerin cilde faydası çoktur. Yumurta akının ciltte gözenekleri sıkılaştırma etkisi olmasının dışında limon suyunun sahip olduğu alfa hidroksil asitlerin ise ciltte siyah noktalar dahil kiri derinlemesine temizleme özelliği vardır.

Malzemeler

 1. 2 yumurta beyazı
 2. 1 tatlı kaşığı taze limon suyu

Uygulama

Bir kabın içine yumurtanın yalnızca beyazını alın ve içine 1 tatlı kaşığı limon suyunu alıp karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze göz çevresi dışındaki yerlere sürüp 25-30 dakika bekletin. Bu süre sonrasında maske kuruduğunda alın bölgenizden soyarak temizleyin.

Soyulabilen Yumurta Sarısı ve Süt Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yumurta sarısı
 2. 1 yemek kaşığı süt
 3. 1 yemek kaşığı jelatin

Uygulama

Yumurtanın sarısını ayırıp bir kaba alın ve ardından güzelce çırpın. Sonrasında içine süt ve jelatin ekleyip karıştıktan sonra mikrodalgaya atıp 30 saniye bekletin. Ardından karışım biraz soğuduğunda yüzünüze sürün. Yüzünüzde kuruyan maskeyi yavaşça soyarak cildinizden temizleyin.

Soyulabilen Süt, Limon Suyu ve Jelatin Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 2. 2 yemek kaşığı süt
 3. 1 yemek kaşığı taze limon suyu
 4. 1 tatlı kaşığı bal

Uygulama

Bir kabın içinde 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı jelatin tozu, bal ve limon suyunu güzelce karıştırın. Sonrasında içine biraz E vitamini veya çay ağacı yağı ekleyerek karışımın daha nemli olmasını saglayabilirsiniz. Ek olarak içine birkaç damla nane ya da lavanta gibi uçucu bir yağ katarsanız güzel bir kıvam elde edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin. Kuruyan maskeyi cildinizden soyarak çıkarabilirsiniz.

Soyulabilen Portakal Suyu ve Jelatin Tozu Maskesi

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı taze portakal suyu
 2. 1 yemek kaşığı jelatin tozu

Uygulama

Bir cezvenin içine 1 yemek kaşığı taze portakal suyunu alıp içine jelatin tozu ekleyip cezveyi ocağa alın. Sonrasında jelatin tozu tamamen eriyene kadar karışımı sürekli karıştırın. Ardından cezveyi ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuyan maskeyi göz çevresi hariç yüzünüze sürüp 20-30 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra maskeyi alından çeneye kadar aşağı doğru hafifçe soyarak çıkarın. Yüzünüzde kalan maske kalıntılarını temizlemek için suyla yıkayabilirsiniz. Maske uygulamasından sonra cildinizi yıkayıp kurulduktan sonra nemlendirici kreminizi sürün.

Soyulabilir Maskelerin Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Soyulabilir maskelerin ciltte varolan ölü deri hücrelerini temizleme özelliği çok iyidir ve cildin üstte birinden biriken ölü deri hücrelerini soyarak temizler. Bu sayede cilt parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.
 2. Soyulabilir maske yapmak ciltteki gözenekleri küçültür ve ciltte sıkılaşma görülür.  Bu sayede daha genç görünüm kazanan ciltte sağlıklı cilt tonu da kendine gelir.
 3. Cilde düzenli olarak yapılacak soyulabilir maskeler eğer üstte bahsettiğimiz karışımlar ise cildi yalnızca derinlemesine temizlemiş olmaz ayni zamanda cilde C ve E Vitamini veya anti-inflamatuar özellikler ile cilde bakım yapıp ciltte varolan ince çizgilerin ve kırışıklıkları gözle görülür şekilde azaltır.
 4. Soyulabilir maskeler ciltte biriken yağı emer ve bu sayede yağlı görünüm ortadan kalkar. Bu sayede ciltte mat ve temiz bir görünüm elde edilir.
 5. Soyulabilir maskelerin birçoğunda bitki baz veya meyve özü bazı bulunur ve bu sayede ciltte antiokidan takviyesi yapılır. Bu takviye sayesinde ciltteki koyu lekeler, akne ve renk eşitsizliği gibi problemler ortadan kalkar.
 6. Soyulan maskeler ciltteki ince tüyleri hafifçe alır ve bu sayede ciltteki donuk görüntü azalır.
 

YORUM YAPIN