Feridun Kunak Limon Sirkesi Yapımı Tarifleri

Limon sirkesi sağlık için en faydalı sirkelerdendir. Boğaz ağrısını giderir, yüksek ateşi düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir… Makalemizde bu sirkenin nasıl yapılacağından ve yararlarından bahsedeceğiz.

Limon sirkesi sağlık için en faydalı sirkelerdendir. Boğaz ağrısını giderir, yüksek ateşi düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir… Makalemizde bu sirkenin nasıl yapılacağından ve yararlarından bahsedeceğiz.

Limon Sirkesi Yapımı Tarifleri

Dr. Feridun Kunak’dan Limon Sirkesi Yapımı 1. Tarif

Malzemeler

 1. 20 tane limon
 2. 6 litre su
 3. 2 tatlı kaşığı kaya tuzu(turşuluk tuz)
 4. 2 fincan sirke(limon, elma, üzüm)

Limon kabukları, kabuğun hemen altında bulunan beyaz kısımlara zarar vermeden mümkün mertebe ince olacak şekilde soyulur. İnce soyulan limonlar ufak parçalar halinde kesilir. Küp halinde doğranan limonlar posası ile birlikte bir miktar sıktırılarak cam bir kavanoza yerleştirilir. 6 litre kadar klor içermeyen su eklenir. Klorsuz su yerine marketten alacağınız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz. Ardından genel olarak turşuluk tuz olarak bahsi geçen kaya tuzu karışıma ilave edilir. Mayalanması adına 2 fincan kadar sirke de karışıma eklenir. Elma, limon yada üzüm sirkesi bu iş için kullanıma uygundur. Lakin burada sirkenin doğal olması esastır. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra kavanoz bir tülbent yardımı ile kapatılır ve sık aralıklar ile karıştırılır. Yaklaşık olarak 30 gün sonra limon sirkesi kullanıma hazır hale gelecektir. Uygulanışı son derece basit bir tariftir! 

Not: Kavanozun içerisindeki limonların çoğunun dibe çökmesi limon sirkesinin son aşamalarına gelindiğine işaret etmektedir.

Limon Sirkesi 2. Tarif

Malzemeler

 1. 3 adet limon
 2. 1.5 litre su
 3. 1 tatlı kaşığı limon sirkesi
 4. 1 tatlı kaşığı himalaya tuzu ya da kaya tuzu
 5. Cam kavanoz
 6. Tahta kaşık

Limon Sirkesi Tarifi Yapılışı

Kabukların altındaki beyaz kısımların kalmasına dikkat edilerek limonlar ince bir şekilde soyulur ve ufak parçalar halinde doğranır. Devamında tuz, su ve sirke ilave edilerek tahta bir kaşık yardımı ile karıştırılır. İşlemin sonunda ince bir bez veyahut tülbent ile kavanozun ağzı kapatılır. İşlemi takip eden her gün düzenli olarak tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Limon sirkesi 30 gün gibi bir sürede kullanıma hazır olacaktır.

Limon Sirkesi 3. Tarif

Malzemeler

 1. 5 adet limon
 2. 500 gr su
 3. Yarım çay kaşığı tere tohumu tozu
 4. Yarım çay kaşığı hardal tohumu tozu
 5. 1 yemek kaşığı limon sirkesi
 6. Tuz
 7. Cam kavanoz
 8. Tahta kaşık

Limon Sirkesi Tarifi Yapılışı

İnce bir şekilde kabukları soyulan limonlar halka biçiminde kesilir. Dilimlenen limonlar cam bir kavanozun içerisine konulur ve ardından yarım litre su eklenir. Sonrasında yukarıda belirtilen baharatlar karışıma eklenir ve tahta bir kaşık kullanılarak karıştırılır. İşlem sonrası pamuklu, ince bir bez yardımı ile kavanozun ağzı kapatılır ve her gün düzenli olarak tahta kaşık ile karıştırılır. Ortalama olarak 30 gün içerisinde sirke hazır olacaktır.

Limon Sirkesi 4. Tarif

Malzemeler

 1. 1 adet limon
 2. Yarım çay kaşığı bal
 3. Yarım çay kaşığı tuz
 4. 1 yemek kaşığı sirke

Yarım kilo hacminde cam bir kavanoz, bir adet limon için uygun bir ölçüdür. Miktar artırılmak istendiği takdirde malzemeler de aynı oranda artırılabilir. Limonun kabuğu imkanlar el verdiğince ince bir şekilde soyulur. Kabukları soyulan limon iki eşit parçaya ayrılır ve su koyulmuş olan kavanoza bırakılır. Belirtilen tüm malzemeler de bu kavanoz içerisine ilave edilir. Bu işlem sonrası kavanozun ağzı ince bir bez materyal ile kapatılır ve güneş ışığı almayan serin bir yerde muhafaza edilir. Bulunduğu yerde sirke kokusu duyulana kadar kavanoz bu şekilde muhafaza edilir. Ek olarak karışımın gün aşırı tahta bir kaşık yardımı ile karıştırılması unutulmamalıdır. Sirke hazır olduğu vakit ağzı bir kapak ile kapatılır ve artık buz dolabında muhafaza edilebilir.

Limon Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Limon sirkesi, gerek cilt bakımı gerekse vücut sıhhati bakımından son derece faydalı bir iksirdir. Genel olarak faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

 1. Limon sirkesinin en bilindik yararının vücudu nezle ve soğuk algınlığı gibi çeşitli gripal durumlara karşı savunması olarak belirtilebilmektedir. Ayrıca bu tür rahatsızlıklar esnasında limon sirkesi tüketimi iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Böylelikle hem hastalıklarla savaşıcı hem de vücudu savunucu özelliği bulunmaktadır.
 2. Boğaz ağrısı başta olmak üzere çoğu vücut ağrısının giderilmesine büyük bir paya sahiptir.
 3. Metabolizma hızını artırır ve kilo problemlerinin aşılmasını daha kolay bir hale getirmeyi sağlar.
 4. Bilhassa yaz mevsiminde ortaya çıkan bitkinlik ve yorgunluk hislerinin giderilmesine, kişinin canlılık kazanmasına yardımcı olur.
 5. İdrar ve iltihap söktürülmesi açısından son derece etkilidir.
 6. Kalp çarpıntısı başta olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin çözülmesinde büyük bir paya sahiptir.
 7. Ergenlik çağının baş belası olan sivilce ve siyah nokta problemlerinin yok edilmesini destekler.
 8. Cilde parlak bir görünüm sağlar.
 9. Akciğer sağlığı bakımından göz ardı edilemeyecek etkilere sahiptir.
 10. Vücuttan mikropların atılmasına destek olur.
 11. Yemek sonrası hissedilen şişkin halinin giderilmesini ve yemeğin hazmedilmesine yardımcı olur.
 12. Saçları güçlendirir ve parlak bir görünüm sağlar.
 13. Gripal durumlarda yaşanan ateşleme halinin düşürülmesine yardımcı olur. 
 14. Limon sirkesi, bir miktar suyla karıştırıldığı takdirde harika bir ağız kokusu yok edicisi haline gelir.
 15. Dişlerin ve diş etlerinin sağlığına destek olur.
 16. Safra kesesinde yaşanan sorunların giderilmesinde büyük yararı vardır.
 17. Saç derisini güçlendirerek kepek sorununun engellenmesini sağlar.
 18. Mide bulantısı sıkıntılarının hızlı bir şekilde giderilmesini destekler.
 19. İshal gibi durumları giderici ve ishal problemlerini engelleyici özelliği bulunur.
 20. Hızlı bir şekilde saç uzaması için sıklıkla kullanılır.
 21. Saçları besler ve kırık onarımını sağlar. 
 

YORUM YAPIN