Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar Ne Zaman Azalır Geçer

Meme ucu hassasiyeti gebeliğin ilk belirtilerindendir. Göğüslerin şişmesi, meme uçlarında koyulaşma ve hassasiyet diğer ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır. Gebelik meydana geldiğinde vücutta bir dizi hormonal değişim başlar.

Meme ucu hassasiyeti gebeliğin ilk belirtilerindendir. Göğüslerin şişmesi, meme uçlarında koyulaşma ve hassasiyet diğer ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır. Gebelik meydana geldiğinde vücutta bir dizi hormonal değişim başlar. Bu süreç hamileliğin devamı için gereklidir, vücudun doğuma hazırlanmasını sağlar. Meme uçlarında meydana gelen hassasiyet bu belirtilerden biridir.

Hamilelikte memeler büyür ve daha dolgun bir yapıya kavuşur. Meme uçlarında ağrı ve kararma da olabilir. Göğüs uçlarının eskiye nazaran daha da hassaslaşması normaldir. Bunlara ek olarak şu durumlarla da karşılaşılabilir:

 1. Meme uçlarında hafif şişlik oluşabilir.
 2. Anne adayı göğüslerini daha dolgun ve ağır hissedebilir.
 3. Hamileliğin sonlarına doğru memelerden süt sızdığı gözlemlenebilir. Buna kolostrum denir.

Hamilelikte Göğüslerde, Meme Ucunda Hassasiyet Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Gebelik döneminde artan hormonlar (östrojen, progesteron ve prolaktin) etkisiyle hamileliğin ilk aylarından itibaren meme ucu hassasiyeti meydana gelebilir, bu durum doğuma kadar devam edebilir

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? Dr. Adem Özden Anlatıyor

Meme ucu hassasiyeti. Meme ucunda hassasiyet meydana gelmesini gebeliğin ilk belirtilerinden sayabiliriz

 1. Meme ucunda koyulaşma
 2. İştahsızlık
 3. Adette gecikme
 4. Yorgunluk
 5. Bulantı ve kusma
 6. Ruh halinde değişiklikler
 7. Kabızlık
 8. Sık idrara çıkma
 9. Mide ekşimesi
 10. Yerleşme (implantasyon) kanaması
 11. Vücut ısısında yükselme
 12. Artan koku hassasiyeti

Meme Ucunun Hassasiyetinin Gebelik Hariç Diğer Nedenleri Nelerdir?

Meme ucunda hassasiyet gebelikte olduğu kadar adet tarihine yakın ve adet bitiminden sonra da ortaya çıkabilir. Çamaşır deterjanının alerji yapması nedeniyle de oluşabilir. Göğüs uçlarınızdaki hassasiyet rahatsız edici boyuta vardıysa bir dermatoloğa görünmeniz tavsiye edilir.

Regl Dönemi

Vücudumuzdaki hormonlardaki artışa bağlı olarak, meme uçlarında regl dönemi yaklaştıkça ve regl döneminde hassasiyet meydana gelir. Adet dönemine kısa bir süre kala projesteron ve östrojen hormonlarının seviyesi değişir. Buna bağlı olarak meme uçlarında belirgin hassasiyet oluşur. Adetliyken meme ucu hassasiyeti daha fazladır.

Emzirme Dönemi

Göğüs ucu hassasiyeti pek çok annenin emzirme sürecinde karşılaştığı problemlerdendir.

Meme Kanseri

Meme kanserinin belirtileri içerisinde meme ucu hassasiyeti de bulunmaktadır. Memede ağrı ve hassasiyete ilâveten şu belirtiler de gözlemlenir: Memede ele bir kitle gelmesi, memede, meme ucunda kızarıklık, meme şeklinin veya büyüklüğünün değişmesi, meme ucunda akıntı olması. Fakat meme hassasiyeti tek başına kanser belirtisi sayılmaz. Bu durum çoğunlukla farklı bir şeyden kaynaklanır. Eğer meme kanseri belirtilerine sahipseniz vakit kaybetmeden bir genel cerraha başvurmalısınız.

Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında meme uçlarının hassaslaşması ve ağrıması mümkündür. Meme uçlarına dokunulması ya da ten teması meme uçlarının ağrımasına ve daha hassas olmasına yol açar. Bu ağrı çoğunlukla kısa sürede geçer, meme uçlarındaki hassasiyet de yine fazla sürmez.

Yanlış Südyen Kullanımı

Göğüs ölçüsüne uygun olmayan (örneğin olması gerekenden daha küçük) bir sütyen kullanılması da memede hassasiyete neden olabilir. Hava alma özelliğine sahip, pamuklu kumaşlardan yapılmış sütyenler tercih edilmelidir. Sentetik, dantelli kumaşların meme hassasiyetine sebep olma riski mevcuttur.

Sürtünme

Meme uçlarının kıyafetlere sürtünmesi de o bölgede acı duymaya yol açabilir. Fiziksel aktivite esnasında bu durum sık yaşanmaktadır. Spor salonunda spor yaparken, açık havada koşarken veya buna benzer etkinlikler sırasında kişinin kolu sürekli meme ucuna sürtünür. Bu da meme uçlarını hassaslaştırabilir.

 

YORUM YAPIN