Geceleri Topuk Kaşıntısı Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

Topukta kaşıntı topuk dikeninden ayakta mantar hastalığına kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Topuk kaşıntısı yalnızca geceleyin yahut tek veya iki topukta birden görülebilir. Topuktaki kaşıntının geçmesi için öncelikle

Topukta kaşıntı topuk dikeninden ayakta mantar hastalığına kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Topuk kaşıntısı yalnızca geceleyin yahut tek veya iki topukta birden görülebilir. Topuktaki kaşıntının geçmesi için öncelikle cildiye doktoruna gitmelidir. Doktor sizden bazı testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Topuk Kaşıntısı ve Geceleri Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

 1. Topuk dikeni
 2. Gizli şeker hastalığı
 3. B12 eksikliği
 4. Ayakta mantar hastalığı
 5. Besin alerjisi. Bazı besin maddeleri süt, yumurta, çilek, soğan bazı insanlarda alerjiye yol açabilir.
 6. Cilt kuruluğu
 7. Atlet ayağı hastalığı
 8. Hamilelikte östrojen hormonunda artışa bağlı olarak
 9. Uyuz
 10. Kontakt dermatit
 11. Periferik nöropati
 12. Dermatit hastalığı. "Dermatit", derideki enflamatuar reaksiyonları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu reaksiyonlar şunlardan kaynaklanabilir:alerji (alerjik dermatit)kimyasallarla veya diğer tahriş edici maddelerle temas (kontakt dermatit)nem seviyesindeki değişiklikler (egzama veya atopik dermatit)
 13. Liken planus hastalığı
 14. Kullanılan kremlerin, duş jellerinin yan etkisi olarak
 15. Böbrek ve karaciğer hastalıkları
 16. Menopoz sonrası dönem
 17. Naylon çorap kullanımı
 18. Sedef veya egzama hastalığı

Topuk Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Topuk kaşıntısı için Cildiye doktoruna gidilir. Doktor sizden kan tahlili, b12 testi, folik asit, tam kan sayımı ve gizli şeker testi gibi çeşitli testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edecektir.Topuk kaşıntısı için krem, antihistaminik ilaç ve kortizon iğneleri temel tedavi yollarıdır.

Mentol içeren vicks gibi kremleri sürmek de kaşıntıyı geçirebilir.

Topuk kaşıntısı atlet ayağı hastalığından kaynaklıysa tedavi etmenin anahtarı , uygun mantar önleyici ilaçları kullanmaktır. Reçetesiz satılan kremler yardımcı olabilir, ancak yalnızca birkaç hafta kullanılmalıdır

Topuk Kaşıntısına Doğal Çözümler

Soğuk Kompres

Topuk bölgesine soğuk kompres uygulamak yatıştırıcı bir etki sağlayıp kaşıntıyı giderebilir. Buzluktan buz küplerini çıkarın. Temiz bir beze sarın veya bir poşedin içine koyun. Bunu topuklarınıza tutun. Yahut temiz bir bezi soğuk suya batırıp sıkın ve topuk bölgenize bunu sarın.

Karbonat

Karbonat topuk kaşıntısının geçmesine yardımcı olabilir. Bir macun yapmak için az miktarda su ve karbonatı karıştırın ve doğrudan topuklarınıza sürün. 1-2 saat bekletin yıkayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı topuk kaşıntısını geçirir, cildi nemlendirir ve rahatlatır. Ayrıca, lenf dolaşımını uyarmaya yardımcı olur, doku işlevini geliştirir ve gevşemeyi destekler. Topuklarınıza zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Daha fazla fayda sağlamak için bu yağlara nane, lavanta, papatya veya çay ağacı yağı gibi iltihap önleyici özelliklere sahip uçucu yağlar ekleyebilirsiniz.

Aloe Vera Jel

Topuktaki kaşıntıyı yatıştırmak için aloe vera jeli kullan. Ayrıca sedef hastalığına bağlı kızarıklığı ve pullanmayı geçirmeye yardımcı olur. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın bunu topuklarınıza sürün.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi de topuktaki kaşıntıya şifa olabilir. Bir macun yapmak için az miktarda su ve koloidal yulaf ezmesini karıştırın ve doğrudan cilde uygulayın.

Topuk Kaşıntısı Olanlara Öneriler

 1. Duştan veya banyodan sonra ayak parmaklarının arasında iyice kurulayın.
 2. Ayak pudrası kullanarak ayakların aşırı terlemesini kontrol altına alın.
 3. Kuru ve temiz çoraplar giyin.
 4. Bol su için.
 5. Tahrişe neden olmayan sabun ve çamaşır deterjanı kullanın.
 6. Duşta veya küvette geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.
 

YORUM YAPIN