Glukozamin Nedir Ne İşe Yarar Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin iskelet sisteminde organik olarak yer alan ve çok önemli görevleri olan etken bir maddedir. Vücutta Glukozamin eksikliği durumunda iskeletin en ufak hareket ettirilmesi bile şiddetli ağrılara yol açabilmekte ve bu sebeple günlük hayatı

Glukozamin Nedir Ne İşe Yarar Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin iskelet sisteminde organik olarak yer alan ve çok önemli görevleri olan etken bir maddedir. Vücutta Glukozamin eksikliği durumunda iskeletin en ufak hareket ettirilmesi bile şiddetli ağrılara yol açabilmekte ve bu sebeple günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Glukozamin eksikliği Glukozamin içeren gıda takviyeleri ve Glukozamin içeren besinler ile gidirilebilir.

Vücudun yapısında bulunan Glukozamin maddesinin kıkırdak üretiminde önemi büyüktür. Bu madde kıkırdağın en önemli bileşenlerinden birisidir. Kıkırdak yapısı eklemlerin kemiklerle birleştiği noktalarda ve eklem yüzeylerinde bulunur ve hareketi kolaylaştırır. Bu yapıla esnek ama sık dokuda olup eklem ile kemik arasında yastık işlevi görmektedir. Kıkırdağın en önemli görevi kemiklerin aşınmasını önlemektir.

Glukozamin Nedir?

Glukozamin  eklemlerdeki kıkırdak yapısında bulunan bir bileşen türüdür. Bu açıdan bu madde vücut için çok önemlidir. Vücutta yaşın ilerlemesine bağlı olarak Glukozamin oranı düşer. Bunun sonucunda ise kıkırdak doku esnekliğini yitirir, sertleşir ve hareket kapasitesi azalır. Bütün bu saydığımız durumlar da eklem rahatsızlıkların yaşanmasıa neden olur. Glukozamin eksikliği durumunda görülen bu problemleri olabildiğinde ertelemek için Glukozamin takviyesi almak yardımcı olabilir.

Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Glukozamin diğer maddelerin tersine besinlerde çok az bulunmaktadır. Fakat genel itibariyle Glukozaminin hayvanların sakatatlarında bulunmaktadır.

Glukozamin içerdiği düşünülen besinler şunlardır; Mantar, mısır, buğday, kelle paça çorbası, soya, buğday.

Glukozamin  Hapı Nasıl Kullanılır?

Vücutta Glukozamin eksikliğini gidermek için Glukozamin takviyesi alınabilir. Alınması gereken Glukozamin dozu ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak önerilen doz yemekten önce 3 kez 300 ila 500 miligramdır. Günlük toplamda 900 ila 1500 miligram Glukozamin alınması tavsiye edilmektedir. Glukozamin takviyeleri öncelikle 3 ay kullanılmalı ve 3 ay ara verilmelidir. Bu süre sonrasında tekrar kullanılabilir

Genel itibariyle Glukozamin hapı güvenilir bir takviyedir. Ancak yapılan bazı araştırmalar Glukozamin  alımının az da olsa karaciğer fonksiyonlarını kötü etkileyecebileceğini göstermiştir.

Glukozamin Hapını Kimler Kullanabilir?

Glukozamin hapını eklem ağrıları ve romatizma problemi olanlar kullanabilir. Ayrıca hiç bir sağlık problemi olmayan kişiler de eğer genel eklem sağlıklarını korumak istiyorlarsa Glukozamin hapı kullanabilir. Ek olarak da özellikle yurtdışında birçok sporcunun eklem ağrıları için Glukozamin kullandığı bilinmektedir.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Diz ağrısını geçirir

Glukozamin eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Glukozamin eklem ağrılarının oluşmasını engeller. Kıkırdak dokusunu yeniler ve üretilmesine yardımcı olur, eklemleri korur ve kuvvetlendirir. Vücutta belli bir oranda Glukozamin üretilse de Glukozamin takviyesi almak faydalı olacaktır.

Piyasada satılan iki türlü Glukozamin ürünü bulunmaktadır. Eklem iltihaplarını geçirmek için olanı Glukozamin Sülfattır.

Uzmanlar Glukozamin maddesini eklem iltihapları tedavisinde kullanmaktadır. Glukozamin eklem iltihabı sebebiyle yaşanan ağrıları ciddi oranda azaltmaktadır.

Glukozamin özellikle kas, iskelet ve kıkırdak sistemiyle ilgili problem yaşayan kişilerde etkili olmaktadır.

Ek olarak kaza gibi durumlar durumunda kıkırdak dokusunda meydana gelen zedelenme tedavisi için Glukozamin takviyesi alınabilir.

Glukozaminin diğer faydaları şunlardır;

 1. Glukozamin bağırsak aktarını onarır ve korur.
 2. Glukozamin mide, idrar torbası ve bağırsaklarda tahrişi geçirir.
 3. Glukozamin iltihabi bağırsak hastalıkları ve sızıntılı bağırsak sendromunu tedavi eder.
 4. Glukozamin kırık ve yaralanma sebepli yaşanan doku ve kemik hasarlarını onarır.
 5. Glukozamin osteoartrit, romatizma ve eklem iltihabı nedenli oluşan ağrı, şişlik ve tutulmaları iyileştirir.
 6. Glukozamin sırt ve boyun eklem iltihaplarını azaltır.
 7. Glukozamin maddesinin eksikliği durumuda vücutta ilk olarak ağrı ve acılar görülmektedir. Bu durumda vücutta esneklik yavaş yavaş azalmaktadır. Vücuttaki esnekliği arttırmak için Glukozamin takviyesi alınması faydalı olmaktadır.
 8. Özellikle de yaş ilerlemesine bağlı olarak dizdeki hareketlerdeki azalma için Glukozamin  takviyeleri önerilmektedir. Glukozamin sayesinde dizdeki kıkırdağın hareket yeteneği artmaktadır.

Glukozaminin Yan Etkileri

Glukozaminin vücutta sebep olduğu şiddetli bir yan etkisi yoktur. Ancak görülebilecek hafif yan etkiler şunlar olabilir:

 1. Mide rahatsızlığı
 2. Kabızlık
 3. İshal
 4. Baş ağrısı
 5. Baş dönmesi
 6. Kaşıntı

Glukozamin Kilo Aldırır Mı?

Glukozamin takviyesinin vücutta direkt olarak kilo aldırdığına ilişkin kesin bir araştırma yoktur. Ancak herkeste görülmemekle birlikte Glukozamin vücutta sodyum(tuz) oluşumuna ve daha fazla su tutulmasına sebep olabilir. Glukozamin sülfat kullanan bazı kişiler karın bölgesinde şişkinlik şikayetlerini olduklarını bildirmektedir.

 

YORUM YAPIN