Güneş lekesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Güneş lekelerini yok eden 5 doğal maske tarifi

Güneş lekesi, güneş kremi kullanmadan uzun süre güneşlenmenin sonucunda meydana gelir. Yüzde, ellerde, sırtta, dekolte bölgesinde bu lekeler görülebilir. Güneş lekesinden kurtulmak için evde ne yapılabilir? Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneşin UV ışınlarına maruz kalmak ciltte kahverengi güneş lekesi oluşumuna neden olabilir. Güneş lekelerinin geçmesi için Cildiye doktoruna gidebilir, güzellik merkezlerinde leke tedavisi görebilir yahut güneş lekelerini yok eden doğal maskeler uygulayabilirsiniz. İşte evde güneş lekelerini geçiren doğal maske tarifleri:

GÜNEŞ LEKELERİ EVDE DOĞAL YÖNTEMLERLE NASIL GEÇER?

Güneş lekelerinin geçmesi için güzellik merkezlerinde lazer tedavisi görebileceğiniz gibi evde uygulayacağınız aşağıda bildireceğimiz doğal maskeler de bu lekeleri yok etmeye yardımcı olacaktır:

LİMON SUYU MASKESİ

Limon suyu güneş lekelerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili maddelerdendir. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı sütü karıştırıp güneş lekesi olan yere sürün. 10 dk sonra yıkayın. Haftada 3 kez buna devam edin. Maskenin içeriğinde yer alan zerdeçalın güzelleştirdiği ve beyazlattığı bilimsel çalışmalarca ispatlanmıştır.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi, güneş lekeleri de dahil olmak üzere farklı cilt sorunlarına iyi gelebilir. Elma sirkesinde bulunan asetik asit, ciltte melanin birikimini azaltıp güneş lekelerini yok etmeye yardımcı olabilir. Bir kasede 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın, karışımı cilde uygulayın. En az 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar için bu karışıma biraz portakal suyu ekleyin. Her gün bu maskeye devam edin.

ALOE VERA MASKESİ

Aloe vera, cilde pek çok faydası olan, cilt kalitesini artıran harika bir bitkidir. Vücutta bulunan amino asitlerin %90'ını içerir, ayrıca içinde A, B, C ve E vitaminleri bulunur. Aloe veranın bilinen en önemli özelliği güneş kaynaklı cilt lekelerine iyi gelmesidir. Çalışmalar, aloe vera bitkisinde bulunan aktif bileşikler olan aloesin ve aloinin güneş lekelerinin geçmesine yardımcı olduğunu tespit etmiştir. 2 tatlı kaşığı aloe vera jel ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp güneş lekesi olan yere sürün. 10 dk bekleyip yıkayın. Aloe vera jeli kozmetikçilerden temin edebilir yahut aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli kaşıkla çıkarabilirsiniz.

ÇAY

Çayın güneş lekelerine iyi geldiği bilimsel çalışmalara da konu olmuştur. Siyah çaydaki tanik asit güneşten yanmış cildi iyileştirmeye ve cildin pH dengesinin geri kazanılmasına da yardımcı olur. Çayı demleyin. Demlediğiniz çaya bir parça pamuk batırın bunu güneş lekesi olan yere tutun. Her gün buna devam edin.

SANDAL AĞACI TOZU

Sandal ağacı cilttteki hiperpigmentasyonu ortadan kaldırmaya ve güneş lekelerini yok etmeye yardımcı olabilir. Bir kaseye 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, 1 yemek kaşığı limon suyu ve biraz gül suyu ekleyip maske hazırlayın. Bu karışımı güneş lekesi olan yere sürün. 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Su ile durulayın.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Güzellik merkezlerinde doktor kontrolünde güneş lekesi tedavisi görebilirsiniz. Yüzünüzdeki veya vücudunuzdaki güneş lekelerinden kurtulmak istiyorsanız profesyonel tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kriyoterapi: Bu tedavi, güneş lekelerini dondurmak için nitröz oksit veya sıvı nitrojen solüsyonu kullanır. Bir dermatolog tarafından steril bir ortamda yaptırmanız gerekir.

Mikro iğneleme: Bu prosedür, kolajen üretimini tetiklemek için cildi küçük iğnelerle deler . Mikroiğneleme güneş lekelerinin görünümünü azaltabilir ve akne izlerinin giderilmesine de yardımcı olabilir

Kimyasal peeling: Kimyasal peeling , pigmentli cilt katmanlarını kaldırıp güneş lekelerini yok edebilir. Popüler kimyasal peelingler arasında glikolik, salisilik ve laktik asit bulunur.

Lazer tedavisi: Bu yüz gençleştirme prosedürü , güneş lekeleri yok olana kadar lazer ışını kullanır.

Mikrodermabrazyon: Bu prosedür, alttaki taze cildi ortaya çıkarmak için ölü deri hücrelerini soyar ve emer

Yoğun ışık darbesi (IPL): IPL, ışık enerjisiyle melanini ısıtır ve yok eder. İyi bir sonuç almak için genellikle birden fazla seans gerekir ve seanslar yaklaşık 30 dakika sürer.

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Suna Dumankaya Tarifleri Tıklayınız

En İyi 10 Güneş Lekesi Kremi Markası Ve Fiyatı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN