Güneş yanığı evde nasıl geçer? Güneş yanığına iyi gelen 8 doğal çözüm yöntemi

Güneş koruyucu krem kullanmadan uzun süre güneşlenmek güneş yanığına neden olur. Güneş yanığı şayet ileri derece değilse evde uygulayabileceğiniz yöntemler yanığın kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Güneş yanığına ne iyi gelir? Evde güneş yanığı nasıl geçer?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildinize en az SPF 15 güneş koruyucu sürülmesini ve ardından 2 saatte bir yeniden uygulamanızı önerir. Güneş kremi kullanmadıysanız veya güneş kremi kullanımını tekrar etmediyseniz güneş yanıkları ile karşılaşabilirsiniz. Güneş yanıkları için evde uygulayabileceğiniz pratik, doğal çözümler şöyledir:

GÜNEŞ YANIĞI NASIL GEÇER?

Güneş yanığı, adından da anlaşılacağı gibi, güneşin UV ışınları aşırı veya uzun süre maruz kalınması ile meydana gelir. Güneşten gelen UV radyasyonu, hücresel düzeyde çok fazla oksidatif hasara neden olarak cildin derinliklerine nüfuz edebilir. Güneş yanığının, güneşten tahriş olmuş cildin iyileşmesi için bal, aloe vera, çay ve yoğurt gibi maddelerden yararlanabilirsiniz. İşte cildi uygulanışları:

BAL

Bal doğal nemlendirici, antibakteriyel ve antienflamatuardır. Güneş yanığına en iyi gelen doğal çözümlerdendir. Güneş yanığı olan bölgeyi soğuk suyla yıkayın nazikçe kurulayın. Yanık bölgesine balı sürün 15 dakika sonra yıkayın. Yanma yaparsa kullanmayı bırakın. Dilerseniz aloe vera jel ile balı karıştırıp bu şekilde de kullanabilirsiniz.

ÇAY

Çayda bulunan tanen ismindeki maddeler, bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket eder, böylece güneş yanıklarının tedavisine yardımcı olur. Bir fincan yeşil veya siyah çayı demleyin ve buzdolabında soğutun.  Temiz bir bezi çaya batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Çayı demlerken soğutma etkilerini arttırmak için nane yaprakları da ekleyebilirsiniz.

YOĞURT

Güneş yanıklarında yoğurt, kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, güneş yanıklarının tedavisinde popüler bir anekdotsal çözüm olmuştur. Etkilenen bölgeyi yıkayın, nazikçe kurulayın ve soğuk yoğurt uygulayın. Birkaç dakika sonra durulayın ve nemlendirici uygulayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı da güneş yanıkları için popüler bir çözümdür. Bunun için kozmetikçilerde satılan katı haldeki Hindistan cevizi yağını kullanmalısınız. Güneş yanığının yaygın semptomlarından bazıları cilt kuruluğu, ciltte soyulma veya pullanma, kaşıntı ve lokal kızarıklıktır (eritem). Hindistan cevizi yağı, tüm bu semptomları belirli bir dereceye kadar yatıştırmaya yardımcı olabilir. Kolayca emilen ve cildi uzun süre nemli tutmak için nemi hapseden yağ asitleri bakımından zengindir. Hindistan cevizi yağı, güneşten yanmış cildinizin içindeki ve çevresindeki kızarıklığı, şişmeyi ve tahrişi azaltmak için güçlü bir anti-inflamatuar ajan olarak çalışır. Hindistan cevizi yağını asla güneşten yanmış cilt üzerinde doğrudan kullanmayın, çünkü ısıyı hapsedebilir ve cilt hasarını uzatabilir. Bunun yerine, önce yanmış cildi sakinleştirmek için soğuk kompres yapın ve ardından cilt üzerine biraz hindistancevizi yağı sürün.

ALOE VERA JEL

Aloe vera jel güneş yanığının kısa sürede geçmesi için uygulayabileceğiniz doğal çözümlerdendir.

Aloe vera jeli, yanıklar da dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunları için popüler bir ev ilacıdır. Güneş yanığı semptomlarını tedaviye yardımcı olabilecek iltihap önleyici, nemlendirici ve kaşıntı giderici özelliklere  sahiptir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin ve içindeki jeli kaşıkla çıkarıp güneş yanığı olan bölgeye sürün. Dilerseniz kozmetikçilerde hazır satılan aloe vera jelleri de kullanabilirsiniz.

SUDOCREM

Eczaneden alacağınız sudocrem de güneş yanığını geçirmeye yardımcı olabilir. Sudocrem üç bileşenden oluşur: çinko oksit, benzil alkol ve lanolin. Birincisi güneş yanığını sakinleştirmeye ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur, benzil alkol ağrıyı giderir, lanolinin ise su kaybını önlediği kanıtlanmıştır, bu nedenle nemi cilde hapsederek, cildin soyulmasını önlemeye çalışır. Cildi soğuk su ile yıkadıktan sonra nazikçe kurulayın. Sudocremi ince bir bir tabaka halinde güneş yanığı olan bölgeye uygulayın.

ELMA SİRKESİ

Güneşte yanmış cilde elma sirkeli su karışımı uygulamak, tecrübe edilmiş doğal güneş yanığı ilacıdır. Elma sirkesi ağrıyı yatıştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca elma sirkesindeki asetik asit, kaşıntı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp bunu güneş yanığı olan yere serpin.

KOLLOİDAL YULAF EZMESİ

Bir tür öğütülmüş yulaf olan kolloidal yulaf ezmesi, güneş yanığını yatıştırmak, cildi iyileştirmek için kullanabileceğiniz en bilinen çözümlerdendir. 1 bardak kaynar suya yarım su bardağı öğütülmüş toz halde yulaf ezmesi koyun ve soğumaya bırakın.  Soğuk olan bu karışımı cildinize sürün. 5 dk sonra bol su ile durulayın.

GÜNEŞ YANIĞI VARSA NE YAPMALI?

  1. Sık sık ılık-soğuk arası duş alın.
  2. Buzluktan buz küpü çıkarıp temiz bir atlete sarın ve güneş yağı olan bölgeye tutun.
  3. Cildi yatıştırmak ve beslemek için güneş yanığı olan bölgeye nemlendirici uygulayın. Bunun için hindistancevizi yağı, süt, shea yağı veya kakao yağı da kullanabilirsiniz.

  1. Kızarıklık, ağrı ve soyulma geçene kadar güneşe çıkmayın.
  2. Bol sıvı tüketin ve susuz kalmayın.
  3. Güneşten yanmış ciltte sabun kullanmaktan kaçının.
  4. Gerekirse eczacınızın önereceği ağrı kesici ilaçları alın.

Güneş Yanığına Hangi Krem İyi Gelir Güneş Yanığına, Güneş Yanığı İçin Krem Tıklayınız

 

YORUM YAPIN