Hamilelikte 5.Haftada Progesteron Değeri Kaç Olmalıdır

Progesteron, "gebelik hormonu" olarak bilinir. Progesteron hormonu gebeliğin erken döneminde salgılanır ve rahimi gebeliğe hazırlar. Kadınlar hamilelik sırasında yumurtalıklarda, plasentada ve böbrek üstü bezlerinde doğal olarak progesteron üretir.

Progesteron, "gebelik hormonu" olarak bilinir. Progesteron hormonu gebeliğin erken döneminde salgılanır ve rahimi gebeliğe hazırlar. Kadınlar hamilelik sırasında yumurtalıklarda, plasentada ve böbrek üstü bezlerinde doğal olarak progesteron üretir.

Progesteron, östrojen gibi iki kadın cinsiyet hormonundan biridir. Progesteronun başlıca işlevleri adet kanamasını düzenlemek ve kadın vücudunda gebeliği desteklemektir. Progesteron seviyeleri hamilelik boyunca yüksek kalır. Bu yüksek seviyeler, vücudun hamilelik sırasında ek yumurta üretmesini de engeller.

5 Haftalık Gebelikte Progesteron Seviyesi Kaç Olmalıdır?

Progesteron bir hormondur. Hormonlar vücut tarafından yapılan kimyasallardır.  Progesteron seviyeleri bir kan testi ile ölçülür . Progesteron, hamilelik sırasında rahminizin büyümesine yardımcı olan ve rahimdeki erken kasılmaları engelleyen bir hormondur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde progesteron, göğüslerin anne sütü yapmaya hazırlanmasına da yardımcı olur . Ayrıca ciğerlerinizin büyüyen bebeğinize oksijen vermek için daha fazla çalışmasına yardımcı olur.

Op. Dr. Yeşim Yerçok bu konuda şu bilgiyi vermektedir; “Erken gebelik haftalarında normal gebelik için progesteron sınır değeri 15 tir ve 15in üzerinde olması beklenir.

Gebeliğin 5. Haftasında hamilelikte ilk 3 aylık dönemde olduğunuzdan dolayı progesteron seviyeniz 15 ile 90 mg / ml aralığında olmalıdır. Kan testinde progesteronunuz düşük çıkmışsa muhakkak progestan tablet kullanmalısınız.

Hamilelik hormonu ” olarak da anılan progesteron, bir kadının vücudunda doğal olarak bulunan yaygın bir kadınlık hormonudur. Aynı zamanda hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sırasında önemli bir rol oynar.

5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır?

Bebek her hafta biraz daha büyür ve nihayet 5. haftada 3 mm'ye ulaşır. Bu dönemde bir susam kadar olan bebeğin beyin, kalp ve diğer organları yavaş yavaş oluşma aşamasındadır.

5 Haftalık Hamilelikte Hamile Kadında Neler Yaşanır?

Kramplar: Rahimde kramp hissetmek doğaldır. Bu kramplar şiddetli olmaz. Söz konusu durum embriyonik implantasyona işaret eder. (Yani bebeğin rahime tutunduğunu gösterir.)

İdrara çıkma sıklığında artış: Salgılanan hormonlara bağlı olarak böbreklere ve pelvik bölgeye daha fazla kan gitmeye başlar. Bunun sonucunda idrar üretimi fazlalaşır.

Yorgunluk: Vücut, enerjisinin büyük bir bölümünü bebeğin gelişimine harcar. Bundan dolayı hamilelikte yorgunluk sıklıkla karşılaşılan bir problemdir.

Duygu durumunda değişiklikler: Hormon düzeylerindeki iniş çıkışlar ruh hâlinde de dalgalanmalara yol açar.

Göğüslerin hassaslaşması: 5 haftalık gebelikte göğüslerdeki şişkinlik ve hassasiyet normaldir.

Mide bulantısı: Hamileliğin 4. ayına kadar mide bulantısı görülmeye devam edilir. Ancak ilk 3 aylık dönemden sonra giderek hafifler.

 

YORUM YAPIN