Hamilelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Babet ve topuklu ayakkabı giymeyin!

Anne adaylarının hamilelik boyunca dikkat etmesi gereken önemli bir konu ayakkabı seçimidir. Çünkü özellikle hamileliğin son aylarında vücut ağırlığı iyice artar, ödem oluşur ve ayaklarda şişme meydana gelir.

Hamilelikte kilo aldıkça ayak bileklerine fazladan yük binmeye başlar ve denge sorunu yaşanabilir.Hamilelik döneminde hızlı hormonal değişiklikler sebebiyle de ayaklarda ağrılar görülmeye başlayabilir. İşte tüm bu sebeplerden hamilelikte doğru ayakkabı seçimi önem arz eder

.Hamilelikte Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Hamilelikte seçilen ayakkabının içinde ayağın rahat etmesi ve ayağı sıkmaması önemlidir. Hamilelikte ayaklar şiştiği için dar ve topuklu ayakkabılar giyilmesi neredeyse imkansız hale gelir. Bu tür ayakkabılardan uzak durmak mantıklı olacaktır. Ayakta sağlıklı kan dolaşımı sağlayacak rahat ayakkabılar seçilmelidir.,
  2. Hafif topuklu spor ayakkabılar gebelerin kullanması en ideal ayakkabı çeşitlerindendir. Ünlü markaların spor ayakkabıları gebelikte güvenle giyilebilir.
  3. Hamile anne adayları sivri burun ve babet gibi düz tabanlı ayakkabılardan uzak durmalıdır. Bunun yerine 3 cm gibi hafif topuklu, kare veya geniş yuvarlak burunlu, parmakları ve ayağı yıkmayan ve ayrıca ayak ve ayak bileklerini destekleyen modeller tercih edilmelidir.
  4. Ayakkabıda bağcık ve fermuar gibi aksesuarlar olmaması kullanımı ve giyilmesini kolaylaştıracaktır. Çünkü hamilelikte büyüyen karın bağcık ve fermuarlara ulaşmayı zorlaştırmaktadır

  1. Hamile anne adayları ayakkabı seçerken topuğunun az olmasını tercih etmelidir. Bu sayede hamileliğin ilerleyen aylarında vücut ağırlığı ve dengesi değişse de rahatlıkla yürüyebilirsiniz.Çok yüksek veya tamamen düz ayakkabılar tercih edilmemelidir. Çünkü bu ayakkabılar bel üzerindeki yükü arttırmaktadır. Topuk boyu 2-3 cm olan ayakkbılar ideal olacaktır. Ek olarak yumuşak deri, süet veya kumaştan yapılan, hava alan ayakkabılar seçmelisiniz.
  2. Ayakkabıları gün sonunda havalandırmanız önemlidir. Çünkü hamilelikte şişen ayaklar; ayakkabıların daha fazla nemli kalmasına sebep olur ve bakteriler nemde üremeye yatkındır. Dolayısıyla hamilelikte ayakkabı seçiminizde tercih edilen kumaşın kolay kuruyan ve hava alan malzemeden yapılmış olması önemlidir. Bu tür ayakkabılara en iyi örnek kanvas ayakkabılardır.
  3. 38 numara giyiyorsanız artık bir süre 38 numara giymeye veda etmelisiniz ve ayağınıza uyan ayakkabıyı tercih etmelisiniz. Ayağınızın rahat etmesi için bir numara büyük tercih etmeniz iyi olacaktır.

  1. Hamilelik döneminde ayakkabı seçerken ayakkabının eğilmeye gerek kalmadan rahatça giyilebilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Ek olarak tabanı mutlaka kaymaz özellikteki malzemeden yapılmalıdır.
  2. Hamile anne adayları 9 ay boyunca ayak sağlıklarını korumak için yazın dahi yalın ayak yürümemelidir ve ayakkabı bileğini destekleyen ayakkabılar tercih etmelidir. Yaz aylarında parmak arası terlikler giyilmemelidir çünkü bu tür terlikler bilek desteği sağlamadığından bilekte burkulmalara yol açabilir.

Hamilelikte Topuklu Ayakkabı Giyilebilir mi?

Günlük hayatta şık ve güzel duruşu sebebiyle yaygın olarak tercih edilen topuklu ayakkabıları giymenin güvenli olup olmadığı hamile kadınların kafasını kurcalayan bir konudur. Hamilelik döneminde topuklu ayakkabı giymek dengede durmayı zorlaştırdığından düşmeye yol açabilir ve bu durumda hem anne hem de bebek zarar görebilir. Yere düşülmese bile ayakta burkulma ve kırılmalar meydana gelebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı hamilelik döneminde özellikle de son aylarda topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

 

YORUM YAPIN