Hamileyim Diş Etim Kanıyor Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş eti kanaması sık karşılaşılan problemlerdendir. Gebelikte meydana gelen diş eti kanamasının ana nedeni hormonlardaki artıştır. Diğer nedenler şöyledir;

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

Hamilelikte diş eti kanaması sık karşılaşılan problemlerdendir. Gebelikte meydana gelen diş eti kanamasının ana nedeni hormonlardaki artıştır. Diğer nedenler şöyledir;

Diş eti iltihabı: Diş eti iltihaplanması hamilelikte diş eti kanamasına yol açabilir. Ağız hijyeninize dikkat etmezseniz, yani düzenli dişlerinizi fırçalamazsanız diş etinde plaklar oluşabilir. Bu plakların birikmesi diş etlerinizin iltihaplanmasına ve kanamasına yol açabilir.

Periyodontit: Diş eti iltihabı tedavi edilmezse ve ileri seviyede devam ederse, bu durum periyodontit veya periyodontal hastalık olarak adlandırılır. Periyodontit diş etlerinizin ve çene kemiğinizin enfeksiyonuna yol açar ve dişlerinizin düşmesine neden olabilir. Periyodontit de gebelikte diş eti kanaması nedenlerindendir.

C ve K vitamini eksiklikleri de hamilelikte diş eti kanaması yapabilir.

Protez dişler de gebelikte diş eti kanamasına neden olabilir.

Hemofili ve lösemi gibi sağlık durumları da diş eti kanamasının altında yatan neden olabilir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Bitkisel Tedavisi

Sallama Çay Poşeti

Çay anti-inflamatuvar ve antibakteriyal özelliklere sahip tanik asit denilen bir bileşen içerir. Bunlar diş etinizdeki kanamayı durdurur ve soruna neden olan bakteriyi öldürür. Bir poşet çayı sıcak su dolu bir bardakta 10-15 dakika tutun. Çıkarın ve soğumaya bırakın. Diş etlerinize yerleştirin ve 5 dakika bekletin. Bunu günde 1-2 kez yapabilirsiniz. Parmak uçlarınıza bir miktar aloe vera jeli alın ve nazikçe kanayan diş etlerinize uygulayın. Bunu günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

Aloe Vera Jel

Aloe vera iyileştirici özellikleriyle bilinir. Anti-inflamatuvar özellikleri kanama ve iltihaplanmayı azaltır, antibakteriyal özelliklerinin diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına neden olan oral patojenlere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Alo vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın bunu diş etinize sürün.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, doğal antiseptik özelliği ile hamilelikte diş eti kanamasına doğal çözümdür.Hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar içeriği diş etlerinizdeki iltihaplanmayı azaltabilirken, antimikrobiyal özellikleri ağzınızdaki plakla savaşmaya yardımcı olabilir. 1 yemek kaşığı katı halde satılan Hindistan cevizi yağı ile 5-10 dk diş etlerinizi ovalayın. Günde 1 kez buna devam edin.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı anti-inflamatuvar ve antibakteriyal özellikler sağlayan öjenol gibi fenolik bileşenler içerir. Ek olarak, karanfil yağı doğal bir ağrı kesicidir. Bu özellikler diş eti kanaması tedavisinde oldukça etkilidir.

Malzemeler

  1. 2 damla karanfil yağı
  2. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı  

Karanfil yağı ve hindistan cevizi yağıı karıştırın. Doğrudan kanayan diş etlerinize uygulayın. 5-10 dakika bekletin. Bunu günde en az 2 kez yapmalısınız.

Tuzlu Su İle Gargara

Tuz iltihaplanma ve şişliği azaltan ve diş eti kaamasına neden olan enfeksiyonlarla savaşan antiseptik ve anti-inflamatuvar özellikler gösterir. 1 tatlı kaşığı tuzu 1 bardak ılık suya ekleyin. İyice karıştırın. Bu tuzlu solüsyonla ağzınızı tamamen çalkalayın. Bunu gün de 2-3 kez yapmalısınız.

Bal

Bal diş etlerinin kanamasına neden olan diş eti iltihabı gibi bakteriyal enfeksiyonlara karşı kanıtlanmış antibakteriyal bir kürdür. Diş etlerinizdeki şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardım edebilen anti-inflamatuvar ve harici iyileştirici özelliklere de sahiptir. Parmak uçlarınıza biraz bal alın ve diş etlerinize nazikçe masaj yapın. Bunu günde en az 2 kez yapmalınız.

Limon

Limon antibakteriyal ve anti-inflamatuvar özelliklerinden dolayı birçok amaç için kullanılır. Limonun antibakteriyal doğası diş etlerinizi zayıflatıp kanamasına neden olan bakteriyal enfeksiyonlarla savaşabilir, anti-inflamatuvar özellikleri şişlik ve kanamayı iyileştirmede yardımcı olabilir.  

  1. Bir limon alıp suyunu sıkın. Limon suyunu bir bardak suyla karıştırın. Bu solüsyonu her öğünden sonra ağzınızı çalkalamak için kullanın. Bunu her gün, her öğünden sonra yapmalısınız.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir?

  1. Beslenmenizdeki C vitamini miktarını arttırın. C vitamini diş etlerinizi güçlendirmesiyle bilinir ve hatta sizi diş eti kanamasndan bile korur.
  2. Sağlıklı diş ve kemikler için hamilelik boyunca kalsiyum tüketiminizi arttırın, kalsiyum kaynakları: süt, peynir ve yoğurt.
  3. Kalsiyum emilimine yardımcı olduğundan, D vitamini tüketiminizi arttırın. D Vitamini kaynakları: peynir, yağlı balık ve yumurta.
  4. Özellikle sakız gibi tükettiğiniz şekerli tatlı sayısını azaltın, çünkü hassas diş etlerinizi kötüleştirebilir ve dişlerinize daha fazla yapışır.
  5. Bir öğünden hemen sonra dişlerinizi fırçalayamadığınızda, şekersiz sakız, fındık veya peynir biriken bakteriyle savaşmada yardımcı olur.
 

YORUM YAPIN