Holistik beslenme nedir? Nasıl uygulanır? Holistik beslenmede ne yenir?

Birçok uzman holistik yani bütüncül beslenmenin sağlıklı beslenme yöntemi olduğunu söylüyor. Peki, holistik beslenme nedir, nasıl yapılır?

Kilo vermek veya mevcut kilonuzu muhafaza etmek istiyorsanız holistik beslenme ya da bir diğer adıyla bütünsel beslenme tam size göre! Diyet yaparak kilo verenlerin en büyük şikayetlerinden biri de diyet bittikten sonra verdiği kiloları tekrardan geri almak. Holistik beslenme bir diyet gibi görülse de aslında zamanı geldiğinde bitirilen bir diyet değil, yaşam tarzı haline getirilebilecek bir beslenme planıdır. Sadece vücudun değil zihnin ve duyguların da beslenmesini önemser. Beslenme, uyku, spor ve ruh sağlığının bir bütün olduğunu savunan holistik beslenme vücudu toksinlerden arındırır.

HOLİSTİK BESLENME NEDİR?

Holistik beslenme diyet listelerine bağlı kalmadan kişinin kendini tanıyarak, beslenme düzenini belirlediği bir beslenme programıdır. Vücudun ihtiyacı olan her yiyecekten dengeli bir şekilde tüketmeyi sağlayan holistik beslenme, açlık hissinin, atıştırmalık isteğinin ve kötü beslenme alışkanlıklarının önüne geçer. Beslenmenin, uyku düzenini, ruhsal hali ve enerji seviyesini iyileştirici bir yönü olmasını hedefler. Holistik beslenme aynı zamanda, kendine değer vermeyi, stresi kontrol edebilmeyi, güne gülerek başlamayı, her zorluğun içinde sezgilerimizle vücudumuz için gerekli ve yeterli sağlıklı besinleri seçebilmeyi öğretir.

Holistik Beslenme Uzmanı Elissa Goodman, “holistik beslenme nedir?” sorusunu cevaplıyor: Holistik Beslenme, bedeni, zihni ve ruhu iyileştirmektir. Sadece belirtiyi değil, sorunun kaynağını tedavi etmektir. Yüksek kolesterol nereden kaynaklanıyor, diyabet nereden kaynaklanıyor, egzaman nereden kaynaklanıyor, bunu bulmak gerekiyor.

HOLİSTİK BESLENME NASIL YAPILIR?

Holistik beslenme de ideal beslenme şu şekildedir; proteinler, sebzelerden alınmalı. Karbonhidratlar, tahıl ve baklagillerden alınmalı, yağlar sızma yağdan ve kuru yemişlerden, vitamin ve mineraller ise sebze ve meyvelerden alınmalıdır.

Holistik beslenmenin ayırt edici özelliği işlenmemiş, organik ve yerel olarak yetiştirilen bütün gıdaları içermesidir. Odak noktası olarak kişilerin beslenmesinde en yüksek besin değerine sahip gıdalar yer alarak gerektiğinde vitamin, aminoasit ve esansiyel yağ asitleri ile diyet desteklemektir.

KİMLER HOLİSTİK BESLENEBİLİR?

Holistik beslenme sayesinde hem bağışıklık sistemi güçleniyor hem de sindirim fonksiyonunun düzenli işlemesi ve enerji seviyesinin yükselmesi amaçlanıyor. Şeker hastaları, artrit, kalp hastaları, obezite hastaları, gut hastaları, kanser hastaları, akciğer hastaları, mide rahatsızlıkları yaşayanlar holistik beslenebilir.

HOLİSTİK BESLENME LİSTESİNDE HANGİ YİYECEKLER OLMALI?

Holistik beslenme listesinde; kuru baklagil, örneğin nohut, fasulye, barbunyanın yanı sıra tahılların ve filizlenen besinler, zencefil, karabiber, zerdeçal, tarçın gibi baharatlar, otlar ve bitki çayları ve bunların dışında kuru meyve ve çiğ kuruyemiş yer alıyor.

 

 

YORUM YAPIN