Homosistein Yüksekliği Nasıl Düşürülür Homosistein Normal Değeri Referans Aralığı

Homosistein bir aminoasit çeşididir. Hem vücut tarafından üretilir hem de et ürünleri, balık, yumurta tüketilerek temin edilebilir. Homosistein miktarı kan testi yaptırılarak tespit edilir. Homosistein normal değerleri 5-17 Mmol/L ‘dir.

Homosistein Ne Demek?

Homosistein bir aminoasit çeşididir. Hem vücut tarafından üretilir hem de et ürünleri, balık, yumurta tüketilerek temin edilebilir. Homosistein miktarı kan testi yaptırılarak tespit edilir. Homosistein normal değerleri 5-17 Mmol/L ‘dir. Kanda homosistein değerinin yüksek olması kalp ve damar hastalıkları, sinir ve beyin hastalıkları gibi problemlere yakalanma riskini artırır.

Homosistein Yüksekliği Neden Olur?

Homosistein yüksekliğinin hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 derecesi vardır.

Bir insanın kanındaki homosistein seviyesi normalin üzerine çıkarsa damarları zarar görür ve damar tıkanması başlayabilir. Homosistein miktarı arttığında kan pıhtılaşması da artış gösterir. Bu ise damar tıkanmasına zemin hazırlar. Damar tıkanıklığıyla beraber iskemik kalp hastalığı, inme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Homosistein değerlerinin yüksek olması kan kolesterolünün yükselmesine yol açar. Bu durumda LDL yani kötü kolesterol artar. Damar tıkanıklığı görülen 4 hastadan birinde homosistein yüksekliği tespit edilmiştir.

 1. Hafif homosistein yüksekliği: 15-30 Mmol/L çıkan değerler
 2. Orta homosistein yüksekliği: 30-100 Mmol/L çıkan değerler
 3. Ağır homosistein yüksekliği: 100 Mmol ve üstü değerler

Homosistein yüksekliğine yol açan nedenler şunlardır;

 1. Sigara içme alışkanlığı
 2. Tiroid hormonlarında düşüklük,
 3. Folat, vitamin B12, B6, B2, betain ve magnezyum eksikliği
 4. Böbrek hastalıkları,
 5. Şeker hastalığı
 6. Kolesterol yüksekliği
 7. Sedef hastalığı,
 8. Obezite
 9. Hareketsiz yaşam,
 10. Egzersiz, spor yapmama
 11. Sigara ve alkol kullanımı,
 12. Bazı ilaçların kullanımı
 13. Devamlı kahve içme. Özellikle günde 2 bardaktan fazla kahve içme alışkanlığı
 14. Lupus hastalığı
 15. Bazı ilaçların yan etkileri
 16. İleri yaş
 17. Böbrek yetmezliği
 18. Genetik enzim yüksekliği
 19. Sigara kullanımı

Homosistein Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Soluk cilt.
 2. Halsizlik
 3. Ellerde, kollarda, bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma hissi (karıncalanma ve iğne gibi).
 4. Baş dönmesi.
 5. Ağız yaraları.
 6. Ruh hali değişiklikleri.

Homosistein Yüksekliği Nasıl Düşürülebilir?

Homosistein seviyesini düşürmek için beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılmalıdır. Örneğin protein bakımından zengin olan balık, et ve benzeri gıdalar daha az tüketilmelidir. Bolca taze meyve tüketmeye özen göstermek, yeşil yapraklı sebzeleri öğünlerden eksik etmemek gerekir. Bu besinler homosistein değerlerinin ideal düzeye gelmesine yardımcı olur. Folik asit bulunan yiyecekler, tam tahıl ürünleri, ıspanak, fasulye, nohut ve mercimek de homosistein miktarının azalmasında etkilidir.

Kanında homosistein seviyesi yüksek çıkanlar zeytin ve zeytinyağı tüketmeye önem vermelidir. Zeytinyağı homosistein oranını düşürür.

Folik asit ve B vitamini ihtiyacının karşılanabilmesi için haftada bir defa yağsız kırmızı et yenmelidir. Hep aynı gıdalarla beslenilmemeli, çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır. Sigara kullanılmamalıdır.

Haftanın 2 günü balık tüketilmeli ya da omega-3 takviyesi alınmalıdır.

Homosisteinin azalması için vücut 1 mg oranında folik aside, 400 mikrogram oranında B12 vitaminine, 10 mg oranında pridoksin yani B6 vitaminine gereksinim duyar. Öte yandan eğer hasta anjioplasti yani balon ameliyatı olduysa ve operasyonun ardından kalp koroner damarında tıkanıklık meydana geldiyse, bu problemin tekrarlamasını önlemek için, yukarıdaki bileşenleri almak çok önemlidir. Tüm bu vitaminleri içeren bazı vitamin ilaçları mevcuttur. Uygun tedavi için Endokrin uzmanından yardım alınmalı, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Homosistein değerleri yüksek olanlarda SAMe (S-Adenozil Metionin) kullanılabilir.

Glisemik indeks diyeti yapılmalıdır.

Homosistein yüksekliğinin tedavisinde B vitamini, folik asit ve demir bulunan ilaçlar da reçete edilmektedir.

Homosistein Yüksekliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

 1. Erken bunama, parkinson ve alzheimer gibi nörolojik hastalıklara sebebiyet verir.
 2. Hipertansiyona neden olur.
 3. Hamilelerde erken doğuma ve tekrarlayan düşüklere yol açar.
 4. DVT (damarda pıhtı oluşarak tıkanıklığa neden olan bir hastalık) ve emboli (vücuttaki bazı arterlerin ani bir şekilde bloke olması) gibi durumları tetikler.
 5. Kemiklerin gücünü ve dayanıklılığını azaltır. Homosistein seviyesi yüksek olan yaşlı hastalarda kemik kırılması görülebilir.
 6. İşitme kaybı yapar. Yaşlılardaki duyma bozukluklarının homosistein yüksekliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır.
 7. Görme yetisini zayıflatır. Yaşlanmaya bağlı makular dejenerasyon (sarı nokta diye bilinen retina hastalığı) ile birlikte meydana gelir.
 8. Migren ataklarını başlatır.

Homosistein Düşüklüğü Neden Olur?

Homosistein normal değerleri 5-17 Mmol/L olduğundan 5’in altı homosistein düşüklüğü olarak kabul edilir.

Zayıflık, homosistein düşüklüğünün başlıca sebeplerinden biridir. Kişinin vücudundaki yağ oranı, yaşına göre az ise Homosistein düşüklüğü görülebilir.

Sağlıksız ve yetersiz beslenme homosistein düşüklüğü yapabilir. Sürekli aç kalmak homosistein miktarının normalden az olmasına yol açar.

Çok yoğun ve ağır egzersizler homosistein oranını düşürür. Sürekli spor yapan fakat uygun bir beslenme düzeni olmayan kişilerin vücudundaki Homosistein miktarı düşük olacaktır.

Çeşitli gıdalarda yer alan zararlı maddeler Homosistein değerlerini olumsuz etkilemektedir.

Homosistein Düşüklüğü Neden Olur?

 1. İştahsızlık
 2. Sürekli olarak yorgunluklar
 3. Ağrılı adet görme
 4. Adet günlerinde yoğun kanama
 5. Anksiyete
 6. Depresyon

Homosistein Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük homosistein için en yaygın tedavi, metiyonin, N-asetilsistein ve taurin gibi kükürt içeren amino asitlerin uygulanmasıdır. Önceden oluşturulmuş glutatyon ve inorganik sülfat tuzları (potasyum sülfat) da kullanılabilir.

 

YORUM YAPIN