İbrahim Saraçoğlu Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi Papatya Kürü Tarifi

Yüzümüzde burun çevresinde sinüs denilen boşluklar bulunur. Sinüslerin enfeksiyon kapmasına iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit için doktorların tek önerdiği yöntem antibiyotik kullanımıdır. Halk arasında ise cırtatan otu, eşek hıyarı ve kelek

Yüzümüzde burun çevresinde sinüs denilen boşluklar bulunur. Sinüslerin enfeksiyon kapmasına iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit için doktorların tek önerdiği yöntem antibiyotik kullanımıdır. Halk arasında ise cırtatan otu, eşek hıyarı ve kelek olarak da bilinen acı kavun sinüzit tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Acı Kavun Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır?

Acı kavunun sinüzit için kullanımı şöyledir;

  1. Acı kavunun baş tarafını bıçakla kesin. Bir büyük çay bardağını suyla doldurup içine 2-3 damla acı kavun suyu ekleyip karıştırın. Hazırladığınız sudan burnunuza 2-3 damla kadar damlatın. Sinüzite iyi gelecektir.
  2. Sinüsleri açmak amacıyla kullanılan bu yöntemden fayda görenler çoktur. Fakat bu bitki sinüs etrafındaki dokuları yakar. Körlüğe veya başka ciddi sorunlara yol açma ihtimali vardır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sinüzit tedavisi için aşağıda bildireceğimiz papatya kürünü önermektedir.

Sinüzit İçin Acı Kavun Kullanmak Tehlikeli midir?

KBB uzmanı Dr. Murat Kar tarafından yapılan açıklama şöyledir:

"Acı kavun suyunu buruna sıkmak şiddetli alerjik reaksiyonlara ve nefesin aniden durmasına sebep olabilir. Bu ise kişinin yaşamını tehdit eden büyük bir tehlikedir. Öte yandan görme sinirlerinin bir kısmı sinüslere yakın bölgede toplanmıştır. Acı kavunun bu sinirleri ve beyni olumsuz etkileme riski vardır. Örneğin beyin sıvısı akabilir ve menenjit hastalığı ortaya çıkabilir. Onun için sinüzit hastaları acı kavundan uzak durmalı, etkin tedavi için mutlaka doktora başvurmalıdır."

Doç. Dr. Mahmut Özkırış ise bu konuda şunları söylemiştir:

"Birçok kişi acı kavunun sinüzete faydalı olduğunu düşünüyor. Halbuki acı kavunun ölüme sebebiyet verme olasılığı bile mevcuttur. Acı kavunu buruna çekmek alerjik reaksiyon meydana getirir ve aşırı derecede salgı üretimi olur. Hastalar da 'sinüslerim rahatlıyor' zanneder fakat aslında bu, alerjik bir etkidir. Bunun gerçekleşmesi durumunda yoğun salgıyı daha ağır komplikasyonlar takip edebilir. Sabah-akşam burnu tuzlu suyla yıkamak daha güvenlidir. Ayrıca doktora gidilerek muayene olunması da çok mühimdir. Uygun tedavinin belirlenmesi için tıbbi yardıma ihtiyaç vardır."

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Sinüzite Doğal Çözüm

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu acı kavunun kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi vermemiştir. Ancak sinüzite çözüm olarak papatya kürünü önermektedir. Bu kür şu şekilde yapılır;

  1. Papatya sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir. Sinüzit için papatya kullanımı son derece pratik bir işlemdir. Marketten, eczaneden veya aktardan papatya satın alınabilir. Aktarlarda bulunan kır papatyasının tercih edilmesi önerilir. Çünkü daha yararlı ve daha ucuzdur.

Yarım litre su tencereye koyulur ve kaynama noktasına gelene kadar beklenir. 9-10 gram (2 tutam) kurutulmuş papatya kısık ateşte kaynamaya devam eden suya eklenir. Başa havlu sarılır ve buhara doğru durarak burundan nefes alınıp verilir. Solunum ara sıra ağızdan da olmalıdır. Bu uygulama 5 dakika boyunca sürdürülür. 5 dakika geçince 30 dakika ara verilir. Daha sonra yine 5 dakika suyun buharı böyle teneffüs edilir. (Başın havluyla örtülü olması gerekir.) Ertesi gün de aynen tekrar edilmelidir. (5 dakika uygulanmalı, yarım saat ara verilmeli, yeniden 5 dakika uygulama yapılmalıdır.) Akıntı gelmeye başladığı zaman 3 gün ara verilir. Bazen daha ilk gün ilk uygulamanın sonunda akıntı geldiği olur. Bazen de akıntının gelmesi 2. gün veya bunu takip eden günlerde gerçekleşir. Yeteri kadar rahatlama olduktan sonra bırakılır ve daha sonraları gerektiği zaman yapılabilir.

Sinüzit Doğal Tedavi Bitkisel Çözüm Sinüzite İyi Gelen Bitkiler Tıklayınız

Sinüzit Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavi Edilir Antibiyotik Tıklayınız

 

YORUM YAPIN