İncir Kurusu Kuru İncir Kalori Değeri Ne Faydaları Neler

Kuru incir kalori değeri ve besin değeri taze incirden daha fazla olan harika bir meyvedir. Doğurganlığı artırır, sperm üretimini destekler, kanserle savaşır ve tok tutucu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur.

Kuru incir kalori değeri ve besin değeri taze incirden daha fazla olan harika bir meyvedir. Doğurganlığı artırır, sperm üretimini destekler, kanserle savaşır ve tok tutucu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur.

Kuru İncirin Kalorisi Kaçtır?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 adet kuru incirin 50 kalori olduğunu bildirmektedir.

Uzman Diyetisyen Emel Unutmaz Duman 100 gram taze incirin 74 kalori, 100 gram kuru incirin ise 257 kalori olduğunu bildirmektedir.

Kuru İncir Kilo Aldırır mı?

Kuru incirin kalorisi çok yüksektir. Ancak günlük kalori ihtiyacını aşmadan tüketildiği müddetçe kilo aldırmaz, aksine uzun süre tokluk sağlayıp kilo vermeye yardımcı olabilir. Burda püf noktası günlük kalori ihtiyacını aşmamak önemlidir.

Fakat kuru incir yüksek oranda doğal şeker içerir. Bu yüzden aşırı miktarda yenirse kilo aldırma riski vardır. Kuru incirin sağlığa faydaları çok diyerek kontrolsüzce tüketmemelidir. Çünkü ihtiva ettiği şeker formumuzu bozacak bir tehlike hâline gelebilir. Ara öğünlerde birkaç tane kuru incir yemek bizi tok tutar, ancak abartmamamız gerekir.

Kuru İncirin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Kuru incirde pek çok vitamin ve mineral bulunur. O yüzden vücuda enerji verir, yorgunluğu engeller, zinde hissettirir. Böylece diyet yapmayı kolaylaştırır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında rol oynayan kuru incir kabızlığın da önüne geçer. Besin lifi bakımından zengindir. Yoğun lif içeriğiyle bağırsakların dostudur. Bir günde ihtiyaç duyduğumuz besin lifinin %20'sini kuru incirden almamız mümkündür. Üstelik kuru incirin barındırdığı bu lifler çabuk acıkmamızı da önler.

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Vitamin, mineral ve protein deposu incir, yeni hücre oluşumunda büyük rol oynar. 100 gram kuru incir ile günlük kalsiyum ihtiyacı %17 oranında giderilebilir. Aynı zamanda 100 gram kuru incir yemek; %30 oranında magnezyum ve fosfor, %20 oranında fosfor, %5 oranında B1 vitamini ve %4 oranında B2 vitamini almak demektir.
 2. Kabızlığa doğal çözüm lifli besinlerdir. İşte kuru incir de bunların başında gelir. Yapısındaki liflerle kabızlığı ortadan kaldırır.
 3. Kanserle mücadele eder. İncir meyvesinde yer alan antioksidanlar serbest radikallere savaş açar. (Bunlar, hücreleri hasara uğratan zararlı moleküllerdir.) Serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltan kuru incir kansere yakalanma riskini düşürür. Kanser hücrelerinin meydana gelmesini engelleyen bu meyve, ayrıca mevcut kanserin ilerleme hızını da yavaşlatır.
 4. Kuru incirin faydaları kemikler üzerinde de kendini gösterir. Kemiklerin dayanıklılığını artıran kuru incir bu özelliğini, taşıdığı kalsiyum mineraline borçludur. Süt ve süt ürünleri nasıl kalsiyum içeriyor ve kemikleri güçlendiriyorsa aynı şey kuru incir için de geçerlidir. Daha sağlam kemikler için özellikle çocukların kuru incir tüketmeye devam etmesi lâzımdır.
 5. Kuru incir neye iyi gelir? sorusunun bir diğer cevabı ise demir eksikliğidir. Kuru incirin besin içeriğini oluşturan öğelerden biri de kan yapımında gerekli olan demir mineralidir. Bu yönüyle kansızlık tedavisine yardımcı olan kuru incir, halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerine de birebirdir. Vücudun enerji seviyesini artırır.
 6. Kuru incir erkeklerde cinsel gücü artıran besinler arasındadır. Çünkü bu meyvede manganez, magnezyum ve çinko mevcuttur. Söz konusu mineraller üreme sağlığını destekler. Erkeklerdeki cinsel performansı olumlu etkilemesinin yanında, hamile kalma ihtimalinin artmasına da katkıda bulunur.
 7. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bilhassa kış mevsiminde vücudun savunma sistemine takviyede bulunarak hastalıklara yakalanma olasılığını minimize eder.
 8. Suda kaynatılarak tüketilen kuru incir boğazda iltihap ve şişkinlik için faydalıdır.
 9. Kuru incirde tiamin (B1) vitamini vardır. Bundan dolayı unutkanlığa mânî olur ve sinir sisteminde rahatlama sağlar.

100 Gram Kuru İncirin Besin Değeri

 1. Kalori                               249        
 2. Yağdan Kalori                      8
 3. Toplam yağ                     0,93 g
 4. Doymuş                          0,14 g
 5. Çoklu doymamış            0,34 g
 6. Tekli doymamış              0,16 g
 7. Kolesterol                          0mg
 8. Toplam karbonhidrat     63,87 g
 9. Diyet lifi                             9,8 g
 10. Şeker                            47,92 g
 11. Protein                              3,3 g

Vitaminler ve mineraller

A 0µg    C 1.2 mg

B-6 0,11 mg        B-12 0µg

D 0µg    E 0,35 mg

Kalsiyum 162µg                Demir 2.03 mg

Magnezyum 68mg          Çinko 0.55mg

Potasyum 680mg            Sodyum 10mg

Kalori Dağılımı:

Karbonhidrat (% 92)Yağ (% 3)Protein (% 5

Diyetisyen Ahmet Akbulut’dan İncir Dolması Tarifi

 1. 20 adet kuru incir
 2. Ceviz (iri dövülmüş)
 3. 1 su bardağı ılık su
 4. 1 yemek kaşığı bal
 5. 1 yemek kaşığı köy tereyağısı

Yapılışı

İncirler ılık suya koyulur ve yaklaşık 1 saatboyunca suda bekletilir. Ardından üzerleri açılır ve dövülmüş ceviz eklenir. Hazırlanan incirler tencereye yerleştirilip 1 su bardağı ballı su ilâve edilir. Tereyağı gezdirilir ve suyunu çekinceye kadar kısık ateşte pişirilir. İşte pratik bir lezzet!

 

YORUM YAPIN