Ispanağın Yanına Ne Yapılır Ne Yakışır Ne Yenir Uzman Önerileri

Ispanak, dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilir. Yüksek antioksidan, vitamin ve mineral içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Ispanak yemeği yaptım yanına ne yakışır, ıspanak ile ne yenilebilir diye düşünüyorsanız işte

Ispanığın, Ispanak Yemeğinin Yanına Yapabileceğiniz, Yiyebileceğiniz Yiyecekler

Ispanak, dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilir. Yüksek antioksidan, vitamin ve mineral içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Ispanak yemeği yaptım yanına ne yakışır, ıspanak ile ne yenilebilir diye düşünüyorsanız işte önerilerimiz;

Ispanağın Yanına Ne Yakışır?

Yoğurt. Ispanağın yanına bu hayatta en iyi giden şey yoğurttur. Yoğurtsuz ıspanak düşünülemez, tadı tuzu olmaz. Ispanağın yanına yakışan diğer yiyecekler şunlardır;

 1. Çorba (Mercimek, tarhana, ezogelin)
 2. Patatesli börek
 3. Ekmek (Mısır ekmeği olabilir)
 4. Sarımsaklı yoğurt
 5. Fırında makarna
 6. Izgara tavuk göğsü
 7. Mantı
 8. Ayran
 9. Mercimek çorbası
 10. Bulgur pilavı ayran
 11. Yayla çorbası
 12. Makarna
 13. Bulgur pilavı
 14. Su böreği

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Ispanağın zararlarından biri gaz yapmasıdır. Ispanak en lezzetli ve en faydalı sebzelerden biridir. Mineral hazinesi olan ıspanağın faydaları saymakla bitmez. Örneğin demir oranı yüksektir. Bu sebeple demir eksikliğinin tedavisinde oldukça etkilidir. Fakat ne yazık ki ıspanağın gaz ve şişkinlik yaptığı da bir gerçektir. Üstelik yalnızca yetişkinlerde değil, bebeklerde ve çocuklarda bile bu gibi problemlere neden olabilmektedir.

Ispanak yüksek miktarda pürin ismindeki madde içerdiğinden fazla miktarda tüketimi gut hastalığı,  eklem ağrısı,eklemlerde şişme ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Ispanakta bulunan histaminler alerjik reaksiyona neden olup ciltte kızarıklık, kaşıntı yapabilir.

Ispanakta bol miktarda K vitamini bulunur. Bu vitamin kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçip onların etkinliğini artırabilir.

Ispanağın Sağlığa Faydaları

 1. Ispanak, K vitamini, A vitamini, folat ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindir, üstüne üstlük çok düşük kalorilidir ve kilo yapmaz. Pişmiş ıspanakta çinko, niasin, sodyum ve selenyum da bulunur.
 2. Ispanak kanserden korur. Yapılan çalışmalar, ıspanak, su teresi , brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası , hardal yeşillikleri , şalgam, ve lahana dahil olmak üzere yapraklı yeşil sebzeler ve turpgiller sebzelerinin tüketilmesinin kolon, meme ve prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinden kişiyi koruduğunu göstermektedir.
 3. Ispanak kalp hastalıklarını önlemekte de çok etkilidir. Yüksek antioksidan içeriği ile kan dolaşımı iyileştirir, yüksek kan basıncını düşürür  ve damarı sağlığını destekleyen nitrik asit fonksiyonlarını artırır.
 4. Ispanak yüksek miktarda  A ve C vitamini içeriği ile bağışıklıklık sistemini güçlendirir. Bu antioksidanlar, bakteri ve virüslere, toksinlere, hastalıklara neden olabilecek diğer zararlı istilacılara karşı korunmak için bağışıklığınızı güçlü tutabilir.
 5. Ispanakta bulunan antioksidanlar diş çürümesinden, diş eti hastalıklarından veya enfeksiyonlardan kişiyi koruyarak cildi, gözleri ve ağız sağlığını korur.
 6. Ispanak, fitoekdisteroid adı verilen koruyucu steroidler içerir. Çalışmalarda, bu steroidin glikoz (şeker) metabolizmasını arttırdığı ve kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.
 7. Ispanak, yüksek miktarda temel kemik yapım vitamini olan K vitamini içerir. İskelet yapısını sağlıklı tutmak için K vitamini gereklidir ve osteoporoz, kemik kırıkları gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir. K vitamini ayrıca kan pıhtılaşmasında ve vücuttaki iltihaplanmayı önlemede rol oynar.
 8. Ispanakta bulunan C vitamini ve A vitamini, cilt kanserine  ve cilt yaşlanmasına neden olabilecek güneşin  UV ışığı hasarıyla savaşmaya yardımcı olabilir
 9. Ispanak, en iyi magnezyum kaynaklarından biridir ve pişirildiğinde bile bu özelliğini korunur. Magnezyum vücut için çok önemli bir mineraldir, 300'den fazla farklı vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynar.

Ispanak Yemeği Kalori Değeri Yumurtalı Ispanak Kalori Değeri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN