ITP Hastalığının Çaresi Bulundu mu Ölümcül müdür?

 İmmün Trombositopenik Purpura olarak da bilinen ITP hastalığı kandaki trombositlerin sayısındaki anormal derecede azalması demektir. Trombositler kanamayı durdurmaya yardımcı olan kandaki hücrelerdir.

ITP Hastalığı Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

 İmmün Trombositopenik Purpura olarak da bilinen ITP hastalığı kandaki trombositlerin sayısındaki anormal derecede azalması demektir. Trombositler kanamayı durdurmaya yardımcı olan kandaki hücrelerdir. Trombositlerdeki azalma ciltte kolay morarma, diş eti kanaması ve iç kanamayla sonuçlanabilir. ITP Hastalığı İdiyopatik trombositopenik purpura ve İmmün Trombositopenik Purpura hastalığı olarak da bilinir

ITP hastalığının açılımı şöyledir;

"İdiyopatik" sebebi bilinmeyen demektir.  

"Trombositopenik” kandaki trombositerin sayısında azalma demektir.

"Purpura" cildin bazı kısımlarının mor renge dönüşmesi demektir. 

İTP Hastalığı (İmmün Trombositopenik Purpura) Belirtileri

  1. Cildinizde küçük kızarık kabarıklar
  2. Cilt üzerinde açıklanamayan morluklar.
  3. Diş etlerinizde kanama
  4. Sık burun kanaması
  5. Daha ağır geçen adet dönemi
  6. Dışkınızda veya idrarınızda kan
  7. Aşırı halsizlik

İTP Hastalığı (İmmün Trombositopenik Purpura) Neden Olur?

ITP hastalığı genellikle bağışıklık sisteminizin kanın pıhtılaşmasına yardımcı hücre tabakaları olan trombositlere yanlışlıkla saldırıp parçaladığı zaman meydana gelir. Yetişkinlerde HIV, hepatit veya H. Pylori – mide ülserine neden olan bakteri türü gibi enfeksiyonları olan kişilerde ITP hastalığı yaygın olarak görülür. Çünkü bu hastalıklar ITP hastalığını tetikler.

ITP hastalığı ölümcül, ölüme neden bir hastalık değildir. Genellikle kortizon ilaçları ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

İTP Hastalığı (İmmün Trombositopenik Purpura) Tedavisi

Çocuklarda hastalık tedavisiz yok olur. Bazı çocuklar tedaviye ihtiyaç duyabilir. ITP hastalığı olan yetişkinler genellikle tedavi için prednol gibi kortizon ilaçları verilir.. Bazı vakalarda dalağın alınması için ameliyat önerilir. Bu işlem yani dalak alınması herkeste olumlu sonuç vermez,  bu hastalıktan muzdarip olup dalağını aldıran insanların yalnızca yarısı kadarında trombosit sayısında artış görülür.

Steroidler.(Kortizon İlaçları) Doktorunuz ITP hastalığı için genellikle prednol gibi kortizon ilaçları reçete eder. Trombosit değeriniz güvenli seviyeye döndüğünde, doktorunuz yönlendirmesiyle aşamalı olarak ilacı bırakabilirsiniz. Enfeksiyon, yüksek kan şekeri ve kemik erimesi riskinizi arttırabildiğinden bu ilaçların uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

Immune globulin. Kortirzon ilaçları işe yaramazsa doktorunuz immune globulin enjeksiyonu verebilir. Bu ilaç kritik kanamanız varsa veya ameliyattan önce hızlı şekilde kan sayınızın artmasına gerek varsa da kullanılabilir. Etkisi genellikle bir hafta içinde geçer.

Trombosit üretimini canlandıran ilaçlar. Romiplostim (Nplate) ve eltrombopag (Promacta) gibi ilaçlar kemik iliğinizin daha fazla trombosit üretmesine yardımcı olur. Ancak bu tür ilaçlar kan pıhtısı riskinizi arttırabilir. 

Diğer ilaçlar.  Rituximab (Rituxan, Truxima) bağışıklık sisteminizin trombositlerinize zarar veren tepkisini azaltarak trombosit sayınızı arttırmaya yardımcı olur. Ancak bu ilaç daha sonra dalağınızı aldırmak için ameliyat olmayı seçerseniz gerekli olabilen aşılamanın etkisini de azaltabilir.

Ameliyat

Durumunuz şiddetliyse veya başlangıç ilaç tedavisine rağmen devam ediyorsa, doktorunuz dalağınızı almak için ameliyatı tavsiye edebilir. Bu herkes için işe yaramasa da vücudunuzdaki trombosit yıkımının ana kaynağını hızlıca yok eder ve trombosit sayınızı artırır.

 

YORUM YAPIN