Kadınlarda Sürekli Çok Sık İdrara Çıkma Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

İdrar, idrar kesesinde birikerek üretra yani idrar yoluyla dışarıya atılır. Kadınların günlük olarak ortalama 7-8 kez idrar yapması normal kabul edilir.

İdrar, idrar kesesinde birikerek üretra yani idrar yoluyla dışarıya atılır. Kadınların günlük olarak ortalama 7-8 kez idrar yapması normal kabul edilir. Ancak gün içerisinde normalden daha fazla idrara çıkmak bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kişi gün içerisinde 7-8 defadan daha sık idrara çıkıyorsa bunun nedeni, idrar yolu enfeksiyonu, hamilelik yahut başka tür hastalıklar olabilir. Kadınlarda çok sık idrara çıkmanın başlıca nedenleri şunlardır;

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda sık idrara çıkmanın başlıca nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonudur. Çeşitli nedenlerden dolayı idrar torbasına bakteri girer ve idrar yollarında enfeksiyon oluşur. İdrar yolunun iltihaplanması ve enfeksiyon kapması, kadının normalden daha sık idrar çıkmasına yol açar.

İlaçların Etkisi

Hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sık idrara çıkma gibi yan etiklere sebep olur. Bazı ilaçlar diüretik özelliğe sahiptir. İlaçların diüretik özelliğe sahip olması, kişinin sık sık idrara çıkmasına yol açar.

Gebelik

Kadınlarda sık idrara çıkmanın en baş nedenlerinden biri de gebeliktir. Hamileliğin ilk aylarında rahim büyümeye başlar. Rahim büyüdükçe, idrar yoluna baskı uygular ve bu durum da kadının sık sık idrara çıkmasına yol açar.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığının belirtilerinden biri de kadınlarda sık idrara çıkma durumudur. Şeker hastalığını tedavi edildikten sonra, çok fazla idrara çıkma şikayeti de biter.

Bel Fıtığı

Bel fıtığından muzdarip olanlarda sık idrara çıkma görülmüştür. Bel fıtığı olan kişilerin, belindeki fıtık, idrar torbasına giden sinirleri sıkıştırır ve bu da idrar yoluna baskı yapar. İdrar yoluna baskı yapmasıyla da , kadın sık sık idrara çıkma gereksinimi duyar.

Parkinson Hastalığı

Sık sık idrara çıkma sebeplerinden biri de  parkinson ve MS hastalığıdır. Bu hastalıklarda kişi sürekli idrara çıkma ihtiyacı duyar. Parknison ve MS hastalığı tedavi altına alındığında, sık idrara çıkma sorunu da düzelmiş olur.

Kalp Yetmezliği

Kadınlarda normalden daha fazla idrara çıkmaya neden olan durumlardan biri de kalp yetmezliğidir. Toplar damar yetmezliği, kalp yetmezliği olanlar ve şeker hastalığı olanlarda sık idrara çıkma görülmektedir.

Yumurtalık Kanseri

Over kanseri yani yumurtalık kanseri sık idrara çıkma sebeplerindendir. Yumurtalık kanserinin başlıca belirtileri arasında sık idrara çıkma görülür. Yumurtalık kanseri tedavi edildiğinde, fazla idrara çıkma durumu da düzelmiş olur.

İnsterstisyel Sistit

Mesanenin yani idrar torbasının iltihaplanmasına isterstisyel sistit denir. İnsterstisyel sistit, kişide sık idrara çıkmaya neden olur.

Kadınlarda Sık İdrar Çıkma Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kadınlarda sık sık idrara çıkma genelde çok görülen bir durumdur. Sık sık idrara çıkmaktan muzdarip olan kadınların, kadın doğum doktoruna yahut üroloji uzmanına görünmeleri gerekir.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın doğum uzmanı yahut üroloji doktoru, sürekli olarak idrara çıkmanın, altında yatan nedenine bağlı gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Sık idrara çıkmaya neden olan durum, hormonel bir durumdan kaynaklanıyorsa, doktor ilaç tedavisine başlatır. Aynı şekilde eğer sık idrara çıkmanın sebebi, idrara yolu enfeksiyonundan kaynaklı ise, doktor antibiyotik reçete eder.

 

YORUM YAPIN