Kan İlaçları İsimleri En İyi Demir İlacı Takviyesi Şurubu İsimleri

"Bu makalemizde demir eksikliği tedavisinde kullanılan demir haplarının, kan ilaçlarının ilaçlarının isimlerini öğrenebilirsiniz. Öncelikle demir minerali hakkında bilgi verelim;"

"Bu makalemizde demir eksikliği tedavisinde kullanılan demir haplarının, kan ilaçlarının ilaçlarının isimlerini öğrenebilirsiniz. Öncelikle demir minerali hakkında bilgi verelim;"

Demir, hayati minerallerden biridir. Vücut kendi kendine demir üretemediği için bu mineral tüketilen gıdalarla alınır. Demir minerali her bir hücrenin ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin başında gelir. Hemoglobin proteininin  üretimi, demir alımı ile birlikte gerçekleşmektedir. Bu protein alyuvarların içerisinde yer alır. İşlevi ise dokuların canlı kalabilmek için ihtiyaç duydukları oksijeni taşımaktır. Kısacası hayatın sürdürülebilmesi için oksijen gerekir ve oksijenin vücut tarafından kullanılabilmesi, demir ile mümkün hale gelir.

Demir eksikliği teşhisi, oksijenin üretilmesi ve dokulara taşınmasından sorumlu olan alyuvarların yetersiz olduğu durumlarda konmaktadır. Bu durum sonucunda hücreler, kaslar, organlar, dokular ve beyin yeterli oksijeni alamaz. Böylece demir eksikliği teşhisi bulunan kişiler genellikle kendilerini halsiz, bitkin, güçsüz ve yorgun hisseder. Demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kansızlık, kan testi uygulaması ile kolayca teşhis edilebilir. Türkiye’de özellikle üreme döneminde bulunan çoğu kadın, demir eksikliği nedeniyle görülen kansızlık problemini yaşamaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Yorgunluk, enerji azlığı, halsizlik, baş dönmesi
 2. İştahsızlık
 3. Nefes almada güçlük
 4. Bulanık görme, uykusuzluk, titreme,
 5. Deride, göz kapaklarının iç kısmında ve avuçta solukluk,
 6. Konsantrasyon bozukluğu,
 7. Sinirlilik,
 8. Bağışıklık sisteminde zayıflık,
 9. Çarpıntı ve nefes darlığı,
 10. Solgun cilt ve dişeti ,
 11. Tırnaklarda kırılmalar ve saç dökülmesi,
 12. Pika: Yiyecek dışındaki şeyleri yeme eğilimi ( Örneğin: toprak, buz gibi).
 13. Çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi ve kulak çınlaması şikayetleri
 14. Saçlarda dökülme
 15. Tırnaklarda şekil bozuklukları ve tırnakların kırılması
 16. Parmakların uç kısımları ve avuçların iç kısımlarında solukluk oluşması. (Parmakların uç kısımları pembe renkli ve avuç içleri soluk renkliyse anemi belirtisidir. Her iki kısımda da solukluk görülüyorsa, ağır aneminin habercisidir.)

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Demir eksikliği, sık sık karşılaşılan ve oldukça önem taşıyan bir sağlık problemidir. Demir seviyesinin yetersiz olması ile birlikte akla gelen ilk hastalık anemi (kansızlık) olur. Fakat demir eksikliğinin yol açtığı tek sağlık sorunu kansızlık değildir. Bu nedenle beslenme programı ile yeterli demir alımının sağlandığından emin olmak gerekir.

Demir eksikliği, dünya çapında sık görülen bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda, kadınlarda ve hamilelerde yaygın görülür. Demir eksikliğinin tespit edilmesi ile birlikte hekiminiz tarafından demir takviyesi ilaçları reçete edilir. Ancak bu ilaçların kullanımı kabızlık problemine yol açabilir. Bu nedenle demir ilacı kullanılan süre boyunca lifli gıda, taze meyve, taze sebze ve su tüketimini arttırmak gerekecektir.

Demir hapının en uygun kullanımı, ara öğünler sırasında taze meyve veya meyve suyu eşliğinde alınmasıdır. Bu ilaçlar reçete edilmediği halde kullanılırsa ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Hekiminiz, aç karnına ya da yemekten 2 saat sonrasında ilacınızı almanızı tavsiye edecektir. Karın bölgesinde kramp, kabızlık ve mide bulantısı gibi etkiler, beklenen komplikasyonlar arasında yer alır. Bu sorunları engellemek için ilacınızı uyumadan önce içmeniz tavsiye edilir.  

Demir Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Kansızlık Gideren İlaçlar Nelerdir?

 1. Ferrum Forte
 2. Ferro Sanol
 3. Ferritin
 4. Ferro Duodenal
 5. Vegaferon Fort
 6. Santafer Fort
 7. Maltofer Şurup
 8. Gynoferon

Demir Yönünden Zengin Besinler Nelerdir?

Demir açısından zengin besinlerin başında hayvansal kaynaklı proteinler gelir. Sakatatlar, koyun eti ve dana etinin düzenli tüketimi ile yeterli demir alımını sağlamak mümkündür. Bu besinler yalnızca demir açısından zengin kaynaklar değil, emilim oranı yüksek olan gıdalar arasında da ilk sırada gelir. Hayvansal proteinlerin içerisinde bulunan demir, “Hem Demir” adıyla bilinir.

Soya fasulyesi, yumurta, kuru kayısı, kuru üzüm ve diğer kuru meyveler, pazı, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, iyi pişirilen kuru baklagiller, pekmez, fıstık, fındık, tahin ve susam da demir açısından zengin gıdalardır.

Demir içeren gıdaları tüketirken, beraberinde C vitamini kaynaklarının tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü C vitamini, vücuda alınan demirin daha yüksek oranda emilmesini sağlamaktadır.

Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği ile birlikte kansızlık (anemi) problemi meydana geliyorsa, bu duruma demir eksikliği anemisi adı verilir. Yapılan araştırmalar dünya nüfusundaki erkeklerin %20’sinde, kadınların %35’inde ve gebelerin yarısında demir eksikliği anemisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Günlük Demir İhtiyacı Ne Kadardır?

Kadınların, erkekle oranla daha fazla demir alımına ihtiyacı vardır. Regl periyotlarının her ay gerçekleşmesi ve kan kaybedilmesi nedeniyle, erkeklerden 2 kat daha fazla demir alımına gereksinim duyulur. Bir erkeğin günlük ortalama 10 mg kadar demir alması tavsiye edilir. Kadınlarda ise bu miktar 18 mg’a yükselir. Çocukların 10 mg, ergenlik döneminde bulunan gençlerin 15 mg, hamile olan kadınların ise 27 mg demire ihtiyacı vardır.

 

YORUM YAPIN