Karma ciltlere kirden yağdan arındıran 9 yüz temizleme jeli

Karma cilt kuru ve yağlı cilt tiplerinin özelliklerini bir arada barındırır. Bu nedenle karma cilt tipine sahip kişiler yüz temizleme jeli seçiminde güçlük çekebilir. Peki karma ciltler için en uygun yüz temizleme jeli hangisi? Karma ciltler için yüz temizleme jeli önerilerini sizler için derledik.

Makyaj, hava kirliliği ve farklı sebeplerden ötürü ciltteki gözenekler tıkanır. Cildi sabah akşam temizlemek ve bunu bir rutin haline getirmek oldukça önemlidir. Karma ciltler için özel hazırlanan yüz temizleyici jeller, cildin fazla miktarda üretilen sebum miktarını dengeler ve cildin parlamasına engel olur. Karma ciltler için etkili yüz temizleme jeli önerisini hazırladık. Keyifli okumalar.

KARMA CİLT NEDİR?

Karma cilt en çok görülen cilt tipidir. Karma cilt iki farklı cilt tipinin özelliklerini bir arada taşır. Karma cildin tamamı aynı özellikleri ve ihtiyaçları göstermediğinden temizleme jeli seçiminde hassas davranmalıdır. Karma ciltlerin T bölgesinde sebum üretimi daha fazla olduğu için yağlanma tespit edilirken, cildin geri kalanı çok fazla sebum üretemediğinden kuruluk ve gerginlik hissi yaşanır. Yüzün T bölgesi, burun, çene ve alın bölgelerini kapsar. Yüzünüzün farklı bölgelerinde yağlanma ve kuruluk gözlemliyorsanız, karma cilt olma ihtimaliniz yüksektir.

KARMA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR? NELERE DİKKAT EDİLİR

Karma cilt, bakımı en hassas cilt tiplerinden biridir. Cildin tamamı aynı olmadığı için yağlı bölgelerine farklı, kuru bölgelerine farklı bakımlar uygulanır. Karma ciltli kişiler günlük cilt bakımını sadece bir kere yapmalıdır.  Cildi sürekli yıkamak T bölgesine iyi gelse dahi yanakların pul pul dökülmesine ve kırışmasına neden olur. Karma cilt bakımı şöyle yapılır:

  • Öncelikle karma ciltler için özel üretilen yüz temizleme jelini cildinize masaj yaparak yedirin. (Karma ciltler için bakım ürünü seçerken içindeki nem oranına dikkat etmelisin. Çok yağlı olan bakım ürünleri cildinde sivilcelenme yapabilir.)
  • Karma ciltlerin en büyük sıkıntısı siyah noktaya eğilimli bir T bölgesinin bulunması. Bu nedenle yüzünü temizleme jeliyle temizledikten sonra tonik uygulayın. Ayrıca yağ emici bantlar kullanabilirsiniz. Tonik, düzenli kullanımda açık gözenekleri sıklaştırır.
  • Cildinizi tonikle temizledikten sonra maske ve peeling uygulamalısınız. Ancak gün aşırı uygulamak cilde zarar verebilir. Bu nedenle hafta 1-2 defa maske ve peeling önerilir. Cildinizi nemlendirme aşamasından önce maske uyguladığınızda ışık ışıl bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • En son nemlendirici kullanarak karma cilt bakımınızı bitirebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yağlı bölgenize, su bazlı nemlendirici kullanmak olacaktır. Aksi halde tonikle sıklaştırmış olduğunuz gözenekler, yağlı nemlendiricinin etkisiyle tekrar genişleyebilir.

KARMA CİLTLER YÜZ TEMİZLEME JELİ ÖNERİLERİ -2022

Karma cilt yapısına sahipseniz tüm temizleyiciler işinize yaramayacaktır. Cildin yağlı kısımlarını aşırı nemlendirebilir yahut kuru kısımları nemlendirmek için yeterli olmayabilir. İşte karma ciltlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak formüle edilmiş yüz temizleyiciler:

LA ROCHE POSAY EFFACLAR YÜZ YIKAMA JELİ

Hassas ve karma ciltler için yeni formülüyle cildi nazikçe temizler. Cildi yatıştırmaya yardımcı termal su içerir. Düzenli kullanımda siyah noktaların görünümünü azaltır.  Cildi kirden ve yağdan arındırır. Akneye eğilimli ciltleri derinlemesine temizler ve tazelik kazandırır. Cilde uyumlu pH’a sahiptir. Sabun, renklendirici madde, alkol ve paraben içermez.

BİODERMA SEBİUM YÜZ YIKAMA JELİ

Güçlendirilmiş formülü ile karma ciltleri kalıntı bırakmadan derinlemesine temizler. Sebun salgısını dengeler böylece aşırı yağlanmanın önüne geçer. Yüzde olduğunu gibi boyun, dekolte bölgesi ve sırt temizlemek için de kullanıma uygundur. Günlük cilt temizliği yapmak için kullanabilir hatta makyajınızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

SEBAMED CLEAR FACE YÜZ TEMİZLEME KÖPÜĞÜ

Sebamed, hassas formülündeki bileşenler ve vitaminler ile dayanıklı ve elastik bir cilt sağlar. Karma cildi kurutmadan gözeneklerdeki yağ, kir ve ölü deriyi temizler. Yeni sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açabilecek zararlı dış etkenlere karşı kalkan olur.

NEUTROGENA DEEP CLEAN YÜZ YIKAMA JELİ

Karma ciltler de dahil tüm cilt tipleri için uygundur. Gözenekleri derinlemesine temizler, cildi yağ ve makyaj kalıntılarından arındırır. Düzenli kullanımda cilde daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

CETAPHİL YÜZ TEMİZLEYİCİ

Hassas ve karma ciltler için sabun içermeyen bu temizleyici özel olarak formüle edilmiştir. Cildin ihtiyaç duyduğu nem oranın dengeler, gözenekleri tıkamaz ve tahriş etmez. Cildi asla kuru veya gergin hissettirmez. Kiri ve makyajı nazikçe temizler, kolay durulanır ve yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

CAUDALİE VİNOPURE PURİFYİNG YÜZ TEMİZLEME JELİ

Doğal salisilik asit, üzüm çekirdeği polifenolleri ve organik esansiyel yağlar içeren formülüyle cildi kurutmadan temizler. Gözenekleri sıklaştırmaya yardımcı olur. Ciltteki kızarıklık görünümü azaltır ve sebumunu dengeler. Sabah ve akşam nemli cilde masaj yardımıyla hafif köpürtülerek uygulanır. Ardından durulanır. Ancak göz çevresine uygulanmamalıdır. 

LİERAC DOUBLE CLEANSİNG YÜZ TEMİZLEME JELİ

Karma cilt tipleri için bir diğer öneri Lierac’ın yüz temizleme jeli. İçeriğindeki salisilik asit sayesinde gözenekleri sıklaştırır ve sivilcelerin oluşumunu önler. Nilüfer özü ile cildi korurken, hyalüronik asit ile yaşlanmayı geciktirir.  Çifte temizleme için suda köpüğe dönüşen krem yapısı ile cildi derinlemesine temizler.

ETAT PUR EXPRESS PURİFYİNG YÜZ TEMİZLEME JELİ

Cildin doğal biyolojik dengesi için gerekli olan temel besinleri sağlar. Beyaz kil ve bitkisel gliserin içerir. Karma ve yağlı ciltlerin kullanımına uygun bu ürün, cildi fazla sebumdan arındırır. Gözenekleri temizler ve sıklaştırır. İçeriğinde paraben, silikon, yapay renklendirici, mineral yağı, fenoksietanol, EDTA veya PEG ve benzeri bileşenler yoktur. 

 

 

YORUM YAPIN