Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Çağımızda fazla kilolarından şikayetçi olan birçok insanla karşılaşmaktayız. Ancak hiç kilo alamayan veya kilo alma konusunda sıkıntı çeken kişi saysı da azımsanamayacak kadar fazladır. Zayıflık probleminin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan biriside

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Çağımızda fazla kilolarından şikayetçi olan birçok insanla karşılaşmaktayız. Ancak hiç kilo alamayan veya kilo alma konusunda sıkıntı çeken kişi saysı da azımsanamayacak kadar fazladır. Zayıflık probleminin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kalori hesaplamasının yapılamamasıdır. Kişi eğer besinlerden elde ettiği kalori miktarından daha fazlasını gündelik hayatında kalori harcıyorsa kilo alamaması gayet doğal bir durumdur. İşte kilo alma konusunda sizler için derlediğimiz uzman tavsiyelerinden bazıları...

Nasıl Kilo Alınır, Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Şüphesiz ki günün en değerli öğünü kahvaltıdır. Özellikle kilo alma hususunda problem yaşayan bireylerin hiçbir şekilde bu öğünü atlamamaları gerekmektedir. Bu kişilerin eğer imkanları varsa daha erken bir saatte kahvaltı yapmaları ve birkaç saat sonra öğlen yemeği olarak bir öğün daha yemeleri gerekmektedir. Kilo almak isteyen kişiler için bu unsur büyük bir önem teşkil etmektedir.

Güne başlarken yapacağınız kahvaltı mümkün olduğunca sağlam olmalıdır. Özellikle yüksek kalorili ve enerji kaynağı besinleri tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesi, yulaf, muz, tereyağ ve çoğu kuru yemiş hem lezzet hem de kalori bakımından kahvaltınıza layık besinlerdir. Ayrıca çayın yerine ballı sütü tercih etmeli, tahin ve pekmez ikilisini sofradaki yerinden mahrum etmemelisiniz. Belirtilen bu besinlerin tamamı kilo aldırdığı gibi bir o kadarda sağlıklı yiyeceklerdir.

Ara Öğün de Bir Şeyler Yiyin

Ana öğünlerinizin yanına ara öğünler eklemekte kilo almanız açısından son derece önemlidir. Ekleyeceğiniz ara öğünler, aşırı acıkmanızı önleyeceği gibi kilo almanıza da yardımcı olacaktır. Fakat bu öğünlerde tüketeceğiniz yiyecekler, enerji ve besin değerleri bakımından zengin olmalıdır. Kuru üzüm, ceviz, badem ve fıstık kalorisi yüksek bu yiyeceklere verilecek en doğru örnekler arasındadır.

3 ana öğün ve 2 -3 ara öğün şeklinde oluşturacağınız bir beslenme programı kilo almanıza büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bu beslenme programına bağlı kalmaya ve hiçbir şekilde öğün atlamamaya  önem göstermelisiniz. Ara öğünlerde hamburger ve pizza gibi size katkısı olmayan yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Bunların yerine kuru yemiş ve kuru meyve gibi enerji kaynağı gıdalar tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Besinlerin Kalorilerini Bilin

Ne kadar yüksek kalorili besinler tüketirseniz kilo almanızda o oranda kolaylaşacaktır  Bu nedenle besinlerin kalori değerlerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Yüksek kalorili besinleri bir araya getirerek kilo almanızı dahada kolaylaştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sütlacın yanına biraz badem ya da kuru yemiş, pilavın yanına biraz et, makarnanın yanına biraz peynir veya kıyma eklemeniz son derece lezzetli ve etkili olacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Kilo almak adına yiyeceğiniz fast food tarzı gıdalar vücudunuzda yağlanmaya ve çeşitli sağlık problemlerine yol açacaktır. Bu sebeple sağlıklı gıdalar tercih etmek, düzgün bir şekilde kilo almanız açısından mühim bir konudur.

Kilo alacağınızı düşünerek yiyeceğiniz şekerli, bol yağlı ve ambalajlı ürünler sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bisküvi, gofret, çikolata gibi atıştırmalıkların yanında kavurma ve kızartmaların tüketilmesi de yanlış bir tercih olacaktır. Bunların yerine sütlü tatlılar, tahin, pekmez ya da kuru baklagiller gibi kalori değeri yüksek besinleri tüketebilirsiniz. Ek olarak karbonhidrat bakımından zengin olan pilav, börek, makarna gibi besinleri tüketerek kilo alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı Kilo Aldırır!

Zeytinyağı, kilo aldıran ve kalori bakımından yüksek oranlara sahip yağlar arasında yer almaktadır. Aynı şekilde kuru yemişlerde kilo aldıran ve vitamin bakımından zengin gıdalardır. Kilo almak gibi bir isteğiniz varsa salatalarınıza bunları eklemeyi unutmamalısınız!

Karbonhidratlı Ve Proteinli Gıdalarla Beslenin

Kas dokusunun yağ dokusuna baskın gelmesi ancak ve ancak karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmekle mümkündür. Öğünlerinizde karbonhidrat, yağ ve protein üçlüsü barındıran besinler bulundurmalı ve tüketmeye gayret etmelisiniz.

Öğün Atlamayın

Kilo almak gibi bir gayeniz varsa öğün atlamamaya da özen göstermelisiniz. Düzenli bir beslenme programınız olmadığı takdirde kilo almayı unutabilirsiniz!

Fındık Ezmesi Yiyin

Kahvaltılarda tüketebileceğiniz kalori deposu besinlerden birisi de fındık ezmesidir. Gün içerisinde birkaç kaşık tüketebilir ya da bir parça ekmek ile kombine ederek harika bir kalori bombasına sahip olabilirsiniz. Bilhassa fıstık ezmesi de aynı işlevi gören gıdalar arasında yer almaktadır.

Yemeklerin Kalorilerini Artırın

Yemek hazırlarken üzerinde yapacağınız küçük değişikler ile besin değerlerini artırabilirsiniz. Omletinize bolca peynir atmak, sütlü tatlılarınızı çeşitli kuru yemişlerle süslemek, çorbalarınıza patates tarzı sebzeler eklemek yapabileceğiniz değişiklerden sadece birkaç tanesi...

Geç Saatlerde Bir Şeyler Yiyin

Herkesinde bildiği gibi akşam 8'den sonra tüketilen yiyecekler hızlı bir şekilde kilo aldırıyor. Akşam 8'den sonra metabolizmamız yavaşladığından dolayı besinler yakılamıyor. Böylelikle kişi kolayca kilo alabiliyor. Eğer kilo almak istiyorsanız uykuya geçmeden önce bir öğün daha oluşturabilir ya da akşam yemeklerini daha geç saatlerde yiyebilirsiniz.

Yemekten Önce Su İçmeyin

Su içmek, sizi tıkayarak iştahınızı kapatacaktır. Böyle bir durumda da kilo almanız için gereken miktarda yemek yiyemeyeceksiniz. Bu neden yemeklerden önce kesinlikle su içilmemelidir. Bunun yanında gün içinde yeterli su almanız gereklidir. Bu da ortalama; 10-12 bardak kadardır. Gereğinden az veya fazla su içmeyin.

Spor Yapın

Hareketsiz yaşam iştahınızıda kapar. Hafif egzersizlerden vücut geliştirme sporlarına kadar geniş bir alanı kapsayan sportif faaliyetlerde bulunmak kilo almanıza katkı sağlar. Bu faaliyetlerden birini 

Uygun Bir Diyetisyenden Yardım Alın

Tabir edilen bütün bu tavsiyelere uymadan önce uygun bir diyetisyene başvurarak hormon testi yaptırmanızda fayda var. Belkide kilo alamamanız sizin fiziki yapınız ile ilgilidir. Eğer durum böyleyse kesinlikle tedavi olmalı ve güvenilir bir diyetisyenden diyet programı talep etmelisiniz.

 

YORUM YAPIN