Kirazın hiç duymadığınız zararları: Karın ağrısı yapabilir, kilo aldırabilir…

Kiraz birçok insanın favori yaz meyvesidir. Hem lezzetlidir hem de çok faydalıdır. Makul ölçüde tüketildiği takdirde kirazın sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Ancak fazla kiraz tüketimi mide ağrısından, ciltte kaşıntıya kadar çeşitli yan etkilere sebep olur.

Kirazların antioksidan açısından zengindir vücuttaki iltihabı yok eder, bağışıklığı güçlendirir, kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini dengeler ve kanserle savaşmaya yardımcı olur. Tüm bu faydalarının yanı sıra kirazın sağlığa bazı zararları da mevcuttur. İşte kirazın zararları:

KİRAZIN ZARARLARI

Kiraz, genel sağlık için gerekli olan C vitamini, lif, potasyum ve antioksidanlar açısından zengindir. En faydalı ve en sağlıklı meyveler arasında yer alır. Ancak kirazı özellikle çok miktarda tükettiğinizde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. İşte fazla kiraz yemenin yan etkileri:

MİDE SORUNLARI YAPABİLİR

Kiraz yüksek miktarda lif içerir, bu meyvenin aşırı tüketimi gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Fazla miktarda kiraz yediğinizde ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, midede şişkinlik gibi sorunları yaşayabilirsiniz.

Kiraz, bazı insanlara dokunan salisilat isminde maddeden bol miktarda içerir. Çok fazla kiraz yemek, salisilat duyarlılığı olanlar için ishale, gaza veya şişkinliğe neden olabilir.

ALERJİ YAPABİLİR

Kiraz bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Kiraz tükettikten sonra mide bulantısı, karın krampları, hırıltı, baş dönmesi, ağızda karıncalanma hissi, nefes almada zorluk ve/veya dudak, dil veya boğazda şişme gibi belirtiler yaşıyorsanız, tüm bunlar kiraza alerjiniz olduğunu gösterebilir. Kiraz size dokunuyor, alerji yapıyor demektir ve kiraz yemeniz önerilmez.

KİLO ALDIRABİLİR

Kirazın kalorisi çok düşüktür, 100 gram kiraz yalnızca 65 kaloridir. Ancak avuç avuç kiraz yemeniz ve kiraz tüketiminde günlük kalori ihtiyacını aşmanız kilo almanıza yol açabilir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2500’dür. Çok fazla kiraz yerseniz bu sınırı aşarsınız ve şişmanlamanız kaçınılmaz olur.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNU ALEVLENDİREBİLİR

İrritabl bağırsak sendromu yani huzursuz bağırsak sendromu hastalığınız varsa, kiraz tüketmek veya fazla miktarda kiraz yemek bu hastalık belirtilerini yoğun yaşamanıza neden olabilir.

KİRAZIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Yukarıda kirazın zararlarından bahsettik peki kirazın hiç mi faydası yok? Olmaz mı hem de saymakla bitmez… İşte kirazın sağlık için faydaları:

Bağışıklığı güçlendirir: Kiraz B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminleri, C ve K vitaminleri, magnezyum, potasyum, manganez, fosfor ve demir kaynağı,  diyet lifi ve antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Bu harika içeriği ile bağışıklığı güçlendirir, hastalanmayı önler.

Uykusuzluğa iyi gelir: Kiraz, iyi ve huzurlu bir uykuyu kolaylaştıran melatonin adı verilen bir hormon içerir. Melatonin, beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormonun uyku ve uyanma döngülerinizi düzenlediği ve iç vücut saatinizi kontrol ettiği bilinmektedir.

Yüksek tansiyonu düşürür: Kiraz yüksek miktarda potasyum içerir, vücuttan fazla sodyum içeriğinin atılmasına yardımcı olur, hem potasyum hem de sodyum miktarını dengeler, bu da otomatik olarak kan basıncı seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

Kalp damar hastalıklarını önler: Kirazlarda bulunan antosiyaninler adı verilen antioksidanlar, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye ve iltihaplanmaya neden olabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bu, kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

Yaşlanmayı geciktirir: Kiraz antioksidanlar açısından zengindir ve bildiğimiz gibi antioksidanlar, cilt sorunlarına, kırışıklıklara neden olan serbest radikallerle savaşır. Bu de cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Kiraz ayrıca cildinizde güneş hasarı nedeniyle oluşabilecek koyu lekelerin giderilmesine de yardımcı olabilir. Biraz kirazı çatalla yahut blenderla püre haline getirin ve bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın . Bu maskeyi yüzünüzde 10-15 dakika bekletin, yıkayın. Koyu lekeleri azaltır ve cilt tonunuzu iyileştirir.

Enerji verir: Kirazın en çok enerji veren meyvelerden biri olduğuna inanılıyor. Dolaşımı otomatik olarak kolaylaştıran ve enerji seviyemizi artıran kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olabilir.

Kötü kolesterolü düşürür: Kirazın önemli faydalarından biri, kolesterolü düşürmesidir. Kiraz, insanlarda LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve trigliserid ile HDL (iyi) kolesterol oranlarını iyileştirdiği yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Strese iyi gelir: Kiraz sadece fiziksel sağlık için değil, aynı zamanda ruh sağlığı için de çok yararlıdır. Kortizol seviyelerini düşürür, kaygıyı azaltır ve depresyona iyi gelir. 

 

YORUM YAPIN