Kış aylarının vazgeçilmezi kestanenin sağlığa 6 zararı

Hem lezzetli hem de şifalı olan kestane çok fazla tüketildiğinde kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Kestane yerken kendini frenlemeyip fazla tüketenlere kilo olarak, tansiyon ve şeker gibi hastalıklara sahip olanların sağlığına ise zarar olarak geri dönmektedir.

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği olan kestane hem lezzetli hem de bir o kadar faydalı bir besindir. Ancak ne kadar faydalı olursa olsun, her besinde de olduğu gibi fazla tüketildiği taktirde kişiye zararı dokunur. Kestane nişasta içeren bir besin olmakla birlikte kalori değeri açısından da yüksek bir besindir. Bu nedenle bilhassa kilo problemi olanların fazla tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Fazla tüketilen kestane kişinin kilo almasına yol açar. Bununla birlikte tansiyon, şeker ve diyabet hastalarının az ölçüde tüketmesi gerekmektedir.

Kestanenin Bilinmeyen Zararları

Kestane vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Ancak yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olması nedeniyle kişinin yerken dikkat etmesi gereken bir besindir. Kestane bilindiği üzere hem lezzetli hem de sağlığa faydalı bir yiyecektir. Ancak çok fazla tüketildiği taktirde kişiye kilo yapmaktadır. 100 gram kestanede 170 kalori ve 40 gram karbonhidrat bulunur. Tüketilen 3 adet kestanenin kalori değeri bir dilim ekmeğe bedel olduğundan, fazla tüketildiğinde kiloya yol açar. Kestane her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da aşırı tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

1) Kilo Almaya Neden Olabilir

Kestane kalori açısından yüksek kalorili besinler grubunda yer alır. Bu nedenle tüketirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Aksi taktirde kilo alınmasına sebep olur.

2) Hazımsızlığa Yol Açar

Kestane fazla tüketildiğinde kişide hazımsızlığa neden olur. Hazımsızlığın beraberinde mide şişliği gibi sindirim sistemi bozukluğuna yol açabilir.

3) İshale Yol Açar

Kestane lif içeriği bakımından oldukça zengindir. Çok fazla lif içeriğine sahip olduğundan dolayı kestanenin dikkatli tüketilmesi gerekir. Bu nedenle kestane çok fazla tüketildiğinde ishal problemine yol açabilmektedir.

4) Kan İnceltici İlaç Kullananlar Dikkat

Kestane kan sulandırıcı bir yiyecektir. Kan inceltici ilaç kullanan hastaların kestane tüketmeden evvel doktorlarına danışıp öyle tüketmesi gerekir.

5) Tansiyon ve Şekeri Tetikler

Yüksek tansiyon hastalarını, diyabet hastaları ve şeker hastaları kestane tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Çünkü kestane bu hastalıkları tetiklemektedir.

6) Damar Sertleşmesine Yol Açar

Damar hastalığı olan kimselerin kestane tüketmemeleri gerekir. Çünkü kestane damar sertleşmesine sebep olan bir besindir.

 

YORUM YAPIN