Kış mevsiminin lezzeti: Kestanenin sağlığa 11 faydası

Sokak lezzetlerinin başında gelen kestane kokusuyla iştah kabartan bir yiyecektir. Sadece lezzetli değil bir o kadar da sağlığa faydalıdır.

Mis gibi kokusuyla insanları büyüleyen kestane, kış aylarının en vazgeçilmezleri arasındadır. Kış aylarında caddeleri saran buram buram kokusu ile iştah kabartan kestane son derece lezzetlidir. Odun sobasının üzerinde kavrulan kestanenin kokusuna ve lezzetine hiç değinmeden kestanenin faydalarına geçelim… Kestane lezzetli olduğu kadar sağlığa bir o kadar faydalı bir yiyecektir. İçerisinde fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B1, B2 ve C vitamini ihtiva eden kestane, besin değeri yönünden oldukça zengindir. Kestane, kandaki kötü kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kestane, kişinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de en aza indirir.

Kestanenin Faydaları

1) Antioksidan Kaynağıdır

Kestane içerisinde A vitamini, C vitamini, çinko, bakır, fenolik asit ihtiva eder. Zengin besin içeriğine sahip olan kestane güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kış hastalıklarına karşı vücudu korur.

2) Kansızlığa İyi Gelir

Kestane son derece faydalı bir besin olup kansızlığa iyi gelmektedir. Demir eksikliği olanlar kış mevsiminde bol bol kestane tüketebilirler.

3) Stresi Giderir

Kestane aynı zamanda sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kestane sakinleştirici özelliği sayesinde stresi de azaltır.

4) Kemiklere Faydalıdır

Kestanenin içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Yüksek kalsiyum içeriğine sahip olan kestane kas ve kemik sistemine oldukça fayda sağlar.

5) Kolesterolü Düşürür

Kestanenin bir diğer faydası ise kolesterolü düşürmesidir. Kestane kötü kolesterolü düşürerek kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

6) Diyabeti Önler

Kan şekerinin aniden yükselmesi diyabet hastaları için sakıncalıdır. Kestane diyet lifi yüksek olan bir yiyecek olduğundan düşük şekerli yiyecek olarak kabul edilir. Kestane düşük glisemik yiyecek olması nedeniyle kişinin kan şekerini aniden yükseltmez, yavaş yavaş yükselmesine neden olur.

7) Unutkanlığı Giderir

Kestane hafızayı güçlendiren yiyecekler grubunda yer alır. Unutkanlık problemini gideren kestane aynı zamanda Alzheimer hastalığını da engellemektedir.

8) Hamileler İçin Faydalıdır

Kestane hamile kadınların sağlığı için iyi bir besindir. Kestanenin içerisinde bulunan bakır, bebeklik döneminde bebeğin bilişsel gelişimini ve iskeletinin büyümesini destekler.

9) Mideye İyi Gelir

Kestane içerdiği antioksidanlar sayesinde, vücudu zararlı atıklardan arındırarak mide ve karaciğere iyi gelir.

10) Tokluk Hissi Verir

Kestane oldukça zengin bir besin değerine sahiptir. Kestane açlık hissini bastıran bir yiyecek olduğundan kestane yiyen kimse kendisini tok hisseder.

11) Sindirimi Kolaylaştırır

Kestane diyet lifi içeriğine sahiptir. Diyet lifi kişinin bağırsaklarını harekete geçirir, böylece bağırsaklar düzenli çalışır.

 

YORUM YAPIN