Kışlık Bamya Nasıl Hazırlanır Difrize Derin Dondurucuya Bamya Nasıl Atılır

Kışlık sebze ve meyvelerimizi yazdan sonbahara geçerken hazırlamaya başlar ve derin dondurucularımızı kışa hazırlarız. Sebze ve meyveleri dondurarak kışa hazırlamak aile ekonomisine de katkı da bulunmamıza yardımcı olur.

Kışlık Bamya Nasıl Hazırlanır

Kışlık sebze ve meyvelerimizi yazdan sonbahara geçerken hazırlamaya başlar ve derin dondurucularımızı kışa hazırlarız. Sebze ve meyveleri dondurarak kışa hazırlamak aile ekonomisine de katkı da bulunmamıza yardımcı olur.

Yazdan dondurulacak sebzeler arasında bamya da yer almaktadır. Bamya sağlığımız için çok faydalı olan bir yaz sebzesidir. Kışın yetişmediği için de yazın alıp dondurarak kışın da bamya tüketmemiz mümkün olabilmektedir.

Bamyanın sağlığa faydaları arasında en önemlileri kilo verdirme ve kabızlık önleyici olmasıdır. Bamya sindirim sistemini hızlandırarak kabızlığın önüne geçer. Ayrıca bamyada bulunan yüksek lif oranı tokluk hissi verir ve bu sayede kişilerde kilo vermeye de yardımcı olur. Bamya ciltte sivilce oluşumunu da engellemektedir.

Derin Dondurucuda Buzlukta Bamya Saklama 1. Yöntem

Malzemeler

 1. 1 kg taze bamya
 2. 1 adet limon

Öncelikle bamyaları güzelce yıkayın ve tepelerini kesin.Sonrasında tencere içinde kaynayan su içine bamyaları koyun ve sonrasında içine limon suyu sıkın. Bamyaları 5-10 dakika haşlayın. Sonrasında bir süzgece boşaltın ve suyunu süzün. Sonrasında bamyalar soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuya kaldırın.  Bu şekilde bamyaları kışın dondurucan çıkarıp olduğu gibi kolayca pişirebilirsiniz.

Derin Dondurucuda Buzlukta Bamya Saklama 2. Yöntem

Şoklama Yöntemi ile Bamya Saklama

Bamyayı derin dondurucuda saklamanın bir diğer yöntemi ise şoklamadır. Bunun için kaynar suda haşladığınız bamyaları soğuk suyun içine atın. Sonrasında şoklanan bamyaları poşetleyip derin dondurucuna kaldırın.

Derin Dondurucuda Buzlukta Bamya Saklama 3. Yöntem

Malzemeler

 1. 1 kg bamya
 2. 1 tane limon
 3. Yarım kg domates

Öncelikle bamyaları iyice yıkayın ve ardından başlarını koni şeklinde kesin. Sonrasında biraz su içine 1 adet limonu sıkın ve bamyaları bu suyun içine alın. Bu arada domatesin kabuklarını soyun ve yemeklik doğrayın. Domatesi yağ eklemeden bir tencere pişirin ve suyunu çekmeye başladığında içine bamyaları ekleyip pişirin. Domates sayesinde bamyada salyalanma olmayacaktır. Sonrasında da tencereyi ocaktan alın ve bamyaları soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ise bamyaları buzdolayı poşetlerine koyup derin dondurucunuza kaldırın.

Derin Dondurucuda Buzlukta Bamya Saklama 4. Yöntem

Malzemeler

 1. 1 kg bamya
 2. 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 3. 1 adet limon suyu

Öncelikle bamyalarınızı iyice yıkayın ve ayıklamaya başlayın. Sonrasında bir tencereye su, kaya tuzu ve limon suyunu ekleyelim. Ayıkladığınız bamyaları bu suya atalım. Bu şekilde bamyalar salyalarını suyun içine akıtmaya ve renkleri koyulaşmaya başlar. Başka bir tencere içine ise su koyup kaynatın. Derin bir kabın içine de buz parçaları koyun. Bamyaları kaynayan su içine koyun ve 3 dakika kaynatın. Sonrasında haşlanan bamyaları buzlu suyun içine koyalım. Bu yöntem ile bamyalar şoklanmış olacaktır. Şoklanan bamyaları buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucunuza kaldırın.

Dondurucuda Bamya Saklama Tarifi Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Haşlanması beklenen bamyaların çok fazla bekletilmemesi gerekir. En fazla 10 dakika haşlanma yeterli olacaktır.
 2. Bamyaları poşetlerken bamyaların yanına kabuğu soyulmuş ve doğranmış domates de koyabilirsiniz. Bu sayede bamya yemeği yaparken kolaylık olacaktır.
 3. Bamyaları koyacağınız poşetlerdeki havayı almak için pipetten yararlanabilirsiniz.
 

YORUM YAPIN