Kıyafetten, halıdan, beyaz tişörtten meyve suyu lekesi nasıl çıkar? En pratik yöntemler

Vişne, şeftali, kayısı, elma suyu tüm bu içecekleri yaz aylarında bol bol tüketiyoruz. Ancak maalesef bazen meyve suyunun giysilerimize yahut halıya dökülmesi gibi istenmeyen kazalar meydana gelebiliyor. Hiç üzülmeyin! İşte meyve suyu lekesini çıkarmak için yapmanız gerekenler:

Giysinize, halıya, koltuğa meyve suyu lekesi döküldü şimdi ne yapacağım? Diye kara kara düşünüyorsanız endişe etmeyin! Meyve suyu lekesini gidermek için aşağıda bildireceğimiz adımları uygulayarak bu lekeyi kısa sürede çıkarabilirsiniz:

MEYVE SUYU LEKESİ NASIL ÇIKARILABİLİR?

  1. Temiz bir bezi suyla ıslatın ve lekeli bölgeye tampon yapın. Ancak fazla bastırmayın. Meyve suyunu aldıktan sonra kıyafetinizi -yıkama talimatlarına göre- makinede yıkayabilirsiniz. Lekeden eser kalmayacaktır.
  2. Fakat giysiniz deri, yünlü veya ipekli kumaştan yapılmış ise bahsettiğimiz yöntemi kullanmayın. Çünkü lekeyi çıkarayım derken kıyafetinizin zarar görmesine yol açabilirsiniz.
  3. Ayrıca leke iyice derine işleyebilir ve çıkarmanız giderek zorlaşır. Yukarıdaki yöntem, yıkanabilecek özellikte olan kumaşlar için geçerlidir.
  4. Eğer kıyafetinizin kumaşı kuru temizleme gerektiriyorsa hiç su ile temas ettirmeden kuru temizlemeye vermelisiniz.

LİMON ve TUZ İLE MEYVE SUYU LEKESİ ÇIKARMA YÖNTEMİ

Temiz bir bezle tampon yaparak meyve suyunu emmesini sağlayın. Ardından soğuk su ile nazikçe çiteleyin. Meyve suyu lekesi olan yere biraz tuz serpin ve limon suyu dökün, yarım saat kalsın. Son işlem olarak giysiyi makineye atın.

HALIDAN, KOLTUKTAN VE EŞYALARDAN MEYVE SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Halının üzerine meyve suyu damladıysa yapmanız gereken ilk şey, bir kağıt havlu yardımıyla halıyı silmektir. Böylece nemi gidermiş ve lekenin çıkmasını kolaylaştırmış olursunuz.

Kalan nemi almak için lekeli bölgeye tuz serpmelisiniz. Ardından halıya bir miktar deterjan veya sirkeli su dökün, temiz bir bez kullanarak güzelce çitileyin. Bu sayede lekeden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Şampuan kullanmak da halıdan meyve suyu lekesi nasıl çıkarılır? sorusunun bir başka cevabıdır. 1 litre ılık suya bir çay kaşığı halı şampuanı ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı azar azar halıya serpin. Kağıt havlu veya temiz bir bez kullanarak iyice silin.

Bulaşık makinesi tablet deterjanından yararlanarak da halıdaki meyve suyu lekesini çıkarabilirsiniz. Tablet deterjanı 1 bardak ılık suda eritin. Bunu lekeli kısma dikkatli bir şekilde sürün. Uygulama sonrası o bölgeyi soğuk su ve temiz bir bezle yavaşça temizleyin.

 

YORUM YAPIN