Kıyafetten Kurumuş Motor Makine Yağı Lekesi Nasıl Çıkar

Makine ve motor yağı günlük yaşamda nadiren kullandığımız ürünlerdir. Bunlar genelde tamir ve bakım sırasında kullanılır. Bu sırada motor yağının kıyafetimize bulaştığı olabilir. Ne yazık ki motor yağı lekesi en inatçı lekelerdendir.

Makine ve motor yağı günlük yaşamda nadiren kullandığımız ürünlerdir. Bunlar genelde tamir ve bakım sırasında kullanılır. Bu sırada motor yağının kıyafetimize bulaştığı olabilir. Ne yazık ki motor yağı lekesi en inatçı lekelerdendir. Bundan dolayı lekenin temizlenebilmesi için gerçekten etkili ve hızlı bir çözüme ihtiyaç vardır. Önce motor yağı nereye döküldüyse kabasını bir havlu veya bez ile almanız gerekir. Bu bölgedeki yağı güzelce emdirdikten sonra yağ lekesini çıkarma aşamasına geçebilirsiniz.

Motor ve Makine Lekesini Yok Eden Yöntemler

Çamaşır Deterjanı

Motor yağının olduğu yere biraz çamaşır deterjanı dökün. Diş fırçası yardımıyla fırçalayıp ılık su ile durulayın.

Çakmak Gazı

Kuruyan motor yağı lekesinden kurtulmak için lekenin üzerine çakmak gazı da uygulanabilir. (Ateşe fazla yakın olmamasına dikkat edilmelidir.) Sonra çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Bu gazın kumaşa zarar verme ihtimali vardır. Onun için lekeli bölgede uzun süre tutulmamalıdır.

Un ve Nişasta Yöntemi

Lekeli kısma bir miktar nişasta ve un dökülür. Daha sonra diş fırçasıyla güzelce çitilenir. Sıcak suya koyulup 10 dakika bekletilir. Böylece motor lekesi yağı tam olarak çözünecek ve bulaştığı yerden iz bırakmaksızın kolayca ayrılacaktır.

Bulaşık Deterjanı

Lekeli alana sıvı bulaşık deterjanı dökülür. (Çok kullanılmamalıdır.) Ardından sadece 1-2 damla su damlatılır. Lekeli bölgeye dairesel hareketlerle uygulanarak iyice nüfuz etmesi sağlanır. Bir diş fırçasıyla kumaşın hem dış hem de iç tarafından fırçalanır. Bundan sonrasını çamaşır makineniz halledecektir. Ancak bu etapta kıyafetin yıkama talimatlarına uymanız lâzımdır.

Motor Yağı Elden Nasıl Çıkar

Aracınızın motoruyla ilgilenirken elinize motor yağı bulaşması gayet doğaldır. Ancak bu leke su ve sabunla çıkmayacaktır. Ellerinizi boya inceltici tinerle yıkamanız en iyi çözüm olacaktır. Bunu yaptıktan sonra eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Zira tiner elden yeterince temizlenmezse sağlığımız zarar görebilir.

 

YORUM YAPIN