Klima çarpmasına dikkat: Klima çarpmasının 10 belirtisi, nedenleri ve tedavisi

Aman klima çarpmasın! Hava sıcaklığının yükselmesiyle yaygınlaşan klima kullanımı, kas ve boğaz ağrısı, ses kısıklığı, ishal ve burun akıntısına neden oluyor! Peki, klima çarpması nedir, nasıl geçer? Klima çarpması kaç gün sürer, tedavisi nedir? Klima çarpmasının belirtileri ve nedenleri nelerdir? Yazın klima çarpmasına ne iyi gelir?

Bunaltıcı sıcakların arttığı yaz günlerinde nem ve ısı daha fazla hissediliyor. Sıcak ve nemle başa çıkmanın en konforlu yolu klimalar, artık neredeyse her eve girmiş durumda. Ancak klimaların yanlış kullanımı ne yazık ki sağlığı olumsuz etkiliyor ve klima çarpmasına neden oluyor. Peki, klima çarpması neden olur? Klima çarpmasından nasıl korunmalıyız? Gün boyu yoğun klimaya maruz kalıyorsanız, bu yazımıza mutlaka bir göz atın. İşte klima çarpmasının belirtileri ve merak edilenler…

KLİMA ÇARPMASI NEDİR?

Klima çarpması, klimadan esen havanın etkisiyle vücudun olumsuz etkilenmesidir. Sıcak ortamda terlememek adına açılan klima, ani bir ısı değişimi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durumda klima çarpması olarak adlandırılır.

KLİMA ÇARPMASI NEDEN OLUR?

Sıcak hava nedeniyle artan vücut sıcaklığı klimanın soğuk havasına maruz kalır. Bir anda değişen vücut sıcaklığı bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirir.  Klima çarpmasının 3 temel nedeni vardır;

Klima filtrelerinden yayılan mikroplarla temas etmek. Klimaların ve havalandırmaların düzenli olarak temizlenmemesi durumunda filtrelerinde birikmiş küf, toz, bakteri ve virüs gibi pek çok organizma klima her çalıştığında ortama tekrar tekrar dağılır.

Çok soğuk ortamda uzun süre bulunmak. İnsan vücudu için ideal iç ortam ısısı 24-25 derecedir.. Çok soğuk hava, kandaki savunma hücrelerinin hareketliliğini azaltarak vücuda giren mikroplarla savaşamaz.

Terini klima önünde kurutmak. Klimanın direkt olarak kişinin üzerine soğuk hava üflemesi ısınmış kasların aniden soğumasına neden olur.Bu durumda kişide bel, boyun ve sırt tutulmalarına yol açabilir.

KLİMA ÇARPMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Klima çarpmasının gribe benzer birçok belirtisi vardır. Bazen bu belirtilerin birkaçı bazen de daha fazlası görülür. Klima çarpması sonucu görülebilecek belirtiler şöyle:

 • Boyun, kol, sırt gibi vücudun bir ya da birden fazla noktasında görülebilen kas ağrıları
 • Burun tıkanıklığı, nefes almakta zorlanma gibi solunum yolu sorunları
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Vücut direncinin düşmesi nedeniyle halsizlik hissedilmesi
 • Kusma
 • Cilt kuruluğu

KLİMA ÇARPMASINDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Elbette çok sıcak havalarda klimaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu durumda klima çarpmasından korunma yöntemlerini öğrenmek gerekiyor. Peki, klima çarpmasından korunma yolları nelerdir? Klima çarpmasından korunmak için alabileceğiniz önlemleri sıralayalım:

 • Kapalı ortama girdiğinizde direkt olarak klimayı açmayın ve bir süre vücut ısınızın düşmesini bekleyin.
 • Klimaların kanatlarını, direkt vücudunuza gelecek şekilde ayarlamayın. Kanatların tavana ya da zemine hava üflemesi direkt vücudunuza tema etmesini önleyecek daha sağlıklı yöntemdir.
 • Ortamı yavaş yavaş soğutun. İç ve dış mekan sıcaklık farkını minimuma indirin. Klima kullanılırken iç ile dış ortam sıcaklık farkının 7-8 dereceyi aşmaması yeterlidir.
 • Sıcak havalarda klimaları çok düşük derecelerde çalıştırmayın. Kapalı alanlar için klimanın derecesi 21°C ya da 22°C idealdir.
 • Klima içinde biriken tozlar, iç mekandaki kişilerin sağlığını her açıdan etkiler. Dolayısıyla klima çarpmasını önlemek için her yıl klima temizliği yaptırın.

KLİMA ÇARPMASI KAÇ GÜNDE GEÇER?

“Klima çarpması ne kadar sürer?” sorusunun net bir cevabı yok. Vücut direncine göre bu süre 3 gün de olabilir veya daha da uzun sürebilir. Kendinizi çok halsiz hissediyorsanız, yaklaşık bir haftadır geçmeyen kas ağrısı gibi yoğun belirtiler yaşıyorsanız bu durumda mutlaka doktora görünmelisiniz.

KLİMA ÇARPMASININ TEDAVİSİ NEDİR?

Sağlıklı beslenerek, C vitamini açısından zengin besinleri tercih ederek ve doğal çözümler deneyerek klima çarpmasından kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

Klima çarpmasının grip ve soğuk algınlığına benzer belirtileri olduğundan bahsetmiştik. Soğuk algınlığına benzer belirtiler için bol su ve vücudun direncini artıran bitki çayları içebilirsiniz. Yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, ekinazya antioksidan açıısndan zengin bitki çayları arasında yer alır.

Klima çarpmasına iyi gelen şeyler arasında elbette ki masaj ve ılık bir duş var. Eğer kas ağrısından muzdaripseniz ağrıya neden olan kası ters yönde çalıştırmak yani bu şekilde masaj yapmak, klima çarpması nedeniyle oluşan kas ağrılarınıza iyi gelecekir.

Klima çarpmasında baş ağrısı gibi belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzun ya da eczacınızın önerdiği ağrı kesicileri alabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN