Köpeklerde Egzama İçin Evde Bitkisel Tedavi Yolları

Köpeklerde egzama, köpeklerin kaşınmasına, kendini yalamasına  neden olan kaşıntılı, tahriş edici bir cilt iltihabıdır. Köpeklerde bu durumun iki şekli vardır; ıslak egzama ve kuru egzamadır. Bunların her ikisi de farklı semptomlara neden olabilir.

Köpeklerde egzama, köpeklerin kaşınmasına, kendini yalamasına  neden olan kaşıntılı, tahriş edici bir cilt iltihabıdır. Köpeklerde bu durumun iki şekli vardır; ıslak egzama ve kuru egzamadır. Bunların her ikisi de farklı semptomlara neden olabilir.

Örneğin ıslak egzama, köpeğin cilde nemli bir akıntıya neden olurken, kuru egzama ise köpek cildinde pul pul, bazen kırışmış cilde neden olur. Her ikisi de şiddetli kaşıntıya sebep olur ve köpekler kaşınarak ya da cildini yalayarak kaşıntıyı gidermeye çalıştıklarından enfeksiyon şiddetlenebilir.

Köpeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

 1. Köpeklerde ciltte kızarıklık, ciltte yamalar ve tahriş
 2. Şiddetli kaşıntı
 3. Cildi yalama, kaşıma veya çiğneme
 4. Mobilyalara veya diğer yüzeylere sürtünme kendini sürtme
 5. Alopesi
 6. Acı çekme belirtileri
 7. Köpeğin cildinde ısı artışı
 8. Köpek kıllarının ıslak ve nemli olması
 9. Kabuklu veya pullu cilt
 10. Kuru, pul pul cilt veya kepek
 11. Ciltte renk değişikliği
 12. Kalınlaşmış cilt
 13. Ciltte lezyon
 14. Açık yaralar
 15. İkincil enfeksiyon

Köpeklerde Egzama Neden Olur?

Köpeklerde egzamanın pek çok nedeni olabilir. Egzamanın en yaygın şekli, atopi olarak da bilinen atopik dermatittir. Atopi, köpeklerde bağışıklık sisteminin belirli bir maddeye anormal reaksiyon göstererek ciltte iltihaplanmaya neden olduğu alerjik bir tepkidir. Bu, özellikle pire ısırıklarına aşırı duyarlı olan köpeklerde yaygındır.

İşte bir köpekte egzama görülmesinin diğer nedenleri:

 1. Parazitler veya akarlar
 2. Gıda alerjileri veya hassasiyeti
 3. Kontakt dermatit
 4. Anal kese hastalığı
 5. Vitamin eksikliği
 6. Tahriş edici kimyasallara, bitkilere veya diğer maddelere maruz kalma
 7. Viral, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu

Köpeklerde Egzama Nasıl Geçer?

Köpeklerde egzama için veterinere gidilmelidir. Egzamadan muzdarip bir köpeğin tedavisinde en önemli öncelikler, durumun altında yatan nedeni belirlemek ve semptomları tedavi etmektir.

Veterinerler, semptomları hafifletmek için kortizon ilaçları veya NSAID'ler gibi anti-enflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

Genellikle, bir veterinerin yapacağı ilk öneri, köpeğinizi daha kaliteli bir mama ile değiştirmektir. İkinci öneri ise evcil hayvanınızın ve evinizde pire olmadığından ve evinizde ve bahçenizde cildi tahriş edici olduğu bilinen ürünleri kullanmadığınızdan emin olmak olacaktır. Veteriner, iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek için antibiyotikler ve steroidler reçete edebilir.

Yulaf Ezmesi

Köpeklerde egzamanın neden olduğu kaşıntılı, tahriş olmuş cilt için yaygın bir doğal çare yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi, köpeğin banyo suyuna eklenebilir veya kaşıntılı bölgelere uygulanacak bir macun oluşturmak için su ile karıştırılıp köpeğin cildine sürülebilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı da köpeklerde egzamaya iyi gelebilir. 2 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla çay ağacı yağı damlatın ve bu yağları köpeğin cildine sürün. 3-5 günde bir buna devam edin.

Papatya Nergis ve Yeşilçay

Papatya, nergis ve yeşil çay, tahriş olmuş cildi yatıştıran ve serinleten özelliklere sahiptir. Bu bitkilerden dilediğinizi suyla karıştırıp macun yapın ve köpeğin cildine bunu sürün.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı ile antibakteriyel ve antifungal özellikleri egzamaya iyi gelebilir. Egzama, alerji, maya enfeksiyonları ve hatta böcek ısırıkları ve sokmalarından muzdarip köpekler, hindistancevizi yağının doğrudan uygulanmasından faydalanabilir.Hindistan cevizi yağını buzdolabına veya serin, kuru bir yere koyun ki tamamen katılaşsın. Bu yağı köpeğinizin cildine sürün.

 

YORUM YAPIN