Korpus Luteum Kisti Nedir Neden Olur Belirtileri Nasıl Geçer

Korpus Luteum, yumurtalıkta oluşan ve erken gebelikte progesteron hormonu üretiminden sorumlu olan bir hücre kütlesidir, kadın üreme sisteminde sarı hormon

Korpus Luteum, yumurtalıkta oluşan ve erken gebelikte progesteron hormonu üretiminden sorumlu olan bir hücre kütlesidir, kadın üreme sisteminde sarı hormon salgılayan bir endokrinal yapıdır. Korpus Luteum, dişi yumurtalıklarının üzerinde yer alan sarı renkli bir kitledir.

Korpus Luteum östrojen ve progesteron salgılamakla görevlidir. Progesteron hormonu rahimde, döllenmiş yumurtanın implantasyonu ve embriyonun beslenmesi gibi şeylerden sorumludur. Şayet yumurta döllenmemişse, Korpus Luteum 10-14 gün sonra etkisiz hale gelir ve adet kanaması meydana gelir.

Bazen Korpus Luteumda kistler oluşabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Bu kistler kendiliğinden kaybolabilir, ancak bazıları tedavi gerektirebilir.

Korpus Luteum Ne İşe Yarar?

Korpus Luteum, östrus döngüsünü ve gebeliği düzenleyen geçici bir endokrin bezidir. Korpus Luteum yumurtlama ve erken gebelik sürecine katılan geçici endokrin yapıdır.  Korpus Luteum, luteinize edici hormonun (LH) olgunlaşmış foliküllerin üzerindeki etkisiyle oluşur.Vücudu gebe kalma olasılığına hazırlamak için östrojen ve progesteron hormonlarını salgılar.

Korpus Luteumun ana işlevi , kadın vücudunda gebeliği desteklemek ve düşüğü önlemektir. Bunu progesteron ve östrojen salgılayarak yapar.

Hamilelik gerçekleşmesi ihtimaline karşı rahim iç duvarının gebeliğe hazırlanmasına yardım eden Korpus Luteum, yüksek oranda progesteron ve östrojen salgılar. Hamileliğin başlangıcında vücut, gereksinim duyduğu hormonları Korpus Luteum vasıtasıyla temin eder. Bu yapı hamileliğin meydana gelmesinde kilit rol oynar.

Korpus Luteum Kisti Nedir?

Bazı kadınlarda Korpus Luteum sıvıyla dolar. Sıvı birikmesine bağlı olarak Korpus Luteum kisti oluşur. Bu kist yumurtalık kistlerinden biridir. Korpus Luteum kistleri normalde 4 mm'den büyük olmaz. (Kimi zaman anormal kistlerin çapı 11-15 cm'yi bulur.) Bu kistlerle genelde sağ ya da sol tek yumurtalıkta karşılaşılır. Nadiren iki yumurtalıkta da meydana gelebilir.

Korpus Luteum kisti ekseriyetle herhangi bir belirti göstermeden ve tedaviye gerek kalmadan kendi kendine ortadan kalkar. Korpus Luteum kistlerinin yok olması birkaç hafta sürebilir. Bazen de adet görene kadar devam eder ve adetle birlikte geçer.

Korpus Luteum Kisti Neden Olur?

Korpus Luteum kistine sebep olan durumlar şunlardır:

Hamilelik meydana gelmediğinde yumurtalık keseciği kaybolur. Fakat yumurtalık keseciği sıvıyla dolarsa ve küçülmezse Korpus Luteum kisti oluşur. Bu kesecik hamilelik gerçekleştikten sonra hormon salınımında görev alır ve bunun ardından küçülmesi gerekir. Eğer böyle olmazsa ve içinde sıvı birikirse Korpus Luteum kisti görülür.

Korpus Luteum Kisti Belirtileri Nelerdir?

 1. Ağrılı cinsel ilişki veya cinsel ilişki sonrası ağrı
 2. Ağrılı regl dönemi geçirme
 3. Adet gecikmesi
 4. Adet düzensizliği
 5. Göğüslerde hassasiyet
 6. Sık sık idrara çıkma hissi
 7. Bel ve kasık ağrısı
 8. Aniden kilo alma
 9. Midede şişkinlik hissi
 10. İdrar kesesinin boşaltılmasında güçlük çekme
 11. Bağırsakları boşaltmakta güçlük çekme
 12. Adet döneminde kanamada değişiklikler

Korpus Luteum Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

Korpus Luteum kistlerinin bazıları pelvik muayenede anlaşılabilir. Fakat bazı kistlerin hissedilmesi zordur. Korpus luteum kisti olup olmadığını tespit etmek amacıyla gebelik testi, Pelvik ultrason, hormon testi, laparoskopi ve benzeri uygulamalardan faydalanılır.

Korpus Luteum Kistlerinin Tedavisi

Bu kist genellikle tedavi olmadan kendi kendine geçer. Ancak bazı durumlarda kendi geçmeyebilir. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda doktor size tedavi için doğum kontrol hapı verebilir yahut ameliyat edebilir.

Hekiminiz yaşınızı, kistin boyutunu, hangi şikâyetlere sebebiyet vereceğinizi değerlendirir ve tedavi gerekip gerekmediğine karar verir. Kist hiçbir semptoma yol açmıyorsa genelde bir tedavi uygulanmaz fakat hastanın durumu takip edilir. Komplikasyon gelişirse tedaviye o zaman ihtiyaç duyulur. Bu kistler çoğunlukla 1-2 ayda geçmektedir.

 

YORUM YAPIN